Share

همزمان با نشست سه جانبه سوچی، نشست مخالفان رژیم اسد موسوم به «گروه ریاض» با حضور ۱۴۰ نماینده، استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ریاض آغاز شد.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در میان نمایندگان مخالفان سوری در اجلاس ریاض

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در میان نمایندگان مخالفان سوری در اجلاس ریاض

این نشست چهارشنبه ۲۲ نوامبر / یکم آذر آغاز شد و دو روز ادامه خواهد داشت.

روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام شده بود که نشست ریاض به دلیل استعفای ریاض حجاب، هماهنگ‌کننده «کمیته عالی مذاکرات نیروهای اپوزیسیون سوریه» (HNC) و شماری از رهبران این کمیته به تعویق افتاده است.

حجاب در این‌باره گفت که پس از دو سال به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیته عالی مذاکرات، «مجبور» به استعفا شده است.

روز چهارشنبه در نشست «گروه ریاض» دی میستورا طی سخنانی گفت حل بحران سوریه در مذاکرات صلح ژنو باید بر اساس قطعنامه شورای امنیت انجام بگیرد و در روزهای آینده راه حل سیاسی برای بحران سوریه ارائه خواهد شد.

نماینده ویژه سازمان ملل افزود: «باید در این نشست هیئتی قوی شامل تمام طرف‌های سوری تشکیل شود و در مذاکرات ژنو حضور یابد.»

او اظهار امیدواری کرد که مذاکرات ژنو موجب پایان جنگ سوریه شود.

عادل جبیر نیز با بیان این‌که سوری‌ها بدون تفاهم و همگرایی نمی‌توانند این بحران را حل کنند، خطاب به حاضران گفت: «شما مسئولیت تاریخی دارید و باید درخواست این مردم تحقق یابد.»

بیشتر بخوانید:

استعفای ریاض حجاب، هماهنگ‌کننده «کمیته عالی مذاکرات نیروهای اپوزیسیون سوریه»

Share