Share

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد که یک هفته پیش در زندان به سکته خفیف مغزی دچار شده بود در ملاقات روز چهارشنبه ۲۹ آذر علائم سکته جدیدی را در سمت چپ بدن خود داشته است. به گفته ربابه رضایی همسر او، وضع جسمانی رضا شهابی نسبت به هفته گذشته وخیم‌تر شده است.

عکس از آرشیو  –  تظاهرات در تهران با خواست آزادی رضا شهابی

در فایل صوتی کوتاهی که در کانال تلگرام سندیکای شرکت واحد قرار گرفته است همسر شهابی در توضیح وضعیت جسمی او گفت رضا شهابی یکروز پس از سکته هفته قبل به خونریزی بینی دچار شده که به تشخیص درمانگاه زندان ناشی از فشار عصبی بالاست. او به دارو و مراقبت پزشکی نیاز دارد اما مسئولان زندان در این رابطه اقدامی انجام نداده‌اند و وضع جسمی شهابی وخیم تر شده است.

رضا شهابی روز ۲۲ آذر دچار بی‌حسی سمت چپ بدنش شد و پس از چند روز که به بیمارستان اعزام شد تشخیص پزشک بیمارستان سکته خفیف مغزی بود. به هنگام ملاقات با رضا شهابی خانواده او متوجه شده‌اند که چشم چپ او بطور غیرارادی بسته می‌شده و دچار آبریزش چشم بوده است. نیمه چپ صورتش ورم کرده، سمت چپ دهان او کج شده و به هنگام راه‌رفتن پای چپ خود را روی زمین می‌کشیده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۰ آذر انتشار داد با ابراز نگرانی از این که هر لحظه ممکن است اتفاق غیرقابل برگشتی برای رضا شهابی رخ دهد، بی‌توجهی مسئولان زندان و دادستانی تهران به وخامت وضع جسمی رضا شهابی را محکوم کرده و خواستار اقدام فوری جهت درمان او شده است.

رضا شهابی که سال ۹۵ در پی یک اعتصاب غذای طولانی برای ادامه معالجه در بیرون از زندان، آزاد شده بود،  مرداد امسال درپی تحت فشار گذاشتن وثیقه‌گذار توسط دادستانی به زندان رجایی شهر مراجعه کرد. او روز ۱۸ مرداد در مراجعه به زندان رجایی شهر علیرغم این که حکم آزادی از زندان در پرونده‌اش بود به ۹۶۸ روز حبس محکوم و زندانی شد.

شهابی اعلام اعتصاب غذا کرد و پس از ۵۰ روز با وعده «یک مقام ارشد امنیتی» در بیمارستان مبنی بر رسیدگی به خواست‌هایش اعتصاب غذای خود را شکست اما مسئولان به وعده خود عمل نکردند. شهابی بدون برخورداری از امکانات درمانی به زندان بازگردانده شد و برای دست کشیدن از فعالیت‌های سندیکایی تحت فشار قرار گرفت.

طی هفته‌های گذشته با وخامت وضع جسمی رضا شهابی و ممانعت مسئولان زندان از معالجه او تشکل‌های سراسری کارگران کانادا و چند کشور اروپایی از جمله سوئد، نروژ، آلمان و فرانسه و با ارسال نامه‌های اعتراضی به سران حکومت ایران خواستار آزادی فوری رضا شهابی شده‌اند.

۵ سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ی خود خطاب به علی خامنه‌ای نوشتند اگر دولت ایران قادر به تضمین معالجه شهابی در داخل ایران نیست، به او اجازه دهند به فرانسه سفر کند و در این کشور تحت معالجه قرار گیرد.

تشکل‌های مستقل کارگری ایران با صدور بیانیه‌هایی دستگیری رضا شهابی و محرومیت او از امکانات درمانی را محکوم کرده‌اند و فعالان کارگری و حامیان جنبش کارگری ایران در خارج از کشور نیز آکسیون‌هایی با خواست آزادی او و سایر فعالان کارگری برگزار کرده‌اند.


در این باره بیشتر بخوانید:

رضا شهابی، فعال کارگری در زندان سکته کرده است

 

Share