Share

در ادامه حمایت‌های جامعه فرهنگی ایران از اعتراضات سراسری اخیر، ۱۴۶ نفر از شاعران، هنرمندان و نویسندگان داخل و خارج از کشور نیز از خواسته‌های مردم معترض پشتیبانی کردند.

در اعتراضات سراسری اخیر در ایران، دست‌کم ۲۷ نفر کشته‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند.

در اعتراضات سراسری اخیر در ایران، دست‌کم ۲۷ نفر کشته‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند.

این هنرمندان و نویسندگان در اطلاعیه خود ضمن اشاره به ۱۰۰ سال تلاش‌های مردم ایران برای دستیابی به «آزادی، عدالت و احترام به کرامت انسانی»، از تظاهرات و اعتراضات پس از دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ یاد کرده و گفته‌اند در آن زمان «برخلاف این روزها شاهد حمایت چشم‌گیر آزادی‌خواهان ایران، روزنامه‌نگاران‌، هنرمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی داخل و خارج ایران بودیم.»

آن‌ها گفته‌اند معترضان کنونی، خواهان تغییرات ساختاری اساسی در کشور هستند و «انگیزه‌ حرکت آن‌ها، رفع مشکلات معیشتی، بی‌عدالتی اجتماعی، تبعیض قومی و مذهبی، تبعیض جنسیتی، اعمال خشونت بر مردم و تحجرگرایی است.»

به‌گفته این هنرمندان و نویسندگان، «ایرانی‌ها پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراض‌های پی‌گیر صنفی و مدنی مسالمت‌آمیزشان، نه تنها به حقوق از دست‌رفته‌ خود دست نیافتند بلکه با افترا، خشونت و بی‌رحمیِ سازماندهی شده‌ای مواجه شدند.»

آن‌ها همچنین اتهامات مختلف به معترضان، با عناوین «منافق، مزدور، خس‌و‌خاشاک، و عنصر خارجی» را مورد انتقاد قرار داده و خواهان برآورده شدن مطالبات تظاهرکنندگان و آزادی بی‌قید و شرط زندانی‌ها و بازداشت‌شدگان شدند.

مهرانگیز کار، شهرنوش پارسی‌پور، نیره توحیدی، شبنم طلوعی، منصوره شجاعی، پرستو فروهر، نعمت آزرم، رضا خندان مهابادی، جلال سرفراز، اسد سیف، سیدعلی صالحی، احمد کریمی حکاک، فریدون فرح‌اندوز، رضا علامه‌زاده، محسن مخملباف، کاظم علمداری و علی صمدی احدی از جمله امضاکنندگان این اعلام حمایت هستند.


اسامی کامل امضاکنندگان و متن کامل بیانیه در تریبون زمانه


پیش از این، ۱۰۲ نویسنده، شاعر و هنرمند ایرانی نیز با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از تظاهرات مردمی در ایران اعلام کرده بودند. آن‌ها گفته بودند که معترضان از تبعیض، مشکلات اقتصادی، خفقان و بی‌توجهی زمامداران جمهوری اسلامی به خواسته‌هایشان از صدر انقلاب تاکنون به خشم آمده‌اند.

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران پنج‌شنبه ۷ دی آغاز شد و چند روز ادامه داشت. بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس، شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۷ نفر رسیده‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

چند تن از نویسندگان و شاعران ایرانی از جمله اسماعیل خویی، رضا قاسمی و شهریار مندنی‌پور نیز در واکنش به اعتراضات مردمی بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن نوشتند: «زنگ‌های خطر در ایران به صدا در آمده‌اند. زمین می‌لرزد و فساد در تمام سطوح حکومت، ما را به قتل می‌رساند.»

همچنین پیش از آن، ۵۹ نویسنده و فعال فرهنگی نیز حمایت خود را از اعتراضات مردمی اعلام کرده بودند.

در روزهای اخیر هنرمندان ایرانی دیگری هم در کشور و خارج از کشور از اعتراضات سراسری پشتیبانی کرده‌اند. جعفر پناهی، تهمینه میلانی، ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، مهناز افشار، رضا دقتی، شیرین نشاط، مانا نیستانی، شاهین نجفی، حامد نیک‌پی، شاهرخ مشکین‌قلم، آرش سبحانی، سوسن فرخ‌نیا و گوگوش، از جمله این هنرمندان هستند.


Share