Share

پادشاهی سعودی اعلام کرد که تأسیس سالن سینما در عربستان سعودی آزاد شده است. از اوایل سال ۲۰۱۸ نخستین سالن‌های سینما در این کشور افتتاح می‌شوند.

وجده، در آرزوی یک دوچرخه. نخستین فیلم عربستان سعودی (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر فرهنگ پادشاهی سعودی دوشنبه ۱۱ دسامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال ۲۰۱۸ تأسیس سالن‌های سینما در این کشور آزاد است:

«کمیسیون ویژه رسانه‌های شنیداری و تصویری نخستین گام‌ها را برای صدور مجوز تأسیس سالن‌های سینما [در عربستان سعودی] برداشت. انتظار می‌رود که تا مارس ۲۰۱۸ نخستین سالن‌های سینما در عربستان افتتاح شوند.»

تاکنون فقط در شهر «خبر» عربستان یک سالن سینمای کوچک وجود داشت که بیشتر فیلم‌های مستند محصول عربستان را به نمایش می‌گذاشت. «کیف‌الحال» نخستین فیلم سینمایی محصول عربستان سعودی در سال ۲۰۰۶ تولید شده و بازیگر زن آن هم یک هنرپیشه اردنی‌ست.

فیلم «وجده» (۲۰۱۳ ) ساخته هیفا منصور نخستین فیلم محصول عربستان است که همه عوامل آن هم عربستانی هستند. این فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت.

در این فیلم «وجده» دختر یازده ساله‌ای است که در ریاض زندگی می‌کند. او آرزو دارد که یک دوچرخه سبز داشته باشد و بتواند با عبدالله، یکی از بچه‌های محله مسابقه دهد، اما بر اساس قوانین کشور عربستان دختران حق دوچرخه‌سواری ندارند و برای همین هم هر چه اصرار می‌کند، مادرش برایش دوچرخه نمی‌خرد. از طرف دیگر مادر وجده با شوهرش که قصد دارد یک بار ازدواج کند و سر او هوو بیاورد درگیر است و در این میان وجده تلاش می‌کند خودش پول خرید دوچرخه رؤیایی‌اش را فراهم کند.

 بیشتر بخوانید:

«وجده»؛ تابوشکنی در عربستان

 

 

Share