Share

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از افزایش مصرف ماریجوآنا توسط دانش‌آموزان و نوجوانان خبر داد.

مصرف «گل» توسط نوجوانان و جوانان در ایران افزایش یافته است. عکس- آرشیو

عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی جمعه ۲۲ دی به خبرگزاری دانشجویان ایران،«ایسنا»، گفت: «مصرف گل و حشیش جایگزین شیشه شده است».

به گفته او شیشه پیش از این دومین ماده مخدر مورد استفاده در ایران بوده اما طی سال‌های گذشته «مصرف شیشه پائین‌تر آمده است».

وهاب‌زاده سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر را حرکت از « سمت مصرف مواد پرخطر به سمت مصرف مواد کم خطر» اعلام کرد و گفت: « گل و حشیش خطراتش به مراتب کمتر از شیشه است».

حمید صرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ۲۰ مهر امسال از اعتیاد ۲.۱ درصد دانش‌آموزان مقطع دبیرستان خبر داده بود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش هم آبان سال گذشته اعلام کرد: ۱۳۶ هزار دانش آموز در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر هستند و سه هزار ۶۰۰ تن از دانش‌آموزان حداقل یک‌بار مواد مخدر مصرف کرده‌اند.

برپایه آمارهای رسمی ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد در ایران وجود دارد. پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با ایران تیر امسال با اعلام این آمار، از شناسایی سه هزار و ۶۰۰ دانش آموز در خطر ابتلا به اعتیاد خبر داد.

سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اما این آمار را «غیرواقعی» خواند و آمار دانش‌آموزان معتاد را ۳ تا ۵ درصد کل دانش‌آموزان اعلام کرد.

بر اساس اعلام منابع رسمی ماری جوآنا و مشتقات آن با ۱۱.۹ درصد، پس از تریاک دومین مواد مخدر مصرفی در میان مصرف کنندگان مستمر در ایران است.


بیشتر بخوانید:

تجربه روابط جنسی و استفاده از مواد روانگردان در بین دانش‌آموزان ایرانی

Share