ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

احتمال گسترش حرکت‌های اعتراضی در تهران – حکومت نگران شده و تهدید می‌کند

مقامات امنیتی نگران گسترش اعتراضات از خراسان به تهران‌اند. معاون رئیس جمهور به مخالفان دولت هشدار داده که ممکن است نتوانند جریان اجتماعی اعتراضات را کنترل کنند.

اعتراضات به گرانی در مشهد و چند شهر دیگر استان خراسان رضوی، مقامات امنیتی و انتظامی تهران را نگران کرده است. معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران اعلام کرده که ‌با هرگونه تجمع در میدان‌های تهران برخورد قاطع می‌شود. معاون رئیس جمهور هشدار داده که «دود» این حوادث به چشم کسانی می‌رود که تجمعات را سازمان می‌دهند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به فکر چاره‌جویی افتاده‌اند.

صحنه‌ای از تظاهرات امروز در کرمانشاه. مردم شعار می‌دادند: یا مرگ، یا آزادی!
صحنه‌ای از تظاهرات امروز در کرمانشاه. مردم شعار می‌دادند: یا مرگ، یا آزادی!

محسن نسج همدانی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران به خبرگزاری تسنیم گفته است که «عناصر ضد انقلاب» قصد دارند در تهران نیز در اعتراض به گرانی تجمعاتی برگزار کنند. ‌او هشدار داده که نیروی انتظامی با تظاهرکنندگان برخورد قاطع خواهد کرد:

«تاکنون مجوزی مبنی بر تجمعات مردمی در سطح شهر تهران از سوی استانداری صادر نشده و در صورت برگزاری چنین تجمعاتی از سوی نیروی انتظامی برخورد قاطع صورت می‌گیرد.»

پنجشنبه ۷ دی صدها نفر از مردم مشهد در اعتراض به گرانی مقابل شهرداری مشهد گرد آمدند. این تجمع که تحت عنوان «نه به گرانی» برگزار شده بود، با دخالت مأموران انتظامی به خشونت کشیده شد. حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد اعلام کرده که ۵۲ نفر از معترضان بازداشت شده‌اند. آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد هم گفته است که یک «مرجع ناشناس» تجمعات «نه به گرانی» را برگزار کرده بود.

معاون امنیتی استانداری تهران، جمعه ۸ دی، یک روز بعد از تجمعات اعتراضی در استان خراسان رضوی، «مرجع ناشناس» مورد نظر امام جمعه مشهد را معرفی کرده است:

«عده‌ای ضدانقلاب به دنبال ساماندهی مطالبات اجتماعی مردم و مصادره آن هستند و معمولا استارت اینها از خارج از کشور از جمله سلطنت‌‌طلب‌ها و منافقین زده می‌شود بنابراین ما اطلاع داریم از کجا شروع شده و از کدام سایت و شبکه شکل گرفته است.»

قیمت تخم‌مرغ در ایران دو برابر شده. از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ نان به قیمت ثابت [با در نظر گرفتن تورم] ۱۶۰ درصد گران شده، قیمت متوسط قند و شکر ۴۵ درصد و قیمت شیر ۳۹ درصد بالا رفته و گوشت قرمز و ماهی هم ۱۳ درصد گران‌تر شده‌اند. حداقل حقوق یک کارگر ایرانی ۹۳۰ هزار تومان است. حتی اگر اقشار کم‌درآمد جامعه روزی سه وعده نان و تخم مرغ و گوجه‌فرنگی بخورند، یک خانواده چهار نفره می‌بایست  ۸۱۰ هزار تومان در ماه هزینه کند. بیکاری هم به این مشکلات دامن زده است.

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری اسلامی صبح جمعه ۸ دی در سخنانی که در بیست و پنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایراد کرد، با اشاره به تجمعات اعتراضی در خراسان رضوی روایت دیگری از «مرجع ناشناس» مورد نظر امام جمعه مشهد به دست داد:

«امروز کسانی که گرانی و بیکاری را بهانه کرده‌اند و بانی حوادثی شده‌اند که ابعاد و زوایای دیگری دارد و باید بدانند دود این حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتی جریان اجتماعی ایجاد شد و به سطح خیابان رسید قطعاً کسانی که آن را شروع کرده‌اند کنترل‌کننده آن نخواهند بود و دیگران سوار بر آن موج خواهند شد.»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان سیاسی اعلام کرده بودند که فراخوان تجمع «نه به گرانی» در استان خراسان رضوی را گروه‌های اصول‌گرای مخالف دولت صادر کرده‌اند.

علی محمد شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاوری مجلس شورای اسلامی جمعه ۸ دی در کفت‌وگو با خبرگزاری فارس از نگرانی نمایندگان مجلس خبر داده است:

« مردم در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند و به علت رکود و عدم تنظیم بازار توسط دولت قدرت خرید مردم اکنون مناسب نیست. به همین دلیل هر نوع افزایش قیمت موجب نارضایتی مردم در جامعه خواهد شد. افزایش قیمت غیرمتعارف برخی اقلام در بازار موجب نگرانی مجلس شده است.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • nader

    سرکوب در داخل و صدور تنش به منطقه سیاست حکومت اسلامی ایران برای ادامه بقا, چون هیچ برنامه ای ندارد: - منوچهر متکی گفت اگر عراق و افغانستان آرامش پیدا کنند، اهداف بعدی ما هستیم. باید با هر وسیله‌ای که شده نگذاریم آمریکا در عراق و افغانستان موفق شود. و دیدیم که این‌ها با تشکیل سپاه بدر، سپاه قدس و میلیاردها دلار هزینه، عراق را به این روز انداختند. - یک عده امنیتی و پاسدار و بازجو وکیل و وزیرشده وخودشان و خانواده در قصر زندگی میکنند.مردم هم گرفتار گرانی و هرج و مرج و بیکاری و اجاره خانه سرسام اور و مملکت بدون اینده و برنامه ....