Share

نخست‌وزیر دولت یمن در عدن از بازداشت یک شناور ایرانی در سواحل آن کشور خبر داد.

احمد عبید بن دغر، نخست‌وزیر دولت برکنارشده یمن شنبه ۲۱ اکتبر / ۲۹ مهر در حساب توئیتری خود نوشت: «ممنون از ماهیگیران جزیره عبدالکوری در ساحل حدیبوا، نزدیک سواحل سقطری، که شناوری ایرانی را با ۱۹ ملوان بازداشت کردند. حفاظت از وطن وظیفه‌ای همگانی است.»

سقطری (سوکوترا) بزرگترین جزیره در مجمع الجزایری به همین نام در جنوب یمن است که شرق سومالی قرار دارد.

ایران دولت مستقر در عدن را به رسمیت نمی‌شناسد. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده که هیأت دولت «مستعفی» یمن شنبه به ریاست احمد بن دغر عملیات توقیف قایق را بررسی کردند.

به گزارش فارس از منابع محلی، ماهیگیران یمنی پس از توقیف این شناور ایرانی، به نیروهای گارد ساحلی عدن اطلاع می‌دهند و آنها نیز قایق را با ۱۹ خدمه آن به مرکز این استان منتقل می‌کنند.

توضیحات بیشتری درباره جزئیات این حادثه منتشر نشده است. از محموله قایق نیز اطلاعی در دست نیست.

دولت‌های غربی و عربستان سعودی ایران را به ارسال سلاح‌های پیشرفته و مستشاران نظامی برای حوثی‌های یمن متهم می‌کنند.

ایران اتهام حمایت مالی و نظامی از حوثی‌ها را رد می‌کند و عربستان سعودی را مسئول بحران یمن می‌داند.

حوثی‌ها در آغاز ۲۰۱۵ صنعا، پایتخت یمن را به تصرف خود در آوردند و با نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن متحد شدند، و عبد ربه منصور هادی را از رئیس‌جمهوری کنار گذاشتند.

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی در ماه مارس سال ۲۰۱۵ به‌منظور بازگرداندن دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری برکنارشده به قدرت و مقابله با حوثی‌های مورد حمایت ایران، در جنگ یمن دخالت کرد.

سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور، دیده‌بان حقوق بشر، عربستان سعودی و متحدانش را متهم کرد که با بمباران یمن مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.


بیشتر بخوانید:

Share