ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سپاه پنج فعال حقوق دراویش گنابادی را بازداشت کرد

فائزه عبدی‌پور، از طراحان کارزار اعتراض به محرومیت از تحصیل دراویش گنابادی و کسری نوری، یک مدیر سایت «مجذوبان نور» همراه سه فعال دیگر بازداشت شده‌اند. قرارگاه ثارالله سپاه مسئول بازداشت‌هاست.

پنج تن از فعالان حقوق دروایش گنابادی از سوی مأموران امنیتی سپاه پاسداران ایران بازداشت شدند.

بزرگ‌ کنید
فائزه عبدی‌پور، از فعالان حق تحصیل دراویش گنابادی

به گزارش وب‌سایت «مجذوبان نور»، این بازداشت‌ها شنبه ۹ دی و همزمان با سومین روز از اعتراض‌های سراسری خیابانی در ایران صورت گرفت.

این پنج فعال در طبقه همکف بیمارستان دی تهران بازداشت شدند. گفته می‌شود که مأموران امنیتی قرارگاه ثارالله سپاه مسئول این بازداشت‌ها هستند.

از محل نگهداری یا اتهام بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

فائزه عبدی‌پور، از طراحان کارزار «دفاع از حق تحصیل دراویش گنابادی» یکی از بازداشت‌شدگان است. این کارزار که خردادماه امسال شکل گرفت، اعتراضی بود علیه محروم‌کردن دراویش گنابادی از تحصیل. سه هزار دانشجو از دانشگاه‌های مختلف ایران در کارزاری با امضای یک بیانیه‌ نسبت به محروم شدن درویش های گنابادی از تحصیل واکنش نشان دادند و به این موضوع اعتراض کردند.

عبدی‌پور آن زمان گفته بود:

درست فردای روز انتخابات و بعد از مشخص شدن رئیس‌جمهوری با وجود ادعاهای شخص او مبنی بر رفع نگاه امنیتی از دانشگاه‌ها و توجه به تمامی اقشار جامعه، شاهد آن هستیم که باز هم یکی از درویش های گنابادی خلاف قانون اساسی و به صرف اعتقاد به مسلک درویشی از دانشگاه اخراج شد.

  کسری نوری، درویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» نیز در میان بازداشت‌شدگان است.

  بزرگ‌ کنید
  کسری نوری

  این دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق بشر دانشگاه تهران، پیش از این نیز چهارسال در زندان به سر برده بود. او آخرین بار اسفندماه ۱۳۹۰ به زندان افتاد و چهارسال و چهارماه دوران محکومیت خود را در زندان اوین گذراند.

  کسری نوری در روزهای گذشته در توئیتر فعال بود. آخرین توئیت او پیش از دستگیری «دفاع از آزادی اجتماعات» بود.

  محمد شریفی مقدم، ظفر علی‌مقیمی و محمدرضا درویش دیگر بازداشت‌شدگان هستند.

  نهم دی ماه تظاهرات سرتاسری در شهرهای بسیاری در ایران برپا شد. بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم دو تن بر اثر اصابت گلوله در دورود لرستان جان‌شان را از دست دادند. آمار دقیقی از شمار مجروحان و بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها در دست نیست.

  در همین زمینه

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • بابکان

   خواستم بنویسم که چرا بجای درویشان مینویسید دراویش، دیدم نام درویشی بجای خسرو نوشته شده کسری که کسرا خوانده میشود ! دانش آموختگان را هم فارغ التحصیلان نوشتید و بجای برخورد هم اصابت ! با فرهنگ و زبان که چنین رفتاری شود در سیاست و اقتصاد بهتر ازاین رفتار نمی کنید. این روزها و شبها در ایران داستان داریم. دسته دسته و گروه گروه نیروی سرکوبگر ! همه بچه های زمان انقلاب یا پس از آن ! بسیار ناگوار است ! برخی از بیکاری سرکوبگر شدند و بسیاری هم این جور بار آمده اند ! تا چه پیش آید !