Share

مسعود بارزانی با کناره‌گیری از ریاست اقلیم کردستان نیچروان بارزانی نخست‌وزیر کردستان و برادرزاده خود را مسئول مذاکره با بغداد، همسایگان کردستان و نیروهای مخالف کرد. مقامات کردستان نیز می‌گویند دولت مرکزی عراق صادرات نفت از کرکوک را متوقف کرده است.

نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان

نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان

به‌گزارش رویترز، چهارشنبه یکم نوامبر / ۱۰ آبان دوره ریاست ۱۲ ساله مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان پایان یافت و او مسئولیت مذاکره با بغداد را به نیچروان بارزانی نخست‌وزیر سپرد.

هوشیار زیباری، مشاور دولت کردستان و وزیر امور خارجه پیشین عراق در این‌باره گفت: «نخست‌وزیر شخصی کلیدی در دوره انتقال خواهد بود.»

مسعود بارزانی ۲۹ اکتبر / ۷ آبان ماه اعلام کرد که یکم نوامبر از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری می‌کند. کناره‌گیری بارزانی واکنشی‌ بود به شکست همه‌پرسی استقلال که ۲۵ سپتامبر / ۳  مهر برگزار شد و حمله نظامی نیروهای دولت مرکزی عراق را در پی داشت. نیروهای دولت مرکزی عراق در این حملات موفق شدند کرکوک و خانقین را از اقلیم کردستان پس بگیرند. محاصره اقتصادی اقلیم کردستان نیز همچنان ادامه دارد.

پارلمان اقلیم کردستان کناره‌گیری بارزانی را قانونی کرد و اختیارات او بین نهاد نخست‌وزیری به‌عنوان قوه مجریه، و دو قوه مقننه و قضائیه تقسیم شد.

پارلمان اقلیم کردستان همچنین اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و ریاستی اقلیم ۸ ماه دیگر برگزار می‌شود. تا آن زمان هیئتی از احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم به ریاست نیچروان بارزانی مسئول مذاکره با بغداد و کشورهای همسایه خواهد شد.

قطع صادرات نفت از کرکوک

در همین حال خبرگزاری رووداو به‌نقل از مقامات کردستان نوشته است که بغداد صادرات نفت از کرکوک به بندر جیهان ترکیه را متوقف کرده و دلیل این تصمیم‌گیری هنوز مشخص نیست.

احمد عسکری، رئیس کمیته نفت و گاز شورای استان کرکوک، به رودوا گفت که پس از رویدادهای اخیر و خارج شدن کرکوک از کنترل کردها، صادرات نفت به بندر جهان ترکیه به ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است، اما «اکنون همین هم متوقف شده است.»

او توقف صادرت نفت را «مسئله فنی» ندانست و گفت تصمیم برای متوقف کردن صادرات نفت از کرکوک توسط وزارت نفت عراق گرفته شده است.

با این حال تولید نفت برای پاسخ به تقاضای داخلی در میادین نفتی «بابا گورگور»، «خبزه» و «جبورو» ادامه دارد.

پیش از آن‌که شهر نفت‌خیز کرکوک، به تصرف ارتش عراق و نیروهای حشد شعبی بیفتد، صادرات نفت از این شهر روزانه ۳۰۰ هزار بشکه بود.

«توافق ترکیه و عراق برای پاکسازی عراق از نیروهای پ‌ک‌ک»

از سوی دیگر ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز چهارشنبه از توافق این کشور با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق بر سر پاکسازی این کشور از نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) خبر داد.

ابراهیم کالین گفت نبرد ترکیه علیه پ‌ک‌ک در این کشور، عراق، سوریه و دیگر کشورها ادامه دارد.

او همچنین از اقلیم کردستان خواست تا همه‌پرسی استقلال را لغو کند زیرا به‌گفته او لغو این همه‌پرسی خواسته همه کشورهاست.

گفته شده که نیچروان بارزانی خواهان ملاقات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شده است که سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه گفت این درخواست بررسی خواهد شد اما تصمیم نهایی با اردوغان است.

ترکیه در جریان همه‌پرسی استقلال کردستان در کنار ایران از یکپارچگی عراق حمایت کرد.

Share