ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پنس در اسرائیل: پس از رهایی از حکومت ایران ما دوست مردم ایران خواهیم بود

مایک پنس در پارلمان اسرائیل حکومت ایران را «سرکوبگر» خواند. او و نتانیاهو گفتند نخواهند گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنان خود در کنست بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را زیر سئوال برد و خطاب به مردم ایران گفت پس از رهایی از دست حکومت «سرکوبگر»، آمریکا دوست مردم ایران خواهد بود. نتانیاهو نیز بر «خطر ایران برای جهان» انگشت گذاشت. پنس اعلام کرد که سفارت آمریکا پیش از پایان سال ۲۰۱۹ از تل‌آویو به بیت‌المقدس (اورشلیم) منتقل خواهد شد. نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل به‌دلیل اعتراض علیه آمریکا از جلسه اخراج شدند. محمود عباس نیز در گفت‌وگو با اتحادیه اروپا خواهان به‌رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین شد.

دیدار مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

مایک پنس که به خاورمیانه سفر کرده و اکنون در اسرائیل به‌سر می‌برد، روز دوشنبه ۲۲ ژانویه / ۲ بهمن در پارلمان اسرائیل حکومت ایران را «سرکوبگر» خواند و به مردم ایران پیام داد و گفت: «روزی که از حکومت کنونی حاکم بر کشورتان رها شوید، ما دوستان شما خواهیم بود؛ آن روز فراخواهد رسید.»

او افزود: «دولت آمریکا به اسرائیل، خاورمیانه و جهان قول می‌دهد که اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و توافق با ایران را تأیید نخواهد کرد.»

او برجام را «فاجعه خواند» و تأیید کرد که دولت آمریکا در حال کار بر روی آن است و اگر موافقت نکند، می‌تواند این توافق را لغو کند.

پیش از سخنرانی در کنست، مایک پنس با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار نتانیاهو نیز درباره ایران سخن گفت و جمهوری اسلامی را در حال حاضر «بزرگترین تهدید در جهان» دانست. او گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و این سیاست ایالات متحده نیز هست.»

مایک پنس شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی سفر خود به خاورمیانه را آغاز کرد. او ابتدا به مصر و سپس شامگاه یکشنبه به اردن رفت و در این کشورها از تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس (اورشلیم) دفاع کرد. نمایندگان فلسطین گفته‌اند در اعتراض به این تصمیم ترامپ با پنس دیدار نخواهند کرد و آمریکا را به‌عنوان هدایت‌گر مذاکرات صلح با اسرائیل قبول ندارند.

مایک پنس در پارلمان اسرائیل گفت: «در هفته‌های آینده دولت ما طرح بازگشایی سفارت ایالات متحده در بیت‌المقدس (اورشلیم) را ارائه خواهد داد و سفارت تا پایان سال آینده در این شهر گشایش خواهد یافت.»

پنس بدون آن‌که تاریخ مشخصی را اعلام کند، افزود: «بیت‌المقدس (اورشلیم) پایتخت اسرائیل است و از این رو، رئیس‌جمهور ترامپ به وزارت امور خارجه دستور داده است تا آماده‌سازی برای انتقال سفارت خود از تل آویو به اورشلیم را آغاز کند.»

— Hadi Nili (@HadiNili) <a href="https://twitter.com/HadiNili/status/955468745278939136?ref_src=twsrc%5Etfw">22. Januar 2018</a>

اعتراض نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل

نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل به‌هنگام سخنرانی مایک پنس به‌دلیل اعتراض به تصمیم ترامپ از کنست اخراج شدند. آن‌ها در آغاز سخنرانی پنس به اعتراض و فریاد برخاستند و پلاکاردهایی به زبان عربی و انگلیسی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «اورشلیم شرقی پایتخت فلسطین است». این عده از نمایندگان عرب با جمع دیگری از نمایندگان کنست درگیر و سپس از جلسه اخراج شدند.

آن‌ها پیش از جلسه پارلمان گفته بودند که در اعتراض به تصمیم ترامپ سخنرانی مایک پنس را تحریم می‌کنند.

ترامپ ششم دسامبر به‌‌رغم مخالفت متحدان آمریکا در اروپا و خاورمیانه اعلام کرد که بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به آن‌جا را صادر کرد.

پنس در دیدار با نتانیاهو نیز گفته بود افتخار می‌کند که «در پایتخت اسرائیل، اورشلیم» باشد. نتانیاهو نیز پاسخ داد: «این نخستین باری است که من در شرایطی هستم که دو رهبر می‌توانند این سه حرف را بیان کنند: اورشلیم، پایتخت اسرائیل.»

در این دیدار نتانیاهو تأکید کرد که کشورش همچنان در پی صلح با همسایگان خود است و او با ترامپ در راه چنین صلحی تلاش خواهد کرد.

عباس در بروکسل: دولت فلسطینی را هر چه سریع‌تر به‌رسمیت بشناسید

اعلام رسمی دونالد ترامپ در ماه گذشته موجب خشم فلسطینی‌ها شد که تصمیم گرفتند دیدار مایک پنس را تحریم کنند. همچنین متحدان اروپایی واشنگتن نیز از این تصمیم اظهار نگرانی کرده‌اند.

در واکنش به سخنان مایک پنس، نبیل ابو ردینه، سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، مخالفت فلسطین با تصمیم ایالات متحده را تکرار کرد و گفت: «دولت آمریکا نباید به افزایش تنش کمک کند.»

همزمان با سخنرانی پنس در پارلمان اسرائیل، در بروکسل محمود عباس با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. او در این دیدار بار دیگر اظهار امیدواری کرد که دولت مستقل فلسطینی با تعیین شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت آن تشکیل شود.

عباس ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را فراخواند تا هر چه سریع‌تر دولت فلسطینی را به‌رسمیت بشناسند. او با تأکید بر این‌که مردم فلسطین به صلح امیدوارند گفت چنین ابتکاری مذاکرات صلح را زیر سئوال نخواهد برد و او همچنان به صلح پایبند است.

فدریکا موگرینی نیز به نوبه خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا همچنان به حمایت خود از این‌که بیت‌المقدس (اورشلیم) پایتخت دو کشور اسرائیل و فلسطین خواهد بود، ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • توجه کامنت‌ها

    اره شما اسرائیلی ها و امریکایی قبلا تعهدتان به مردم کرود اقیم عراق و شما سوریه شنان داید! دیدیم چگونه عراقی ها و ترکیه ای ها به کوردها حمله کردند و سرزمنینهایشان را اشغال کردند و شماها نظاهر رگ بودی. واقعا آبروی هر چه وفا و جوانمردی بردید! آیا شما امریکایی ها اسرائیلی ها اصلا به یک مورد از اصول اخلاقی و انسانی معتقد هستید؟!