ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شب ششم: رشت و اهواز پیشقراول تظاهرات سراسری در ایران

تظاهرات سراسری در اعتراض به فساد در رشت، اهواز، همدان و اسلام‌شهر آغاز شده است. شعارها رادیکال‌تر از پیش است. در رشت کار به پرتاب نارنجک دستی کشید.

پنجمین شب خونین با آغاز تجمعات و درگیری‌هایی در شهرهای رشت و اهواز به شب ششم تظاهرات سراسری در ایران گره خورد. در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی از تجمع اعتراضی گسترده‌ای از مردم رشت و اهواز منتشر شده است.

تظاهرات در ششمین روز اعتراضات سراسری در رشت (تصویر: توئیتر)

تظاهرات سراسری در ششمین روز

 • رشت

در رشت هزاران نفر از معترضان هوهوکنان شعار «مرگ بر دیکتاتور» را سر دادند. از برخی ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی چنین برمی‌آید که در رشت در آغاز شب کار به خشونت کشیده است. در کوچه‌پس‌کوچه‌های منتهی به سبزه‌میدان گروهی از جوانان با بسیجی‌ها و لباس شخصی‌ها و مأموران انتظامی و امنیتی درگیر شدند. ظاهراً برخی از جوانان معترض به سمت مأموران انتظامی، لباس شخصی‌ها و بسیجی‌ها نارنجک دستی پرتاب کرده‌اند. این خبرها را نمی‌توان با قطعیت تأیید کرد.

شامگاه جمعه ۸ دی نیز در رشت تجمعات اعتراضی برگزار شد. مأموران انتظامی با پرتاب گاز اشک‌آور و گاز فلفل در صدد برآمده بودند معترضان را پراکنده کنند. این دومین بار است که مردم رشت در اعتراض به جمهوری اسلامی در پناه شب به خیابان‌ها می‌ایند. این‌بار تجمع مردم در رشت اما گسترده‌تر از چهار روز قبل است.

 • اهواز

در اهواز نیز از حدود ساعت ۱۷ (به وقت محلی) شماری از جوانان در خیابان‌ها به راه افتادند. این حلقه نخست شکل‌گیری تظاهرات اعتراضی در اهواز است. معترضان با سر دادن شعار: «نیروی انتظامی حمایت حمایت» توقع خود را از پلیس اعلام کردند.

— كوردستانیمة (@Kurdistan87mm8) 2. Januar 2018

برخی از شهروندان اهوازی در شبکه‌های اجتماعی از آغاز درگیری‌ها در خیابان نادری اهواز خبر داده‌اند. این خبر را هم نمی‌توان با قطعیت تأیید کرد.

 • همدان

در همدان نیز مجدداً به رغم بازداشت‌های گسترده، معترضان به خیابان‌ها آمده‌اند. خامنه‌ای قاتل است، ولایتش باطل است از شعارهای تظاهرکنندگان همدانی‌ست.

 • اسلام آباد غرب

همزمان با این تحولات از ساعت ۱۷ (به وقت محلی) در اسلام‌آباد غرب در میدان اصلی شهر نیز گروهی از مردم در اعتراض به فساد در جمهوری اسلامی تجمع کرده‌اند.

 • گوهردشت کرج

در گوهردشت کرج نیز تجمعات اعتراضی برپا شده. ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نمایانگر زد و خورد بین معترضان و مأموران انتظامی‌ست. معترضان در خیابان‌ها آتش روشن کرده‌اند و خود را برای مقابله با نیروهای انتظامی آماده می‌کنند.

کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان

در شش روزی که از تظاهرات سراسری در ایران می‌گذرد، دست‌کم ۲۰ نفر از معترضان کشته شده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی آشکارا از وسعت تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران غافلگیر شده‌اند. تمرکز نیروهای امنیتی، لباس شخصی‌ها و بسیجیان بیشتر در شهرهای بزرگ و در پایتخت است. به همین جهت اعتراضات در شهرستان‌ها این بار بر خلاف اعتراضات سال ۸۸ نمود بیشتری دارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پنجمین روز از تظاهرات سراسری در ایران برای نخستین بار اظهار نظر کرد. رهبر جمهوری اسلامی به اختصار اعتراضات سراسری را به «دشمنان» نسبت داد و گفت:

«در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگونِ در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند.»

و در ادامه هم وعده داد که در آینده نظرش را اعلام می‌کند:

«من در خصوص این قضایا حرف‌هایی دارم و در وقت آن با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت.»

به گزارش تلویزیون دولتی ایران شامگاه گذشته در قدریجان ۶ نفر در حمله به یک پاسگاه کشته شدند. در خمینی‌شهر هم یک مرد ۲۰ ساله و یک کودک ۱۱ ساله به قتل رسیدند. یک پاسدار هم در درگیری با معترضان نجف‌آباد جان خود را از دست داد.

خبرگزاری مهر و ایلنا گزارش داده‌اند که تنها در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. در کرج تعداد بازداشت‌شدگان اعلام نشده، دادستان این شهر اما اعلام کرده که ۲۰ نفر از بازداشت شدگان از سازمان‌دهندگان تظاهرات کرج بودند. بازداشت‌شدگان تهران و کرج به زندان اوین و رجایی‌شهر منتقل شده‌اند.

در استان‌های کرمان،خراسان، فارس، همدان و اصفهان هم دست‌کم ۱۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. به گفته استاندار همدان، شماری از بازداشت‌شدگان در این شهر را مجبور به اعتراف کرده‌اند با این هدف که نشان دهند منشأ اعتراضات سراسری نه مشکلات معیشتی و فساد، بلکه دخالت خارجی‌ست.

در اردبیل ۴۰ نفر، در شادگان ۲۰ نفر، در تبریز ۹۰ نفر و در مشهد ۱۳۸ نفر بازداشت شده‌اند.

اتحادیه اروپا، آلمان و بریتانیا از جمهوری اسلامی خواسته‌اند که به خواسته‌های مشروع مردم احترام بگذارد و از اعمال خشونت بپرهیزد. وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرده که از برخوردهای خشونت‌آمیز با معترضان ایرانی نگران است.

دولت آمریکا حمایت خود را از تظاهرات اعتراضی در ایران در چند نوبت اعلام کرده و به جمهوری اسلامی هشدار داده که به حقوق مدنی معترضان احترام بگذارد.

در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سورا

  درود به شما فیلتر شکن سایفن 3 بر اثر فیلترینگ کاملا زمینگیر و از کار افتاده

 • درخواست استخدام

  زنده باد tor