ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سودابه فرخ‌نیا: فستیوال تئاتر ایرانی کلن فرهنگساز است

کبری قاسمی – بیست و چهارمین دوره نخستین جشنواره تئاتر ایرانی در خارج از ایران آغاز می‌شود. سوسن فرخ‌نیا می‌گوید این جشنواره ایرانیان مهاجر را با تئاتر آشنا کرد.

پنجشنبه ۱۶ نوامبر بیست و چهارمین دوره فستیوال تئاتر ایرانی کلن کار خود را با هنرنمایی مریم آخوندی و با نمایش کلاژی از نمایش‌های مجید فلاح‌زاده، استاد و هنرمند فقید تئاتر ایران آغاز می‌کند.  سودابه فرخ‌نیا، بازیگر و کارگردان تئاتر می‌گوید این فستیوال موفق شده به تدریج فرهنگ تئاتر را در تماشاگران ایرانی مهاجر شکل دهد.

سودابه فرخ‌نیا، بازیگر و کارگردان تئاتر بزرگ‌ کنید
سودابه فرخ‌نیا، بازیگر و کارگردان تئاتر

در بیست و چهارمین فستیوال تئاتر ایرانی در کلن، نمایش‌هایی از کمال حسینی، محمد علی بهبودی، علیرضا کوشک جلالی، منوچهر نامور آزاد، بابک رادمهر، رضا علامه‌زاده و نیلوفر بیضایی روی صحنه می‌رود.

فستیوال تئاتر ایرانی کلن ۲۴ سال پیش با تلاش و کوشش مجید فلاح زاده و بهرخ حسین بابایی، همسر او که هر دو از دست‌اندرکاران تئاتر ایران بودند و  سال‌های بعد از انقلاب ناچار به ترک وطن و آوارگی در کشورهای مختلف شدند بنیان گذاشته شد.  درآن سال‌ها کمتر کسی می‌توانست تصور کند که نخستین فستیوال تئاتر ایرانی در محیط تبعیدی با امکانات ناچیز و با توجه به پراکندگی هنرمندان ایرانی تئاتر در سراسر جهان بتواند به فعالیتش ادامه دهد.

بزرگ‌ کنید
پوستر بیست و چهارمین فستیوال تئاتر ایرانی کلن

سودابه فرخ‌نیا بازیگر و کارگردان تئاتر درباره مهم‌ترین دستاورد فستیوال تئاتر ایرانی کلن می‌گوید:

«فستیوال تئاتر سال به سال بیشتر ترقی کرد و موفق شد در فرهنگسازی برای تماشاگران ایرانی نقش مهمی ایفا کند. از میزان تأثیر آن در تئاتر ایران بی‌خبرم، اما در خارج از ایران بی‌تردید تأثیرگذار بوده و در این سال‌ها تماشاگرانش هم بیشتر شده‌اند.»

نظر سودابه فرخ‌نیا درباره فستیوال تئاتر ایرانی کلن را می‌شنوید:

بیست و چهارمین دوره فستیوال تئاتر ایرانی کلن برای نخستین بار در غیاب بنیانگذار فقید آن، مجید فلاح‌زاده برگزار می‌شود. این هنرمند و استاد تئاتر در تیر سال جاری به طور غیر منتظره‌ای درگذشت.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.