ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بحران معیشت خشونت اجتماعی را افزایش داد

روزانه ۱۵۰۰ نزاع خیابانی در ایران رخ می‌دهد و درگیری و نزاع خیابانی دومین عامل مرگ و میر است. رئیس هئیت مدیره انجمن روانشناسی بیکاری و عدم رفاه اجتماعی را عامل این وضعیت می‌داند.

رئیس انجمن روانشانسی ایران می‌گوید: عدم احساس رفاه موجب افزایش خشونت‌های اجتماعی و عصبانیت مردم شده است. ایران  رتبه نخست «عصبانی‌ترین» کشور را در اختیار دارد.

عکس- آرشیو

براساس برآورد موسسه نظرسنجی امریکایی «گالوپ» نیمی از مردم ایران «عصبانی»هستند و ایران به این لحاظ در رتبه نخست جهان قرار دارد.

شیوا دولت‌آبادی رئیس هئیت مدیره انجمن روانشناسی ایران دوشنبه ۲۰ گزارش این موسسه را تائید کرد و گفت: «میزان عصبانیت در میان ایرانیان، بالاتر از میانگین جهانی است».

او افزایش میزان عصبانیت را نمادی از «خشونت» و «ناکامی» دانست که به معنای عدم خوشحالی ایرانیان از شرایط زندگی است.

افزایش عصبانیت ساکنان ایران آمار نزاع‌های خیابانی را افزایش داده است. به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی روزانه یک هزار تا ۱۵۰۰ نزاع خیابانی در ایران رخ می‌دهد. براساس آمار این سازمان هر یک ساعت ۶۶ نفر در ایران با یکدیگر درگیر می‌شوند.

حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان ایران مهر امسال «درگیری و نزاع خیابانی» را دومین عامل مرگ و میر در اورژانش‌ها اعلام کرد.

عصبانیت ریشه اقتصادی دارد

به گفته رئیس هئیت مدیره انجمن جامعه‌شناسی بیکاری و عدم برخورداری از رفاه اجتماعی عامل افزایش عصبانیت است.

دولت‌آبادی گفت که برای مردم ایران هیچ‌گاه شرایطی فراهم نبوده که احساس کنند  از سیستم‌های حمایت‌کننده جدی در ساختار اجتماعی جامعه برخوردارند.

او این شرایط را موجب ایجاد «احساس ناامنی» در میان مردم دانست که به ترجیح نفع فردی و شخصی به نفع جمعی در کوتاه مدت انجامیده است.

به گفته دولت‌آبادی در چنین وضعیتی «تحمل» مردم در برابر مشکلات پائین و «تعلق افراد به یکدیگر در جامعه کمرنگ است».

براساس گزارش منابع دولتی وضعیت رفاه اقتصادی مردم در ایران طی سال‌های گذشته «بدتر» شده است. براساس آمار رسمی از هر چهار خانوار ساکن، دست‌کم یک خانوار بدون حتی یک فرد شاغل است. نرخ بیکاری رسمی ۱۱.۸ درصد اعلام شده اما کارشناسان اقتصادی نرخ واقعی را حداقل دو برابر آمار اعلام شده می‌دانند.

همچنین براساس گزارش بانک مرکزی طی یک دهه گذشته قدرت خرید خانوارها کاهش یافته و خانوارها برای جبران کسری بودجه، هزینه گروه کالاهای فرهنگی، امور تفریحی و آموزش را کاهش داده‌اند.

در پیوند با همین موضوع نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که وضعیت رفاه اقتصادی خانوار در ایران طی یک دهه گذشته ۱۵ درصد پائین‌تر آمده است.

نتایج گزارش بررسی اقلام مصرفی خانوارها هم بیانگر آن است که میزان مصرف مواد غذایی و آشامیدنی هر عضو خانوار از ۳۱۹ کیلوگرم در سال ۱۳۸۵ در سال ۱۳۹۴ به ۲۷۲ کیلوگرم کاهش یافته که به معنای کاهش ۱۴ درصدی سرانه مصرف هر یک از اعضای خانوار است.

فاطمه سلحشوری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ۱۷ آذر امسال «بیکاری» و «مشکلات معیشتی» را از عوامل اصلی افزایش خشونت اجتماعی در ایران عنوان  و این وضعیت را «نگران‌کننده» توصیف کرده بود.

بیشتر بخوانید:

آمار رسمی جمعیت زیر خط فقر در ایران: ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.