ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سعید مرتضوی سرانجام به دو سال حبس قطعی محکوم شد

پس از ۸ سال رسیدگی به پرونده کهریزک، سعید مرتضوی به اتهام معاونت در قتل به دو سال حبس قطعی محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر سعید مرتضوی را در ارتباط با پرونده کهریزک به دو سال حبس قطعی محکوم کرد.

بزرگ‌ کنید
رسیدگی به پرونده کهریزک بیش از ۸ سال به طول انجامید

این خبر را میرمجید طاهری وکیل خانواده محسن روح‌الامینی، از کشته‌شدگان حادثه کهریزک یکشنبه پنجم آذرماه اعلام کرد.

شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر، سعید مرتضوی را در پرونده کهریزک مجرم شناخته است. اتهام او معاونت در قتل عنوان شده.

وکیل خانواده روح‌الامینی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته «دادگاه تجدیدنظر به دلیل اظهار ندامت مرتضوی، با یک درجه تخفیف، وی را به دو سال حبس محکوم کرده است.»

سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر استان تهران به اتهامات سعید مرتضوی در ارتباط با بازداشتگاه کهریزک رسیدگی کرد اما مرتضوی در آن حاضر نشد. این چندمین بار است که پرونده کهریزک مرتضوی در دادگاه‌های ایران بررسی می‌شود.

دومین جلسه رسیدگی به بخشی از پرونده سعید مرتضوی مربوط به بازداشتگاه کهریزک، با شکایت عبدالحسین روح‌الامینی پدر محسن روح‌الامینی برگزار شده بود.

سعید مرتضوی در پرونده کهریزک وکیلی نداشت و از ابتدا خود او دفاع از آن را برعهده گرفت.

رسیدگی به پرونده کهریزک بیش از ۸ سال است به طول انجامید. این پرونده ۳۲ جلد و ۱۵ هزار صفحه دارد.

پرونده سعید مرتضوی

پرونده سعید مرتضوی شامل سه بخش است: تأمین اجتماعی، شکایت خانواده محسن روح‌الامینی، یکی از کشته شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک و بخشی از رأی نقض‌ شده پرونده قضات کهریزک در دیوان عالی کشور.

مردادماه سال ۹۴، ابتدا قاضی کشکولی به این پرونده رسیدگی کرد و سعید مرتضوی را در ارتباط با شکایت اولیای‌ دم محسن روح‌الامینی (از اتهام معاونت در قتل عمد و آن بخش از حکم پرونده قضات کهریزک که نقض شده بود)، تبرئه کرد اما دادگاه در ارتباط با پرونده تأمین اجتماعی، مرتضوی را به شش ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و رد مال به‌ مبلغ ۴۶ میلیون تومان محکوم کرد.

مرتضوی در تاریخ ۱۸ مهر ۹۴ به حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اعتراض کرد و پرونده‌ای که علاوه بر اعتراض شخص مرتضوی، اعتراض سازمان تأمین اجتماعی و خانواده روح‌الامینی را روی خود داشت، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

۲۱ اردیبهشت ماه سال ۹۵ محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران گفت دیوان عالی کشور پرونده را در صلاحیت دادگاه تجدیدنظر استان می‌داند و از رسیدگی به این پرونده خبر داد.

سعید مرتضوی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دادستان تهران بود و پس از برکناری از این سمت به‌ دنبال رویدادهای بازداشتگاه کهریزک، با حمایت کامل محمود احمدی‌نژاد، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی شد.

او روز یکشنبه ۲۱ شهریور سال ۹۵ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به قاضی پرونده‌، از بازماندگان کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک عذرخواهی و بابت بروز این حوادث ابراز شرمندگی کرد. این عذرخواهی مرتضوی بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری آن را اعتراف او به اعمال خلافش دانسته و خواهان مجازات او شدند.

سعید مرتضوی متهم ردیف اول پرونده کهریزک، بازداشتگاه معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ است. گروهی از جوانانی که روز ۱۹ تیر ۸۸ در گردهمایی‌های خیابانی ۱۸ تیر دستگیر شدند، به دستور مستقیم مرتضوی به کهریزک برده شدند. امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و رامین قهرمانی در سوله‌های بدون آب و امکانات کهریزک جان باختند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • reza

    میروم غش بکنم ازخنده کارِ دنیا به یکی مو بنده... پس ازگذشت سالیان سال این قاتل حرفه ای و نورچشم رهبر دوسال با رقص عربی گرفت !!! همین دوسال هم ماستمالی خواهد شد.

  • خواجه لواط الملک طوسی قرآن خوان

    سؤال اینجا است که این قاضی مجرم جانی محافظانش را در کنار خود درزندان خواهد داشت؟مورد دیگر آنکه حتماً سوئیتی بهش خواهند داد و پس از یکماه بقیه زندان را به مرخصی خواهند رفت.