Share

یک روز بعد از آنکه جنگنده‌های شکاری اسرائیل یک سامانه دفاع هوایی در حوالی دمشق را منهدم کردند، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که اسرائیل پایگاه‌های نظامی ایران در سوریه را تحمل نمی‌کند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه. سه‌شنبه ۱۷ اکتبر

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه که برای گفت‌وگو درباره نقش ایران در سوریه به اسرائیل سفر کرده و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه ۱۷ اکتبر در تل‌آویو با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. بیانیه دفتر نخست‌وزیر اسرائیل بعد از این دیدار منتشر شده است.

در این بیانیه آمده که بخش بزرگی از دیدار و گفت‌وگوی وزیر دفاع روسیه با نخست‌وزیر اسرائیل به نقش ایران در سوریه اختصاص داشته است.

در این بیانیه گفته شده که بنیامین نتانیاهو به سرگئی شویگو توضیح داده که «ایران باید بفهمد که اسرائیل اجازه نمی‌دهد که این کشور در سوریه به طور دائم حضور داشته باشد.»

علاوه بر این توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نیز به بحث گذاشته شده است. نتانیاهو نظر اسرائیل درباره برجام را یک بار دیگر برای وزیر دفاع روسیه توضیح داده: اگر توافق هسته‌ای تغییر نکند، ایران ۸ تا ۱۰ سال آینده به زرادخانه اتمی دسترسی پیدا می‌کند.

روسیه هفته گذشته بعد از آنکه دونالد ترامپ استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران را اعلام کرد، گفته بود که دیپلماسی بین‌المللی محلی برای سخنان پرخاشجویانه نیست و به همین جهت تلاش رئیس جمهور آمریکا برای به هم زدن برجام نیز به جایی نمی‌رسد.

خبرگزاری اینترفکس روز گذشته گزارش داده بود که در طی هفته جاری قرار است عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران برای دیدار و گفت‌وگو با سرگئی ریابکوف همتای روس خود به مسکو سفر کند. ریابکوف به اینتفرکس گفته است:

«تأکید ما در این دیدار طبعاً بر توافق هسته‌ای بعد از سخنرانی ترامپ است که نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد مکمل‌هایی به برجام اضافه کند، این سند را تغییر دهد در جهتی که دلخواه واشنگتن است.»

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه قبل از دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وزیر اسرائیل اظهار امیدواری کرده بود که با توجه به بحران خاورمیانه، گفت‌وگو با مقامات اسرائیلی به تفاهم بیشتری بین روسیه و اسرائیل بینجامد و زمینه‌های همکاری بین ارتش دو کشور فراهم بیاید.

در دیدار وزیر دفاع روسیه با نخست‌وزیر اسرائیل، انهدام سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه در حوالی دمشق توسط جنگنده‌های شکاری اسرائیل به بحث گذاشته نشد. سخنگوی ارتش اسرائیل روز گذشته اعلام کرده بود که روسیه به طور مستقیم و زنده در جریان این حمله قرار گرفته است.

از سال ۲۰۱۱ که جنگ داخلی سوریه آغاز شده انهدام این سامانه دفاع هوایی نخستین رویارویی مستقیم ارتش اسرائیل با ارتش سوریه بود.

بیشتر بخوانید:

بمباران یک سامانه دفاعی در حوالی دمشق توسط جنگنده‌های شکاری اسرائیل

Share