ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترامپ، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

با سخنان تاریخی رئیس جمهور آمریکا «بیت‌المقدس» رسماً به «اورشلیم» تبدیل شد. با این‌حال ترامپ از راه‌حل دو کشور حمایت کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که چهارشنبه ۶ دسامبر در واشنگتن ایراد کرد بر اهمیت بیت‌المقدس یا اورشلیم به عنوان مقر دولت اسرائیل تأکید کرد، و با اعلام حمایت از راه حل دو کشور و مذاکرات صلح بین فلسطین و اسرائیل، گفت این حق اسرائیل است که پایتخت خود را تعیین کند.

چهارشنبه ۶ دسامبر: سخنرانی تاریخی رئیس جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل

رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه ۶ دسامبر در سخنانی تاریخی گفت:

«وقتش رسیده که اورشلیم را [به عنوان پایتخت اسرائیل] به رسمیت بشناسم.»

رئیس جمهور آمریکا به وزارت خارجه این کشور دستور داد که برنامه‌ای برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم تدوین کند.

چکیده‌ای از آنچه که رئیس جمهور آمریکا درباره اورشلیم گفت:

دونالد ترامپ گفت ایالات متحده آمریکا همچنان از توافق صلح بین فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کند. توافقی که هم برای فلسطینیان و هم برای اسرائیلی‌ها پذیرفتنی باشد.

رئیس جمهور آمریکا گفت هر آنچه را که در توانش است به کار می‌بندد تا چنین توافقی به دست آید.

ترامپ اختلاف نظرها و دیدگاه‌ها درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را تأیید کرد اما گفت اکنون وقتش رسیده است که آمریکا این شهر را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد.

به گفته ترامپ این تصمیم گامی‌ست که می‌بایست مدت‌ها پیش برای دستیابی به صلح برداشته می‌شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت این حق اسرائیل است که پایتختش را انتخاب کند.

به گفته ترامپ، اورشلیم مقر دولت اسرائیل و مرکز قانون‌گذاری در این کشور است و در همان حال یک شهر مقدس است و همچنان تقدس آن محفوظ خواهد ماند.

ترامپ گفت ایالات متحده آمریکا درباره وضعیت قطعی اورشلیم و مرزهای مورد مناقشه بین اسرائیل و فلسطین نظر نمی‌دهد.

رئیس جمهور آمریکا گفت ایالات متحده از راه حل دو کشور مستقل همچنان حمایت می‌کند، البته اگر فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها هم در پی یافتن چنین راه‌حلی باشند.

دونالد ترامپ طرفین را دعوت به آرامش کرد. او اعلام کرد که مایک پنس معاون‌اش در روزهای آینده به خاورمیانه سفر می‌کند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ تصویب کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود اما در سال ۱۹۹۹ به دلیل آنکه تشخیص داده شد که این مصوبه «امنیت ملی» آمریکا را به خطر می‌اندازد به اجرا درنیامد. از آن زمان تاکنون رؤسای جمهور آمریکا هر شش ماه یک بار اجرای مصوبه کنگره را به تعویق انداخته‌اند.

— Vice President Mike Pence (@VP) 6. Dezember 2017

لحظه التهاب‌آور

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با «تصمیم یک‌جانبه‌»‌ای که «صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به خطر بیندازد» اعلام کرد:

«اکنون در این لحظه التهاب‌آور تأکید می‌کنم هیچ راه‌حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد. موضوع اورشلیم آخرین موضوعی است که باید در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح شود.»

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا از سخنرانی دونالد ترامپ درباره اورشلیم، به عنوان یک روز تاریخی یاد کرده و گفته است این سخنان نشان داد که ایالات متحده آمریکا پشت متحدانش را خالی نمی‌کند، به ویژه گرامی‌ترین آن‌ها.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز از سخنرانی ترامپ به عنوان یک سخنرانی تاریخی یاد کرد و گفت اورشلیم از سه هزار سال پیش تاکنون پایتخت اسرائیل بود.

— PM of Israel (@IsraeliPM) 6. Dezember 2017

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل به عنوان یک تصمیم یک‌جانبه یاد کرد و اعلام کرد که فرانسه از تصمیم آمریکا حمایت نمی‌کند.

قرار است محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در یک نطق تلویزیونی درباره سخنان رئیس جمهور آمریکا نطر دهد. حماس که تأمین امنیت غزه را به عهده دارد اعلام کرده است به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا «در جهنم» را به روی منافع ایالات متحده در منطقه باز می‌کند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بی حاشیه

  فقط در صورت هواداری کامل از دولت اسرائیل هست که می توان این واقعیت را نادیده گرفت که سالهاست دولتمردان اسرائیلی به رغم اینکه دم از پذیرش دولت فلسطینی می زنند ، اما در عمل همه جور راه و ترفندی برای تسلط کامل بر همه سرزمینهای مورد منازعه ، را رفته و می روند و دست به هر کاری می زنند تا از تشکیل دولت فلسطینی جلوگیری کنند ، در سالهای اخیر هم به بهانه های مختلف این موضوع را به صراحت اعلام کرده اند ، متاسفانه اسرائیل و آمریکا حتی به تعهدات خود هم پایبند نیستند

 • عنوان

  نام اورشلیم در برابر بیت المقدس، خود گواه عقبه تاریخی و دیرینگی مردمان یهود در اسرائیل نسبت به اعراب عمدتا مسلمان سنی است! نمیخواهم باز بحثهای توجیهی تاریخی بگویم که هزاران بار گفته شده تکرا کنم اما چند تکلمه مهم: مسئله فلسطین هم یکی از هزارن مورد ترایخ کشورسازی های جهان است. در طول گروهها و اجتماعات انسانی دست به مهاجرت و ساخت کلونی و در نهایت کشورسازی کردند. مردمان سامی زبان از آموری و آشوریان گرفته تا عبری و عربان همگی مردمان کوچنده صحرانشنی بودند که طی ۴ هزار سال اخیر بارها به سرزمین های متمدن شهری-کشاورزی هلال خصیب مهاجرت کرده اند و با تصرف اراضی تمدنهای پیش خود، برای خودشان کشور ساختند!

 • عنوان

  حالا اصل دعوا بر سر این است، بر طبق روال تاریخی حدود صد سال پیش مردمان یهودی آیین که همچنان زبان عبرانی تورات را زبان مشترکشان استفاده کرده اند، به سرزمین باستانی که تمدن یهود در آنجا متولد و پروده شده بازگشته اند،در نزاع تصرف ارضی باقی کمانده امپراتور یعثمانی اعراب مسلمان بازنده شدند، اعراب ۱۴۰۰ سال پیش بر مردمان یهود و نصرانی اسرائیل و یهودا و سامریه چیره گشتند، اما ۱۳۰۰ سال بعد در پی سستی و انحلال امپراتوری ترکان عثمانی، فرصت یافتند اراضی باستانی پیش کسوتان را به دست بیاورند، این وسط فلسطین نه کشور بود و نه ملت و نه حتی قومیت! قومیت دارای پارامترهای مشخصی است، فلسطین نام تاریخی قوم پلست بوده وشواهدی باستان شناسی گویای این واقعیت است پلست ها شاخه ای از مردمان آریایی زبان و احتمالا همریشه پارسی ها بودند. پلستین/فلسطین باریکه ساحلی از حدود غزه تا تل آویو بوده و نه همه اسرائیل امروز ! اعراب هیچ ربط تاریخی و هویتی قومی با پلستیک های باستانی ندارند. در واقع تا ۱۴۰۰ سال پیش هنوز اعراب به طور کل و به اخص اعراب مسلامان هنوز پایشان به سرزمین اصلی فلسطین (سواحل عزه-تل آویو) نرسیده بود و این راضی کاملا یهوید و عبرانی نیشن بودند. نکاتی هیچ گاه تاریخ دان های عرب و مسلمان نمیگویند برعکس مردمان کشورهای اسلامی را فریب میدهند و به دروغ میگیوند از اول این سرزمینها متعلق به اعراب بوده ! در حالی اینگونه نوبده، اطلاق نام فلسطین بر تمام اراضی بین مدیترانه تا رود اردن، شبیه داستان توسعه جزء به کل منطقه پارس به کل فلات ایران زمین است! فلسطین تنها نوار ساحلی بوده و تازه ۱۴۰۰ سال پیش سرزمین یهودی و عبرانی بوده و نه عربی و سالامی. اعراب این سرزمینها اشغال و تصرف کردند در کشورگشایی هایشان.

 • عنوان

  اعراب تا زمان ظهور اسلام در حوالی شرق رود اردن تازه مستقر شده بودند. مالکیت ملی از دوران جدید شروع شده است. این مالکیت تنها از زمان جامعه ملل و سازمان ملل میتواند سندیت داشته باشد از نظر حقوقی، پیش از این تاریخ، همان رسم روزگار کهن بوده، یعنی قوانی شبه جنگلیف بر همین قوانین شبه جنگلی اعراب چند برابر عربستان امروزه در تصرف خود دارند. اساس اعراب تا قبل ظهور اسلام به غیر شبه جزیره عربستان و حواشی اش اصلا سابقه تاریخی کشوری و مملکتی ندارند، آنچه تمدن های آشور و بابل است صرفا اشتراک است در زبان و همان قدر ارعاب اشتراک دارند و عبرانی های یهود اشتراک دارند، ارعاب نمیتوانند مثلا حکومت-مملکتهای آشور، آرامی یابلبی سابقه خود بگیرند برای مالکیت بر کشورهای رعاف و سوریه و لبنان.. چون در این صورت عبرانی هیا یهوید به مراتب ارجحیت دارند در ادعا ! عبرانی ها زودتر و قدیمی تر از اعراب در جهان تاریخی ظهور داشته اند. اما اینها همه رحف است در هایت، در نهایت زمنی از آن کسشی است پای کار برایش جنگیده و تصرف کرده. بقیه چرندیات ایدوئلوژیک و سیاسی و بازی های مثل نظام تئوکراسی ایران است که میخواهد بهانه کند فلسطین رابرای اجرای نقشه های توسعه طلبانه اش. همان طور کشور ایارن، تنها ابزار و سکو توسعه و جاه طلبی نظام تئوکراسی ولایی است، فلسطین هم یک ابزار بیشتر نیست. ماکیاولیسم دنیای سیاست، همه چیز وسیله برای هدف جاه طلبی اش قرار یدهد. کشته شدن یا بیچارگی میلیون ها انسان برایشان مهم نیست!

 • عنوان

  اما راه حل مسئله وجود دارد، مسئله جنبیه حیثتی است. محمود عباس هم میداند اسرائیل واقعیتش بر ترایخ اثبات کرده، کرای هم اعرب نمیتوانند بکنند، اما مسئله ابرو است. راه حل چیست؟ راه حل عقلانیت دو طرف است. بازی برد-برد، وقتی صورت میگرد که دو طرف از منافع حداکثری چشم پوشی کرده و بر حداقل های دست یافتنی تمرکز کنند. میتواند حاشیه شرقی اورشلیم راب ه عنوان بیت المقدس در نظر گرفت و به فلسطنی ها داد. این بهترین راه حل است. مسجد القصی هم به صورت بین الملی برای همه ادیان ابراهیمی آزاد باشد. اعراب به خاطر تاریخ فتوخات دو-سه قرن صدر اسلام، همچنان دچرا غرو و برتری جوی است متاسفانه ! انها باید به پذیرند دوران فتوحاتشان بیش از هزار سال است پایان یافته! اعراب باید یاد بگیرند شکست و باختن بخشی از زندگی است و قرار نیست همیشه انسانها برنده و پیروز باشند. این همه اراضی تمدنهای غیر عربی در خاورمیانه و شمال افریقا را به تصرف در اورید، اما یک گوشه کوچکش را باختید. جنبه باختن هم خوب چیزی است !