ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسرائیل حاضر است علیه ایران به نیروی نظامی متوسل شود

یسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید اگر تدابیر ترامپ در مورد برنامه هسته‌ای ایران به نتیجه‌ای نرسد اسرائیل خود علیه ایران دست به اقدام نظامی خواهد زد.

وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید این کشور حاضر است تا در صورت لزوم برای اطمینان از این که ایران هرگز به بمب اتمی دست نخواهد یافت، به اقدامات نظامی روی آورد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کنار یسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات این کشور

به‌گزارش رویترز، یسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل پنج‌شنبه ۲۶ اکتبر / ۴ آبان در حاشیه سفر به ژاپن گفت: «اگر ابتکارات بین‌المللی دونالد ترامپ کمکی به جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت‌های هسته‌ای نکرد، اسرائیل خود به‌شکل نظامی واکنش نشان خواهد داد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر اعلام کرد که تأیید نمی‌کند که ایران به تعهداتش در مورد برنامه هسته‌ای خود در چارچوب توافق هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۵ پایبند بوده است.

با این موضع ایالات متحده از برجام خارج نشد اما وظیفه بررسی پایبندی ایران به تعهداتش به کنگره آمریکا سپرده شد تا در مدت ۶۰ روز در باره اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران تصمیم‌گیری کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل تأکید کرد که این کشور به‌دنبال تجدیدنظر در برجام به‌منظور حذف تعیین بازه زمانی ۱۵ ساله برای محدودیت میزان غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم و همچنین تعیین مقررات محدودکننده‌ای برای جلوگیری از توسعه سانتریفیوژهای جدید به‌منظور غنی‌سازی اورانیوم است.

یسرائیل کاتز همچنین خواهان اعمال تحریم‌ها علیه ایران برای جلوگیری از تبدیل کردن سوریه به پایگاهی نظامی علیه اسرائیل و ممانعت از توسعه برنامه موشک‌های بالستیکی جمهوری اسلامی شد.

او هشدار داد: «ما اجازه نخواهیم داد که ایران سوریه را به پایگاه‌های دریایی و هوایی و یا پایگاه شبه‌نظامیان شیعه علیه اسرائیل تبدیل کند.»

یسرائیل کاتز در مهرماه سال جاری نیز در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون اسرائیل در پاسخ به این سئوال که آیا از اظهارات ترامپ علیه ایران خطر جنگ را احساس می‌کند، گفته بود: «قطعاً بله.» اما سخنگوی او بعداً سخنان وزیر را اصلاح کرد و گفت کاتز قصد این را نداشته است که بگوید، اظهارات ترامپ منجر به جنگ با ایران خواهد شد.

در گذشته، اسرائیل به‌دلیل برنامه هسته‌ای دیگر کشورها عملیات نظامی یک جانبه‌ای را علیه آن‌ها انجام داده است.  از جمله حمله هوایی به راکتور هسته‌ای سوریه در دیرالزور در سال ۲۰۰۷ و یا حمله به راکتور هسته‌ای آزمایشی اوسیراک در نزدیکی بغداد، پایتخت عراق، در سال ۱۹۸۱ و در جریان جنگ ایران و عراق.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • فرهاد

  همینکه مقامات ارشد کشورهای مستقر در موضع متقابل جمهوری اسلامی با یک زبان مشترک که کاملا قابل فهم برای همتایان خود میباشد به تشریح استراتژی میپردازند کمک بسیار بزرگی به احاد جمعیت آسیب پذیر و فراموش شده ایرانیان میباشد که متوجه تغییر لحن و انعطاف پذیری بسیار بالای سران قدرت از مواضعی که دهه ها به عنوان حقوق مسلم یاد شده خواهند شد و خودشان از درون با درک پوشالی بودن قدرت نیروهای دست نشانده اقدام به عکس العمل های متقابل با هر درجه از خشونتی به جهت کسب مطالباتشان ، آرزوی دیرینه را به واقعیت تبدیل کنند.هر لحظه اتشفشان به زمان فعالیت خود نزدیک میشود چه بهتر که به صورت بسته های حمایتی کلامی زمان این رویداد بزرگ رو به حداقل ممکن تنزل داد.

 • گودرزی

  جرات این کار رو به تنهایی ندارید. اگه داشتید در دوران اوباما می کردید. بلوف زدن از مشخصات خاورمیانه ای بودن است.

 • Pictures

  از هزاران حرف و تهدید و وعده که اسرائیل یا غربی ها در مقابله بنیادگراهای اسلامی شیعی و سنی داده اند، چندتایش واقعا عمل کرده اند؟ چند نسل دیگر و چند دهه دیگر بایست مردم ایران و منطقه اسلام زده شاهد این شوها باشند؟ در عمل این نظام ولایی هر روز هیولاتر میشود و مردمان ایرانی ضعیف تر!

 • Pictures

  اما چرا من نوعی اعتراض دارم به این امثال شوی های نمایشی دولت نتانیاهو؟ چونکه این نمایش خصومت با نظام ولایی، تهدیدات توخالی، فقط خوراک برای نظام ولایی میشود برای تحمیق اقلیت متعصب مذهبی ایران و اکثریت مردمان عادی که یا مذهبی معمولی اند یا غیرمذهبی ولی دارای عرق ملی و ناسیونالیستی ایران. این تهدیدات توخالی هیچ کمکی به نه به اسرائیل میکند و نه مردم ایران. اسرائیلی ها نمیدانم واقعا دهه 1350 چقدر پشتیبان نظام شاهنشاهی بودند، اما شواهد حاکیست اسرائیل و متحدانش غربی اش ، پشت شاه دوست سکولارشان خالی کردند به مقداری استقلال خواهی و شاید اغراض دیگر. امثال اکبر گنجی معتقدند سیاست اسرائیلی ها و برخی غربی این است که کشورهایی مثل ایران تجزیه شوند و فرقی ندارد در این کشور حکومت سکولار باشد و نه! اخیرا هم مقاله مفصلی منتشر کرده است که بسیار روشنگرانه است. خب این نظریات است، ولی بی دلیل نیست، هنوز سوالات بزرگ است چگونه دستگاههای عظیم اطلاعاتی و علمی غرب و اسرائیل از ماهیت خمینی و همپالگی هایش مطلع نبودند؟

 • Pictures

  خیلی واضح است که مسئله هسته ای حکومت ایران، مسئله حق و ناحق نیست از دیده دولتهای غربی و اسرائیل یا سایر رقبا. پنج عضو دائمی شورای امنیت، هند، پاکستان ، کره شمالی و اسرائیل، مجهز به سلاحهای کشتار جمعمی از جمله هسته ای هستند. در نتیجه اصلا نمتوان مواضع اینها علیه دیکتاتوری نظام ولایی حاکم بر ایران را از موضع حق و حقوق بشری دید. اینکه مثلا امریکا حق دارد بمب اتم داشته و اتفاق تنها کاربرنده آن است یک رژیم دیکتاتوری و ناقض بشر دیگر را متهم کند که حق ندارد داشته باشد! اینجا قوانین جنگل حکمفرماست.؛اینجا زورآزمایی است که کدام یک بالاخره زورشان به دیگری میرسد ؟ هیولاهای بینادگرایی اسلامی ضدبشری مانند شیعه ولایی، به لطف مماشات غربیان و شرقیان سکولار بوجود آمدند، همانطور که وهابیت سلفی و داعشی ها و القاعده و طالبان و امثالهم بوجود آمدند در سایه مماشت ابرقدرتهای سکولار جهان!، منتها رنج و خسارت اصلی را مردمان عادی منطقه و جهان میبرند. سرمیاه دارهایی که فروش اسلحه و تدارکات به طرفین سودکلان میبرند و یا اغلب سیاسی کاران دولتی، آسیبی نمی بینند! این آحاد ملتها هستند که جان و مال و نوامیس و امکانات مادی شان در خطر میفتد یا از بین میرود. اما اسرائیل در طول این 40 سال، در عمل جز لاف حمله، چیزی ندیدیم ازش. در دهه های 1980 یا 1990 نظام ولایی بسیار آسیب پذیرتر بود، ولی اسرائیلی ها جرات حمله ایران نداشتند، الان با احتمال 99% دارند لاف زنی شان ادامه میدهند. من علاقه به جنگ و ویرانی ایارن و هیچ کشور دیگر ندارم، فقط میخواهم بگویم اسرائیلیها مردم دنیا خر فرض نکنند و دست لاف زدن بردارند. شماها ثابت کردید مال این حرفها نیستید، شماها از ترس حزب و حماس خواب راحت ندارید یک وقت نظام ولای فرمان اتش ندهد! قافیه را باخیتد تجاهل نکنید، زمانی که اجازه دادید حزب الله و حماس مزدور نظام ولایی شوند شما قافیه باختید ، و زمانی که نتوانستید چینی ها روسیه های متوجه خطر هیولای تئوکراسی کنید و آنها را از خطر جدی تئوکراسی را علیه مدنیت سکولار شیرفهم کنید، و خودتان مشغول تحارت اسلحه و کاسبی با خونریزی مردمان کردید،آن زمان شما قافیه باختیتد بخاطر مشتی پول خونی کثیف/ این عاقبت مماشات با ظلم است. بارها گفتند که ظلم با ظلم نمیشود از بین برد. دابل استاندارد به زیان بکاربرندگانش آخر سر میشود!