Share

سازمان ملل اعلام کرده که هیأتی از طرف دولت بشار اسد در مذاکرات صلح ژنو شرکت خواهد کرد.

الساندار ولوچی، سخنگوی سازمان ملل

الساندار ولوچی، سخنگوی سازمان ملل در یک نشست خبری که همزمان با آغاز به کار دور هشتم مذاکرات صلح ژنو سه‌شنبه ۲۸ نوامبر برگزار شد، درباره احتمال حضور هیأتی از طرف دولت سوریه در این مذاکرات گفته است:

«هیأت مذاکره‌کننده از طرف دولت سوریه هنوز وارد ژنو نشده. اما دولت سوریه برای ما پیامی فرستاده که در روز ۲۹ نوامبر در مذاکرات شرکت می‌کند. در هر حال ما اطلاع داریم که آن‌ها خواهند آمد.»

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۲۷ نوامبر به نقل از «الوطن» گزارش داده که هیأت مذاکره‌‌کننده دولت سوریه در اعتراض به بیانیه پایانی اجلاس مخالفان سوری در ریاض درباره ضرورت برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری عربی سوریه به عنوان درآمدی بر تغییر قانون اساسی در سوریه و برگزاری انتخابات آزاد در این کشور، سفر خود به ژنو را به تأخیر انداخته است.

اپوزیسیون سوریه دولت بشار اسد را به وقت‌کشی متهم کرده و می‌گوید تنها هدف حکومت اسد این است که با پس گرفتن همه مناطق سوریه، پای میز مذاکرات دست بالا را داشته باشد، غافل از آنکه در این‌صورت مذاکره بی‌معنی‌ست.

در مذاکرات ژنو، ۶ جریان مختلف از مخالفان دولت اسد شامل چهره‌های مستقل، ائتلاف، هیات هماهنگی، گروه‌های مسلح و دو هیات از مخالفان مورد حمایت مسکو و قاهره شرکت دارند. عربستان سعودی از این گروه حمایت می‌کند. در دور هشتم نشست ژنو که تحت نظارت سازمان ملل امروز آغاز می‌شود مذاکرات بر سر برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی سوریه متمرکز است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ و مکرون: مذاکرات ژنو تنها راه حل بحران سوریه است

Share