Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی ضمن استقبال از بازگشت سعد حریری به لبنان، گفت ایران در مسائل لبنان دخالت نمی‌کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست مطبوعاتی دوشنبه ۲۲ آبان خود گفت ایران امیدوار است که «با توجه به سخنان دیشب حریری، او هرچه زودتر باید به لبنان برگردد و مراحل قانونی استعفا را در کشور لبنان انجام دهد.»

او افزود: «صحبت‌های دیشب نور امیدی برای برگشت او به لبنان و برگشت ثبات و وضعیت قبلی به لبنان بود.»

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، یک هفته پس از استعفای خود در عربستان سعودی، شامگاه یکشنبه ۱۲ نوامبر / ۲۱ آبان در گفت‌وگویی با یک شبکه لبنانی «المستقبل» اعلام کرد که «به زودی به وطن» بازخواهد گشت.

او در این مصاحبه بار دیگر اتهاماتی را به ایران و حزب‌الله لبنان وارد کرد و تأکید کرد «تهران در امور جهان عرب دخالت می‌کند و این چیزی است که باید خاتمه بیابد».

سخنگوی وزارت خارجه ایران استعفای حریری در ریاض را «یک اقدام عجیب و بی‌نظیر» دانست و گفت: «این‌که این اتفاق چرا و چگونه صورت گرفت تحلیل زیاد دارد باید صبر کرد تا زمان کمک به روشن شدن واقعیت قضیه کمک کند.»

بهرام قاسمی با اعلام این‌که «ایران در مسائل لبنان دخالت نمی‌کند»، افزود: «مسائل آن‌ها به خودشان مربوط است و مسئله حریری هم به پارلمان لبنان مربوط است و آن‌ها تصمیم می‌گیرند در چه مسیری حرکت کنند.»

سعد حریری شنبه ۱۳ آبان / چهارم نوامبر از ریاض، پایتخت عربستان در پیامی به مردم لبنان با انتقاد تند از حزب‌الله لبنان و دولت ایران کناره‌گیری خود از مقام نخست‌وزیری را اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه همان روز استعفای حریری در عربستان سعودی را نشان دهنده بازی او در زمینی دانست که «بدخواهان منطقه طراحی کرده‌اند». او ادعا کرد که برنده اصلی این اتفاق، دولت اسرائیل است.

به‌نظر می‌رسد با گذشت ۹ روز از استعفای سعد حریری، ایران مواضع صریح روزهای نخست را تعدیل کرده و سعی دارد در بیان مواضع رسمی خود خویشتنداری کند.

بیشتر بخوانید:

سعد حریری: در عربستان آزادم، به‌زودی به لبنان برمی‌گردم

ایران: استعفای حریری بازی در زمین بدخواهان منطقه است

Share