ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شمخانی: حصر رفع شده – فرزندان محصوران: حصر ادامه دارد

فرزندان مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد در پاسخ به ادعای نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند می‌خواهند صورت مسأله را تغییر دهند.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی ادعای تازه‌ای مطرح کرده: حصر رفع شده زیرا دلیل وقوعش هم از سال ۸۸ تاکنون حل شده. علی شمخانی گفته است محصوران هر کس را که بخواهند ملاقات می‌کنند. فرزندان مهدی کروبی، ‌میر حسین موسوی و زهرا رهنورد اما ‌اعلام کرده‌اند که محصوران همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند.

علی شمخانی، عضو شورای عالی امنیت ملی در نمایشگاه مطبوعات ـ سه‌شنبه ۹ آبان

علی شمخانی، سه‌شنبه ۹ آبان در نمایشگاه مطبوعات به خبرنگاران گفت:

«حصر زمانی رفع می‌شود که دلیل وقوعش حل شود. مسائل مربوط به موسوی و کروبی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پیش آمده و آنها در حصر نیستند.»

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از چهره‌های شاخص جنبش سبز، از بهمن‌ماه ۱۳۸۹ بدون آن‌که محاکمه شوند در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در ادامه سخنانش درباره محصوران گفت:

«واژه حصر واژه درستی نیست این آقایان مدنظر شما در حصر نیستند. آن‌ها هر کسی را که اراده کنند می‌توانند ببینند. اخیراً آقای کروبی درخواست کرد که آقای دوستی را ببیند و انجام شد.»

اشاره شمخانی به دیدار اسماعیل دوستی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با مهدی کروبی در اواخر مهرماه سال جاری است. حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، این دیدار را «اولین دیدار یک فعال سیاسی با محصوران پس از ۷ سال» عنوان کرد و گفت شورای امنیت ملی، تصویب کرده است که به تدریج برخی اشخاص بتوانند با کروبی و موسوی دیدار کنند و شمخانی این موضوع را به اطلاع نمایندگان مجلس که عضو کمیته رفع حصر هستند رسانده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در دور نخست ریاست جمهوری خود وعده رفع حصر را داد اما این وعده با گذشت بیش از چهار سال عملی نشد. وعده حل مسئله حصر در کارزارهای انتخاباتی دور دوم ریاست جمهوری روحانی نیز تکرار شد.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، به وب‌سایت «امتداد» گفته است:

«برای آقای روحانی متاسف هستم که دبیر شورای امنیت ایشان این چنین در مورد حصر توضیح می‌دهد. آقای شمخانی در این اظهارات منکر حصر شده است. این سخن ایشان هم به استناد ملاقات یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با آقای کروبی است. او به جای آنکه بگوید در این پنج سال برای رفع حصر چه کاری کرده صورت مساله را پاک می‌کند. بهتر است ایشان توضیح دهد که در این ۵ سال شورای امنیت چه اقدام مثبتی برای رفع حصر انجام داده است.»

حسین کروبی در همین گفت وگو درباره دیدار پدرش با اسماعیل دوستی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی توضیح داده است:

«در ارتباط با ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی نیز نیروهای امنیتی فرد ملاقات کننده را انتخاب کردند که پیش حاج آقا برود و همچنین در مورد اشخاص دیگر نیز به همین ترتیب است و خود آقای کروبی نگفته‌اند چه کسی به ملاقات‌شان برود.»

نرگس موسوی، یکی از دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز در توییتر خود نوشته است:

«زهرا رهنورد و میرحسین موسوی همچنان در حصر خانگی هستند و از دیدن اقوام و دوستان خود محروم هستند.»

— Zahra Mousavi Khamne (@z_mousavikhamne) <a href="https://twitter.com/z_mousavikhamne/status/925343321702195200?ref_src=twsrc%5Etfw">31. Oktober 2017</a>

زهرا موسوی  دختر دیگر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم در توییتر خود نوشته: «دیدن زندانبان و مافوق زندانبان و حرف تکراری، تازه نیست. تازه یعنی تغییر! وضع فعلاً مثل قبل: هفته‌ای یک‌بار ما و خانواده به"اراده " گاهگدار زندانبان.»

مسئولان دولتی می‌گویند دولت نمی‌تواند درباره رفع حصر تصمیم‌گیری کند. برخی از مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند مسئول تصمیم‌گیری در این‌باره شورای عالی امنیت ملی است و برخی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تصمیم‌گیرنده اصلی در این زمینه می‌دانند.

به تازگی در مهر سال جاری، ۱۱۸ نفر از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های ایران نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به حسن روحانی نوشته‌ و از او خواستند تا مسئله حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را حل کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.