ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادامه شبانه اعتراض‌های سرتاسری ایران: افزایش شعارها علیه رهبری

درگیری پلیس و معترضان در شهرهایی از نقاط مختلف ایران گزارش شده. شعارهای زیادی علیه رهبری و نظام جمهوری اسلامی سر داده می‌شود. وزیر ارتباطات از رئیس تلگرام خواست کانال‌های معترضان را مسدود کند.

اعتراض‌های سراسری در ایران به روز سوم کشیده شد و با تاریک‌شدن هوا نیز ادامه یافته است. در روزی که از سوی حکومت ایران «حماسه نهم دی» خوانده می‌شود، تظاهرات حکومتی کم‌رمق برگزار شد، اما اعتراض‌های مردمی شدت گرفت و علی‌رغم هشدار مقام‌های دولتی به تهران، پایتخت کشیده شد.

تظاهرات اعتراضی در زنجان، نهم دی

معترضان شنبه ۹ دی در شهرهای بسیاری به خیابان‌ها آمدند. تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از اعتراض‌ها در تهران، کرمانشاه، شهرکرد، مشهد، تبریز، بندرعباس، اهواز، آمل، ایذه، اراک، زنجان، کرمان، لاهیجان، بهبهان، دورود، خرم‌آباد، گرگان، شیراز، ساوه، ملایر و هشتگرد حکایت دارند.

وقوع اعتراض در تمامی این شهرها از سوی مقام‌های رسمی تأیید نشده‌، اما برخورد با تظاهرکنندگان و دستگیری تعدادی از آنها در تهران از سوی رسانه‌های دولتی مخابره شده است.

بسیاری از شعارهایی که شنبه در اعتراض‌های سرتاسر کشور داده شد، علی خامنه‌ای، رهبر ایران را نیز هدف گرفتند. از جمله: «مرگ بر خامنه‌ای»، «سیدعلی ببخشید، وقتشه که بلندشید»، «مردم گدایی می‌کنه، آقای خدایی می‌کنه»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، «این همه لشکر آمده، علیه رهبر آمده» و ... همچنین تصاویر و بنرهای علی خامنه‌ای در چند شهر از جمله در خیابان آزادی تهران پایین کشیده شدند. برای نمونه:

در آمل:

در خیابان آزادی تهران:

در گرگان:

در هشتگرد:

در کاشان:

در ملایر:

شعارهای دیگری نیز بنیان نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار دادند: «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی»، «رفراندوم، رفراندوم، اینه شعار مردم»، «اسلامو پله کردین، مردمو ذله کردین».

در کرمان:

در تهران، خیابان آزادی:

در خرم‌آباد:

سرکوب اعتراض‌ها نیز شنبه شدت گرفت. در دورود لرستان مردم محلی از تیراندازی به معترضان خبر دادند و ویدئویی ظاهراً مردمی را نشان می‌داد که پیکر تیرخورده‌ای را حمل می‌کنند.

پس از انتشار این ویدئو، عکس‌هایی نیز از پیکر بیجانی منتشر شده بود که چشم‌اش مورد اصابت گلوله واقع شده. ساختمان فرمانداری این شهر نیز به آتش کشیده شد.

رویدادهای شنبه از آن جهت نیز قابل توجه بود که مردم در شهرهای زیادی به اعتراضات سراسری ایران پیوستند. پلیس در همه جا با معترضان درگیر شده است.

در اراک ویدئویی مردم خشمگین را در حال تعقیب خودروی نیروی انتظامی نشان می‌دهد:

پس از آن ویدئوی دیگری از اراک منتشر شد که گفته می‌شد تصویر یک خودروی پلیس واژگون‌شده است:

در اهواز نیز معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند:

در بندرعباس جمعیت چشم‌گیری در خیابان حاضر شده بودند:

مسئله تلگرام

تلگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی ایرانیان نقش مهمی در فراهم‌آوردن امکان ارتباط بین معترضان داشته است.

روز جمعه محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران خواستار سانسور اینترنت به شیوه‌ چین برای جلوگیری از بروز ناآرامی‌ها شد. شنبه نیز محمدجواد آذری جهرمی در پیامی توئیتری خطاب به پاول دوروف، رئیس تلگرام نوشت: « یک کانال تلگرامی در حال نفرت پراکنی است٬ مردم را تشویق می کند که از  کوکتل مولوتوف استفاده کنند٬ مسلح شوند و جامعه را نا آرام کنند. حالا زمانش رسیده که انتشار چنین تحریک‌هایی از تلگرام متوقف شود.»

رئیس تلگرام نیز در پاسخ او نوشت: «مقررات تلگرام هرگونه دعوت به خشونت را منع می‌کنند. اگر این مسئله تأیید شود، چنین کانال‌هایی را فارغ از اندازه و وابستگی سیاسی‌شان مسدود می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

در همین زمینه

  این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

  آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

  .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

  توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • نیما

   فقط کسانی که فیلم میگیرند دقت کنند صورت مردم نیفته تو فیلم ها که شناسای بشن

  • یک اصلاح طلب

   تمام این تظاهرات ها و اعتراضات، فقط و فقط به علت حسادت برخی از مردم ایران است، حسادت برخی از مردم ایران به دوستی، همکاری و رفاقت صمیمانه ای که ، بین سران سه قوه شکل گرفته است ……… متاسفانه بسیاری از مردم ایران، چشم دیدن اصلاح طلبان و اعتدال گرایان را ندارند و به آنها حسادت می ورزند. به خصوص که مشاهده می کنند که جناب آقای حسن روحانی (فرمانده کنونی جنبش اصلاحات) توانسته همکاری های سازنده ای را با روسای دو قوه دیگر در پیش بگیرد ……… سلام بر روحانی درود بر خاتمی سلام بر بیت هاشمی رفسنجانی

  • جمشید رستگاری

   عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد سابق ایران در واکنش به اعتراضات اخیر در ایران، در صفحه توئیتر خود نوشت: «BBC و VOA با شور و هلهله و تشويق تظاهرات ايران را پوشش مى‌دهند. اگر كشور و ملت ايران را مى‌شناختند در می‌يافتند كه موج بی‌ريشه فرو می‌نشيند.» باید به این مردک گفت که اگر تو ریشه داری چرا مفت مفت از پول نفت عربستان و ایران می خوری چرا فرزندت دارد با پول عربستان احصیل می کند؟؟ تو که بهتر از هر کس میدانی همریشان تو چظور با پول مردم ایران قصر و خانه و مستقلات خریده اند. تو اگر شرف داری چرا نرفتی در یک کشور مسلمان ماوا بگیری؟ ببین چقدر این اسلام تو و شخص خود باشرفی که در تمامی جهان حتا یک کشور مسلمان وجود ندارد که بروی بخوابی و تا صبح زنده بمانی. ببین که کشور انگلیس شرافش با شرف تو و همدینانت که برقدرتند چقدر تفاوت دارد که می توانی در آنجا زندگی و حتا فحاشی هم به ملکه بکنی و زیر و بالای مسیح را اینور و اون ور کنی و در امنیت کامل. بیخود نیست که در ایران شماها را افضاطلب می نامند.***

  • بابکان

   بله ! در این روزها و شبها در ایران باز هم خبرها است. درجای دیگر نوشتم، نیروهای سرکوبگر از بچه های زمان امقلاب یا زاییده پس از انقلابند. با دیدنشان بیاد کودکان آن زمان می افتم. دیدنشان ناگوار است. آرزو داشتیم که انقلاب هم خودمان و هم بچه ها آینده خوبی داشته باشیم. این وضعی است که نیاز به گفتن نیست تا روشن شود. این را هم یاداوری کنم که مردم را «مورد ضرب و شتم قرار ندادند»! «زدند» !