ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

داعش برای آخرین دفاع در عراق و سوریه آماده می‌شود

داعش در حال تقویت استحکامات دفاعی در شهرهای ابوکمال و القائم در منطقه مرزی عراق و سوریه است. اگر ابوکمال به دست دمشق و شبه‌نظامیان وابسته به ایران بیفتد، مسیر بین بغداد و دمشق در کنترل شبه‌نظامیان شیعه خواهد بود.

حمله به آخرین قلمروهای خلافت خودخوانده «دولت اسلامی» (داعش) آغاز شده است. این گروه در حال تقویت استحکامات دفاعی است.

قلمروی داعش از آغاز تا امروز - برای بزرگ‌ترشدن تصویر روی آن کلیک کنید

ریان دیلن، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا به خبرگزاری «رویترز» گفته است که داعش در حال تقویت استحکامات دفاعی خود در حوالی شهرهای ابوکمال و القائم در منطقه مرزی عراق و سوریه است.

ارتش عراق همراه با شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، موسوم به حشد الشعبی عملیات برای بازپس‌گیری شهرهای راوه و القائم را پنج‌شنبه ۲۶ اکتبر آغاز کردند. این شهرها در مرز عراق با سوریه قرار دارند.

القائم به یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های داعش پس از سقوط رقه و موصل بدل شده است. گزارش‌های تأییدنشده از حضور ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در این منطقه خبر می‌دهند. همچنین گفته شده که وب‌سایت اعماق، وب‌سایت خبری داعش پس از بمباران القائم چندین‌روز به‌روزرسانی نشده بود.

حمله به قلمروی مرزی داعش از سوریه

در آن سوی مرز، شهر ابوکمال در استان دیرالزور سوریه قرار دارد. نیروهای ارتش سوریه همراه با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و پشتیبانی هوایی روسیه به سوی ابوکمال پیشروی می‌کنند. آنها بخش‌هایی از شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور را نیز از کنترل داعش خارج کرده‌اند.

آخرین پایگاه‌های داعش در عراق و سوریه - خاکستری: داعش؛ زرد: نیروهای دموکراتیک سوریه؛ قرمز: نیروهای حامی اسد؛ صورتی: نیروهای عراقی

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها نیز به تازگی میدان نفتی بزرگ العمر را در دیرالزور از کنترل داعش خارج کردند. آنها پا‌به‌پای نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق در این استان پیشروی می‌کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د) ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) است. ی‌پ‌گ شاخه نظامی حزب چپ‌گرایان کرد با نام حزب اتحاد دموکراتیک است. این گروه کنترل بخش‌های عمدتاً کردنشین در شمال سوریه را در دست دارد.

شمال سوریه اکنون به «فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه» تغییر نام داده است.

ریان دیلن، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا که از نیروهای دموکراتیک سوریه پشتیبانی می‌کند، به خبرگزاری «رویترز» گفته است که بیرون‌راندن داعش از ابوکمال یکی از اهداف قطعی ائتلاف است. هرچند او تأکید کرده که نیروهای دموکراتیک سوریه باید تصمیم نهایی را برای حمله به ابوکمال بگیرند.

فرماندهان کرد به رویترز گفته‌اند که اولویت کنونی آنها تثبیت کنترل بر میدان نفتی و ایمن‌سازی حوالی آن است. پس از آن نیروهای دموکراتیک سوریه عملیات در ابوکمال را ارزیابی می‌کنند.

پیش از این ناظران جنگ سوریه از احتمال درگیری بین نیروهای دموکراتیک سوریه با نیروهای وفادار به دمشق ابراز نگرانی کرده بودند. آمریکا حامی گروه نخست است و روسیه از جبهه نیروهای بشار اسد پشتیبانی می‌کند.

به گزارش رویترز، ناظران جنگ سوریه ابوکمال را یکی از مهم‌ترین اهداف ایران در نبرد با داعش در دیرالزور می‌دانند. اگر ابوکمال به دست نیروهای سوری و شبه‌نظامیان وابسته به ایران بیفتد، مسیر بین بغداد و دمشق در کنترل شبه‌نظامیان شیعه خواهد بود.

در همین زمینه

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.