Share

مقامات دولت بحرین می‌گویند که انفجاری که روز جمعه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان در مسیر یک خط لوله‌ نفت در این کشور رخد داد و انتقال نفت را مختل کرد، کار تروریست‌های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش «رویترز» و به نقل از مقامات دولت‌های بحرین و عربستان، انفجاری که در مسیر خط لوله انتقال نفت از میدان نفتی «أبو سعفه» رخ داد و موجب آتش‌سوزی شد، ناشی از خرابکاری‌های تروریستی بوده است.

«أبو سعفه» میدان نفتی مشترک عربستان سعودی و بحرین است که بیشتر نفت کشور بحرین را تأمین می‌کند. نفت توسط یک خط لوله از «أبو سعفه» با ظرفیت ۲۳۰هزار بشکه در روز به بحرین منتقل می‌شود.

وزارت امور خارجه بحرین روز شنبه ۱۱ نوامبر/۲۰ آبان در وب‌سایت خود بیانیه‌ای منتشر کرده و این انفجار را تروریستی اعلام کرد. در این بیانیه آمده که این انفجار «یک خرابکاری و یک اقدام خطرناک تروریستی بوده که هدف آن آسیب‌رسانی به منافع ملت و امنیت مردم [بحرین] بوده است»

راشد بن عبدالله آل خلیفه، وزیر امور داخلی بحرین، هم گفته است که «این اقدامات تروریستی که کشور [بحرین] اخیراً با آنها درگیر است، با تماس مستقیم و دستور ایران انجام می‌شود.»

مقامات شرکت نفت بحرین (باپکو) اعلام کرده‌اند که آتش‌سوزی در اطراف خط لوله «أبو سعفه» را کنترل کرده‌اند اما آنها ناچار شده‌اند که ساکنان روستای «بوری» را در نزدیکی محل انفجار تخلیه کنند.

فیلم آتش‌سوزی در خط لوله نفتی در بحرین را ببینید:

روستای بوری، حدود ۱۵ کیلومتر از منامه، پایتخت بحرین، فاصله دارد.ساکنان این روستا به منطقه‌ای امن منتقل شده‌اند.

وزارت انرژی عربستان سعودی هم در بیانیه‌ای اعلام کرده که به دلیل انفجار، پمپاژ نفت به خط لوله «أبو سعفه» را متوقف کرده است و بنا دارد که تمهیدات امنیتی را در تأسیسات نفتی خود افزایش دهد.

بحرین، کشوری که بیشتر ساکنان آن شیعه هستند، حکومتی سنی مذهب دارد. پس از سال ۲۰۱۱ و سرکوب تظاهرات‌های بهار عربی در بحرین، درگیری‌های حکومت بحرین با شیعه‌های مخالف حکومت ادامه دارد. درگیری‌ها شامل حملات پراکنده شیعیان بحرین هم می‌شود.

حکومت بحرین کماکان این اتهام را مطرح کرده است که شیعیان مخالف حکومت مرکزی از ایران دستور می‌گیرند. مخالفان حکومت مرکزی بحرین این اتهام را رد می‌کنند. جمهوری اسلامی هم می‌گوید که نقشی در ناآرامی‌های بحرین ندارد.

Share