ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

استقلال کاتالونیا: «مخالفت دموکراتیک»، بی‌طرفی پلیس محلی

مادرید از پوجدمون خواست در انتخابات محلی دسامبر شرکت کند. او در بیانیه‌ای که با عنوان رئیس‌جمهوری کاتالونیا امضا کرد، خواستار مخالفت صلح‌آمیز با مادرید شد.

کارلس پوجدمون، رئیس حکومت محلی کاتالونیا مردم این منطقه را به «مخالفت دموکراتیک» در برابر دولت مرکزی اسپانیا فراخواند، اما دولت مرکزی گفت که از حضور او در انتخابات محلی آینده استقبال می‌کند. نیروی پلیس کاتالونیا برای جلوگیری از درگیری اعلام بی‌طرفی کرد. همزمان مخالفان استقلال در مادرید به خیابان آمدند.

استقبال شهروندان از پوجدمون در خیرونا

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پوجدمون شنبه ۲۸ اکتبر/ ششم آبان در یک پیام ویدئویی ازپیش ‌ضبط‌شده، دولت مرکزی اسپانیا را به «خصومت‌ورزی عمدی» علیه اراده مردم کاتالان متهم کرد.

جمعه‌شب ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا فرمان لغو خودمختاری کاتالونیا، انحلال پارلمان این منطقه، برکناری مقامات رسمی و برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد. او گفت که انتخابات محلی جدید در کاتالونیا ۲۱ دسامبر برگزار خواهد شد.

تا آن زمان، ثریا سانز دو سانتاماریا، معاون نخست‌وزیری اداره کاتالونیا را برعهده خواهد داشت.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که پارلمان کاتالونیا در غیاب احزاب مخالف رأی به استقلال از اسپانیا و تشکیل جمهوری کاتالونیا داد.

  مخالفت دموکراتیک

  پوجدمون در بیانیه سه‌دقیقه‌ای خود که در زادگاهش خیرونا خوانده بود، خطاب به مردم کاتالونیا گفت که «بهترین شکل دفاع از دستاوردهایمان مخالفت دموکراتیک در برابر اصل ۱۵۵ است».

  از سال ۱۹۷۸ تاکنون که قانون اساسی جدید اسپانیا تصویب و دموکراسی در این کشور برقرار شده اصل ۱۵۵ آن هرگز به‌اجرا در نیامده بود. بر اساس این اصل، دولت مرکزی می‌تواند دولت محلی را منحل کند، بر پلیس نظارت کند، مدیریت مالی را به‌دست بگیرد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

  به گزارش رویترز، اینیگو مندز ویگو، سخنگوی دولت مرکزی شنبه گفته بود که مادرید از حضور پوجدمون در انتخابات آینده در ۲۱ دسامبر استقبال می‌کند. او حضور پوجدمون در انتخابات را «عمل به مخالفت دموکراتیک» مورد نظرش توصیف کرد اگرچه احتمال تعقیب قضایی او را رد نکرد.

  موقعیت کاتالونیا در اسپانیا

  پوجدمون اما در بیانیه‌اش از مردم خواست تا به‌شکل صلح‌آمیز و «با حس مسئولیت‌پذیری مدنی» از جمهوری جدیدشان دفاع کنند.

  پوجدمون این بیانیه را ذیل عنوان «رئیس‌جمهوری کاتالونیا» امضا کرد.

  بیانیه پوجدمون تنها واکنش رسمی اعلام‌شده از سوی حکومت محلی برکنارشده کاتالونیا بود. به گزارش «واشنگتن‌پست»، هیچ یک از دیگر مقام‌های ارشد حکومت محلی حاضر به پاسخ‌گویی و اعلام موضع نشده‌اند.

  پوجدمون در سخنان روز شنبه اشاره نکرد که استقلال‌طلبان در روزهای آینده چه گام‌هایی را برای مقابله با دولت مرکزی و تشکیل دولت مستقل برخواهند داشت.

  شورای ملی کاتالان، مهم‌ترین ائتلاف استقلال‌طلبان از کارمندان دولتی خواسته تا دیگر از دولت مرکزی تبعیت نکنند و دست به «مقاومت صلح‌آمیز» بزنند. جی‌اس‌جی، یک اتحادیه کارگری حامی استقلال نیز برای دوشنبه فراخوان اعتصاب همگانی داده است.

  تصمیم پوجدمون با مخالفت گسترده کشورهای غربی روبرو شده است. آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، قبرس و شورای اروپا همگی به دفاع از دولت مرکزی در مادرید برخاسته‌اند. اتحادیه اروپا گفته است که جمهوری کاتالونیا، در صورت تأسیس، عضو خودبه‌خود این اتحادیه نخواهد بود.

  به گزارش رویترز، نظرسنجی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهند که نیمی از کاتالان‌ها خواستار جدایی از اسپانیا نیستند. شب گذشته نیز حامیان اتحاد در خیابان‌های مرکزی بارسلون، همزمان با حامیان استقلال راهپیمایی کردند. درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین دو طرف گزارش شد، اما خبری از درگیری جدی نبود.

   پلیس بی‌طرف می‌ماند

   همزمان فرماندهی پلیس محلی کاتالونیا (Mossos d‘Esquadra) به نیروهای خود دستور داد تا برای جلوگیری از هر گونه درگیری، نسبت به تنش بین بارسلون و مادرید بی‌طرف بمانند.

   ‌طرفداران اتحاد، پشت پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا، بارسلون، شنبه ۲۸ اکتبر

   مشخص نیست که نیروی پلیس محلی در صورت دریافت دستور تخلیه پوجدمون و اعضای دولتش از ساختمان حکومت محلی چه خواهد کرد.

   افسران پلیس به رویترز گفته اند که در نیروی پلیس‌ کاتالونیا بین طرفداران و مخالفان استقلال اختلاف به وجود آمده و این نیروی امنیتی محلی از پلیس ملی اسپانیا فاصله گرفته است.

   مادرید خوزپ لوئیس تراپرو، رئیس پلیس محلی کاتالونیا را نیز از کار برکنار کرد. او موضع سهل‌انگارانه‌ای نسبت به اجرای ممنوعیت همه‌پرسی استقلال که از سوی مادرید صادر شده بود، اتخاذ کرد و بدل به یکی از قهرمان‌های کاتالان‌ها شد.

   دادگاه عالی اسپانیا اما تراپرو را تحت تعقیب قرار داده، پاسپورت او را ضبط کرده و ممنوع‌الخروجش کرده است. او به «فتنه» متهم شده، اما حکم جلبش صادر نشده است.

   حمایت از اتحاد

   طرفداران اتحاد شنبه در مادرید تظاهرات برپا کردند، اما شمار آنها حدود ۱۰۰۰ تن گزارش شده است.

   طرفداران اتحاد سوار بر موتور سیکلت‌هایشان، پوشیده در پرچم اسپانیا و کاتالونیا، بارسلون، شنبه ۲۸ اکتبر

   در روز همه‌پرسی نیز صدهاتن از حامیان اتحاد در مادرید گرد آمدند، سرود دوران فرانکو را سر دادند و گاه دست‌هایشان را به علامت درود نازی‌ها بالا بردند.

   علی‌رغم تظاهرات جمعه هزاران حامی استقلال در بارسلون، شنبه مرکز کاتالونیا آرام بود. خبرگزاری‌ها وضعیت امروز بارسلون را با تیتر «آرامش پیش از طوفان» پوشش دادند.

   با این حال، مردمی که خواستار باقی‌ماندن در اسپانیا بودند، با پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا به خیابان آمدند تا اعتراض خود را به تصمیم حکومت محلی نشان دهند.

   در همین زمینه

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.