ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سال ۹۵ آلودگی هوا جان ۲۰ هزار تن را در ایران گرفت

در ماه گذشته مدارس تهران به دلیل آلودگی چندین‌بار تعطیل شد. به گفته معاون وزارت بهداشت، پنج‌هزار تهرانی در سال ۹۵ بر اثر آلودگی هوا جان‌شان را از دست دادند.

آلودگی هوا در تهران، مجدداً مدارس این استان را به تعطیلی کشانده است. همزمان علی رضا رییسی، معاون وزارت بهداشت اعلام کرده که در سال ۹۵ در ایران، ۲۰ هزار تن جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست داده‌اند.

به گفته او، آمار مرگ منتسب و غیر مستقیم ۲۰ هزار تن بر اثر آلودگی هوا در سال ۱۳۹۵ طبق فرمول سازمان بهداشت جهانی محاسبه شده است.

یک‌چهارم قربانیان آلودگی هوا در این سال ساکنان تهران بودند.

تعطیلی مدارس، اجرای طرح ویژه زوج و فرد

اعلام این آمار در شرایطی صورت می‌گیرد که یکشنبه ۱۵ دیماه شاخص کیفیت هوای پایتخت ۱۴۵ و ناسالم برای گروه‌های حساس عنوان شده است.

شاخص آلودگی هوا، از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک محسوب می‌شود.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

به سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و مادران باردار توصیه می‌شود که در وضعیت «ناسالم» هوا در خانه‌های خود بمانند.

به دنبال شدت گرفتن آلودگی هوا مهد کودک‌ها، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی سطح استان تهران به جز دماوند، پردیس و فیروزکوه فردا - دوشنبه - به علت آلودگی هوا تعطیل است.

پیش‌بینی می‌شود آلودگی هوا تا سه‌شنبه ۱۷ بهمن همچنان تشدید شود.

در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش مشغول بررسی طرح سازمان حفاظت از محیط زیست برای تعطیلی یکماهه مدارس در فصل سرماست.

پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرده طرح زوج و فرد از دوشنبه ۱۵ بهمن ماه از درب منازل اجرا می‌شود.

بانک جهانی اعلام کرده است که در ۲۵ سال گذشته، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و پیامدهای آن در ایران حدود ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

آمار رسمی دولتی نیز نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از سوخت وسایل نقلیه و همچنین موتور خودروها است.

حساس‌ترین افرادی که در معرض بیماری‌های خطرناک ناشی از آلودگی هوا قرار دارند، افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۵ سال هستند.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.