ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ششمین روز اعتصاب صدها مخالف اسد در زندان حمص: «اعتصاب شکم‌های خالی»

۵۵۰ زندانی مخالف اسد از ۱۷ اکتبر در زندان مرکزی حمص اعتصاب غذا کرده‌اند. این بازداشت‌شدگان «انقلاب سوریه» در بیانیه‌شان نوشتند که «اعتصاب شکم‌های خالی‌» را تا دستیابی به آزادی ادامه خواهند داد.

صدها زندانی در زندان مرکزی حمص وارد ششمین روز اعتصاب غذای خود شده‌اند.

نمایی از زندان مرکزی حمص

۵۵۰ زندانی مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق، از روز ۱۷ اکتبر اعتصاب غذای خود را در زندان مرکزی حمص آغاز کردند. آنها در بیانیه خود نوشته‌اند «اعتصاب شکم‌های خالی‌» را تا دستیابی به آزادی ادامه خواهند داد.

این زندانیان اعتصاب‌کننده از سازمان‌های حقوق بشری خواسته‌اند تا «برای توقف حملات به زندان‌ها» تلاش کنند و خواستار باز پس‌ گرفتن «آزادی و کرامت» خود شده‌اند تا بتوانند «فوراً نزد خانواده‌ها و فرزندان‌شان بازگردند.»

این ۵۵۰ زندانی که در جریان انقلاب سوریه دستگیر شده‌اند، در بیانیه‌شان دلایل اعتصاب غذای خود را چنین شرح داده‌اند:

۱. به خاطر رنجی که ما و مردم بزرگمان از سرکوب، بی‌عدالتی و ستم کشیده ایم.

۲. به خاطر آنکه ضعیف‌ترین حلقه زنجیر در تمام مذاکرات بودیم و آخرین گروهی که به جلسات بین‌المللی و منطقه‌ای دعوت می‌شد.

۳. بی‌عدالتی در زندان‌هایمان شدت یافته و دیگر نمی‌توانیم در برابر دردی که بر ما، خانواده‌ها و فرزندان‌مان تحمیل شده، صبوری کنیم.

۴. وعده‌های داده‌شده به ما از سوی تمام طرف‌هایی که در مساله سوریه درگیر هستند، به فراموشی سپرده شده‌اند و توخالی هستند.

حمله اسد به زندان حمص

اعتراض به وضعیت زندان‌ها در چندین زندان سوریه رخ داده است. به گزارش گروه‌های ناظر بر جنگ سوریه، زندانیان مدعی هستند که دولت اسد در حال تعقیب قضایی غیرمنصفانه آنهاست و برای حضور در تظاهرات اعتراضی برای برخی از متهمان احکام زندان تا ۳۰ سال صادر کرده است.

پس از آغاز اعتراضات در حمص، ناظران سوریه از احتمال حمله نیروهای نظامی اسد به زندان مرکزی حمص و سرکوب اعتراض زندانیان خبر دادند. زندانیان در اعتراض به احتمال حمله دست به اعتصاب زدند.

فیلمی از اعتراضات در زندان حمص منتشر شده است:

به گزارش «دیدبان حقوق بشر سوریه»، مخالفان مسلح اسد تهدید کرده‌اند که اگر عملیات نظامی علیه این زندان متوقف نشود، مذاکرات صلح با روسیه را معلق می‌کنند. آنها گفته‌اند که به توافقی با روسیه برای خروج زندانیان از این زندان دست یافته‌اند.

همچنین دیدبان حقوق بشر سوریه از اعتراضات در برخی شهرها علیه حمله نیروهای اسد به زندانیان حمص خبر داده است.

با این حال، زندانیان حمص علی‌رغم تهدیدهای دمشق هنوز در اعتصاب غذا هستند.

پیش از این مستندی با نام «ناپدیدشدگان سوریه، پرونده حقوقی علیه اسد» به وضعیت غیرانسانی زندان‌های سوریه پرداخته بود.

به گزارش روزنامه «بریتانیایی» گاردین، بازداشتگاه‌های رژیم سوریه وضعیتی جهنمی دارند. زندانیانی که از این شرایط جان به در برده‌اند می‌گویند که در سلول‌هایی شلوغ نگهداری می‌شده‌اند و از سوء تغذیه و بدرفتاری‌ها و شکنجه‌های جسمی و روانی پیوسته، رنج می‌برده‌اند.

هزاران تن نیز زیر شکنجه‌ها جان باخته‌اند یا جان‌شان را به دلیل دشمنی مأموران و بی‌توجهی به شرایط‌شان از دست داده‌اند.

در همین زمینه

  این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

  آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

  .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

  توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • کاویانی

   به تیترهای "در همین زمینه" توجه کنید:" لطفاً فراموش‌مان نکنید: جست‌و‌جوی جهنمی برای یافتن زندانیان ناپدید شده در سوریه نگرانی سازمان‌های حقوق بشری از سرنوشت مفقودشدگان در جنگ سوریه گروهی از هنرمندان و روشنفکران سوریه خواهان محاکمه بشار اسد شدند عفو بین‌الملل: رژیم سوریه هزاران نفر را اعدام کرده است انگار در سوریه فقط یک طرف دعوا وجود دارد و آنهم دولت سوریه است . بقیه صدالبته پیکار جویان و "مخالفان اسد" هستند و صدالبته منبع موثق شما هم "دیدبان خقوق بشر سوریه"، ارگان یکنفره مستقر در لندن که با پول از ما بهتران اداره میشود