Share

مدیر مدرسه «شهید سعدالله فاریابی» در جیرفت پس از شکایت پدر یک دانش آموز درباره ایراد ضرب و جرح عمدی منجر به شکستگی استخوان بینی و پارگی لب فرزندش، بازداشت شد.

تصویر دانش‌آموز پس از تنبیه مدیر مدرسه در جیرفت

خانواده این دانش‌آموز، گفته بودند شکایت انها از مدیر مدرسه با بی‌اغتنایی روبه‌رو شده است،

اکنون دادستانی جیرفت اعلام کرده که این دانش‌ آموز برای تحقیقات اولیه به پزشکی قانونی معرفی شده و طبق نظریه پزشکی قانونی، شکستگی استخوان بینی و پارگی لب او تایید شده است.

با تحقیقات میدانی از شاهدان عینی شامل دانش آموزان و سایر کارکنان مدرسه، در نهایت مدیر مدرسه به دادسرا احضار شده و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار تامین مناسب به دلیل عجز از تودیع وثیقه بازداشت شده است.

بنا بر این گزارش، مدیر مدرسه در اظهارات اولیه خود پس از اقرار به موضوع و پشیمانی از رفتار خود، از اولیای دانش آموز عذرخواهی کرده است.

 پیش از این آموزش و پرورش خبر از برکناری مدیر مدرسه از سمتش داده بود.

دادستان جیرفت همچنین گفته تحقیقات نشان می‌دهد که از سوی مسئولان مدرسه و آموزش و پروش جیرفت هیچگونه تهدیدی علیه دانش آموز مبنی بر اخراج از مدرسه صورت نگرفته است.

 پرونده در شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان جیرفت در حال رسیدگی است و پس از صدور کیفر خواست به دادگاه صالحه ارسال خواهد شد.

پیش‌تر پدر این دانش‌آموز گفته بود که برای شکایت از تنبیه بدنی فرزندش به مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان مراجعه کرده اما او صرفاً به گفتن اینکه «برو شکایت کن» اکتفا کرده است.

یکی دیگر از اعضای این خانواده نیز گفته بود که مأموران حراست آموزش و پرورش استان در بیمارستان به سراغ خانواده آمده‌اند و تهدید کرده‌اند که «یا رضایت می‌دهید یا نمی‌گذاریم پسرتان در جیرفت درس بخواند».

بر اساس آیین‌نامه مدارس که در ۱۳۷۲ به تصویب رسید، «اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت،تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است و در اعمال تنبیهات نباید بین دانش آموزان تبعیض و استثنایی قائل شد.»

هرچند بر اساس این آیین‌نامه تنبیه بدنی دانش‌آموزان منع شده است، اما این پدیده‌ای تکرارشونده در ایران است.

در یک سال اخیر چندین بار اخبار تنبیه‌های خشونت‌بار همچون «فروکردن مداد در سر دانش‌آموز کرمانی» که بهمن‌ماه سال گذشته منتشر شد، به انتقادهای گسترده در سطح جامعه انجامیده است.

Share