ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مولاوردی همزمان با انتشار خبر یک مرگ مشکوک دیگر: درخواست بازدید از بازداشتگاه‌ها را داده‌ایم

ملاوردی در حالی از رخ‌دادن «اتفاقات خیلی خوب» در مورد آزادی دانشجویان زندانی خبر می‌دهد که اخبار تأییدنشده‌ای از مرگ یک دانشجوی دختر دستگیرشده اعتراضات سراسری در بازداشتگاه منتشر شده.

پس از انتشار خبر مرگ مشکوک چندین معترض بازداشت‌شده در برخی شهرهای ایران، از جمله تهران و اراک نگرانی نسبت به وضعیت زندان‌ها افزایش یافته. شنبه ۳۰ دیماه برخی گروه‌های حقوق بشری از مرگ مشکوک یک دختر دانشجو در بازداشتگاه خبر داده‌اند. همزمان شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی از ارائه درخواست به قوه قضائیه برای بازدید از بازداشتگاه‌ها خبر داد.

بزرگ‌ کنید
شهیندخت مولاوردی

مولاوردی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) ادعا کرد که معاونت تحت کنترل خود و نیز فراکسیون امید، فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس ایران برای بازدید از بازداشتگاه‌ها درخواست ارائه داده‌اند اما هنوز بازدیدی صورت نگرفته است.

او گفت که «به سهم خود تلاش کردیم که نگرانی خانواده‌های بازداشت‌شدگان را به مسئولان ذی‌ربط انتقال داده و انتظارات موجود را مطرح کنیم.»

پیش از این، برخی نمایندگان مجلس نیز از خواسته خود برای بازدید از زندان اوین خبر داده بودند. گفته شده بود که مقامات قضایی با بازدید گروهی دستچین‌شده از نمایندگان از زندان اوین موافقت کرده‌اند. با این حال، مقام‌های قضایی هنوز پاسخی به درخواست مشابه مجمع نمایندگان استان تهران نداده‌اند.

معاون امور حقوق شهروندی رئیس‌جمهوری همچنین درباره دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری برای آزادی دانشجویان بازداشتی توضیح داد که این دستور آزادی دانشجویان دختر را تسریع کرده و در اولویت قرار داده است.

مولاوردی در حالی از «اتفاقات خیلی خوب» در مورد آزادی دانشجویان زندانی خبر می‌دهد که برخی گروه‌های حقوق بشری از مرگ یک دانشجوی دختر در بازداشتگاه خبر می‌دهند. کمپین «نه به اعدام نه به زندان» به نقل از پدر مریم جعفرپور، دانشجوی مهندسی برق ادعا کرده است که این دانشجو در یکی از تجمع‌های اعتراضات سراسری بازداشت می‌شود و سپس جسد او را پس از کالبدشکافی تحویل خانواده داده‌اند. جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده و مشخص نیست مریم جعفرپور در کدام زندان درگذشته یا در چه شهری ساکن بوده است.

تا کنون مرگ سینا قنبری در اوین و وحید حیدری در کلانتری اراک تأیید شده و خبر مرگ سارو قهرمانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج نیز منتشر شده است.

در اعتراضات سراسری دی ۹۶ در ایران بیش از ۱۰۰ دانشجو در شهرهای مختلف بازداشت شدند. این اعتراضات از روز هفتم دی‌ آغاز شد و به زودی دامنه آن به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش یافت. به‌گفته مقامات جمهوری اسلامی در این اعتراضات ۲۵ نفر کشته و بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند. همچنین تاکنون دست‌کم دو تن از بازداشت‌شدگان در زندان‌ها جان خود را از دست داده‌اند که مقامات قضائی ایران می‌گویند آن‌ها خودکشی کرده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.