ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسد: جنگ در دیرالزور تمام نمی‌شود

رئیس جمهور سوریه بعد از دیدار و گفت‌وگو با علی اکبر ولایتی در دمشق تلویحاً اعلام کرد که درگیری بعدی با نیروهای دموکراتبک سوریه خواهد بود. آن‌ها ۲۵ درصد از خاک سوریه را در دست دارند.

رئیس جمهور سوریه بعد از دیدار و گفت‌وگو با علی اکبر ولایتی اعلام کرد که جنگ داخلی سوریه با پیروزی ارتش این کشور در دیرالزور و پس  گرفتن این منطقه از گروه دولت اسلامی (داعش) به پایان نمی‌رسد.

بزرگ‌ کنید
سه‌شنبه ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان، دمشق: دیدار و گفت وگوی علی اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل با بشار اسد رئیس جمهور سوریه

بشار اسد، در سخنانی که سه‌شنبه ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان ایراد کرد، گفت جنگ داخلی سوریه در دیرالزور تمام نشده، بلکه با مبارزه با کسانی که در پی «تجزیه سوریه» و «تضعیف دولت مرکزی»‌اند ادامه می‌یابد. اسد با این سخنان تلویحاً اعلام کرده که جنگ داخلی سوریه ممکن است به درگیری نظامی بین ارتش سوریه با نیروهای دموکراتیک سوریه که تحت حمایت ایالات متحده آمریکا قرار دارند و کنترل بیش از ۲۵ درصد از خاک سوریه را در دست گرفته‌اند بینجامد.

چند ساعت قبل از این سخنان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه و علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی در دمشق با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه، دفتر رئیس جمهور سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده:

«پیروزی ارتش سوریه بر گروه‌های تروریستی که در حلب آغاز شد و به بوکمال و دیرالزور رسید، سرآغازی‌ست برای غلبه بر اهداف تروریستی و تلاش برای تجزیه سوریه.»

به گزارش رسانه‌‌های داخلی، علی اکبر ولایتی در دیدار با بشار اسد در دمشق از همه‌پرسی استقلال کردستان به عنوان تلاش اسرائیل و آمریکا برای تجزیه عراق نام برده و خواستار «هماهنگی بیشتر کشورهای جبهه مقاومت در خصوص تحولات پیچیده منطقه» شده است. ولایتی در این دیدار از «مقاومت» بشار اسد و «مردم سوریه» قدردانی کرده و گفته «این مقاومت‌ها برکات زیادی برای تثبیت امنیت و ثبات سیاسی کشور سوریه در پی داشته.»

علی اکبر ولایتی در یک مصاحبه تلویزیونی چهار روز پیش در بیروت گفته بود:

«در آینده نزدیک شاهد پیشروی نیروهای دولتی و نیروهای مردمی در سمت شرق فرات و آزادی رقه خواهیم بود.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل در این مصاحبه ایالات متحده آمریکا را متهم کرده بود که قصد دارد سوریه را تجزیه کند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، متشکل از کردها و نیروهای تحت حمایت آمریکا، ۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر به طور کامل کنترل شهر رقه رادست گرفتند و نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) را از ویرانه‌های این شهر بیرون کردند.

نیروهای دموکراتیک سوریه همچنین به سمت شرق رود فرات و شهر دیرالزور پیشروی کردند و با داعش درگیر شدند، اما سرانجام این ارتش سوریه بود که موفق شد دیرالزور را جمعه ۳ نوامبر / ۱۲ آبان تصرف کند. روز گذشته ارتش سوریه با پیروزی بر داعش در ابوکمال به مرز عراق رسید.

نیروهای دموکراتیک سوریه پس از تصرف رقه اعلام کرده بودند از مرزهای استان رقه در برابر هرگونه «تهدید خارجی» دفاع خواهند کرد و اداره این منطقه را به شورای غیرنظامی واگذار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه، بشار اسد در گفت‌وگو با ولایتی وعده داده که تا «برقراری امنیت و ثبات در سوریه» از پای ننشیند. رئیس جمهور سوریه همچنین از طرح تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در این کشور و دیگر طرح‌های آموزشی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه استقبال کرده است.

علی اکبر ولایتی بعد از دیدار و گفت‌وگو با اسد به حلب سفر کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کرماشانی

    هرجا نشان از فتنه گری و جنگ افروزی است، نام جمهوری اسلامی ایران می درخشد. در حالی که روسیه تقریباً با فدرالیسم موافق است و اسد هم علیرغم میل باطنی چاره را در راضی شدن به فدرالیسم می بیند، این علی اکبر ولایتی مشاور خامنه ای است که همصدا با رژیم تورکیه به دنبال حمله به روژاوا است. این بار ایران و تورکیه از شمال و جنوب به روژاوا حمله خواهند کرد و به دنبال سقوط کامل این منطقه خواهند بود. این در حالی است که مقامات فدرالیسم شمال سوریه نه تنها اتهام تجزیه را قبول نکرده اند، بلکه حتی خودمختاری مشابه کردستان عراق را هم رد کرده اند و اعلام کرده اند که به دنبال فدرالی کردن تمام خاک سوریه و همزیستی دموکراتیک همۀ مردم سوریه هستند. اتهام تجزیه طلبی بسیار نابجا و مغرضانه است و به هیچ عنوان در مورد فدرالیسم شمال سوریه مصداق ندارد. مسئلۀ اسد مورد دوم یعنی تضعیف حکومت خودش است. او می داند که دیر یا زود باید جل و پلاسش را جمع کند و برود و می داند که هدف فدرالیست ها نه تجزیه، بلکه دموکراتیزه ساختن دمشق و حلب است.