ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشنج ارزی ایران: در انتظار دلار ۵۰۰۰ تومانی

خرید و فروش دلار در بازار ارز متوقف شده است، صرافی‌ها قیمت دلار و یورو را از تابلو نرخ مبادله حذف و پلیس فروشندگان دلار در چهارراه استانبول را جمع‌آوری کرده است.

هیچ یک از وعده‌های دولت برای کنترل و بازگشت آرامش به بازار ارز تحقق نیافته و بازار ارز ایران چشم به‌راه دلار ۵۰۰۰ تومانی است.

رسانه‌های ایران از صف خرید دلار در مقابل صرافی‌ها گزارش می‌دهند.

به گزارش رسانه‌های داخلی پس از ثبت یک رکورد قیمتی تازه در یکشنبه ۱۵ بهمن، بسیاری از صرافی‌ها در تهران خرید و فروش دلار را متوقف کردند. نرخ برابری دلار روز گذشته برای دقایقی از مرز ۴۸۰۰ تومان نیز عبور کرد و یورو نیز به نرخ برابری ۶۰۰۰ تومان رسید. قیمت یورو صبح دوشنبه از مرز ۶۲۰۰ تومان نیز عبور کرد.

افزایش مهارناپذیر قیمت دلار سبب شد تا حمیده زرآبادی عضو فراکسیون امید مجلس به وزیر امور اقتصادی و داریی تذکر بدهد و بگوید: «به نظر می‌رسد دلالان ارز تاثیر بیشتری از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی بر بازار ارز دارند».

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی پیش از این چند مرتبه افزایش قیمت دلار را هیجانی و موقت دانسته و گفته بود: در ماه‌های پایانی سال قیمت‌ها کاهش می‌یابد. حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی نیز در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی وعده کرد که قیمت دلار به‌زودی کاهش یابد.

نمودار افزایش قیمت دلار در یک سال گذشته

به‌رغم وعده مسئولان دولتی اما تفاوت نرخ دلار در بازار آزاد و مرکز مبادله ارزی به بیش از ۱۰۰۰ تومان رسیده است. بانک مرکزی نرخ مبادله دلار در مرکز مبادلات ارزی را ۳۶۹۴ تومان اعلام کرده است.

به دنبال افزایش شدید قیمت دلار خبرگزاری مهر از گزارش کرد: «این روزها حتی زنان خانه‌دار و دارندگان سرمایه‌های خرد هم به خریداران این بازار اضافه شده‌اند».

تقاضا برای دلار در حالی افزایش یافته که منابع خبری طی یک‌ماه گذشته از کاهش توزیع ارز و به ویژه دلار توسط بانک مرکزی خبر داده‌اند. یک مقام مسئول در بانک مرکزی نیز پیش از این کاهش عرضه ارز را تائید کرده است.

فنر تورم آزاد می‌شود

کارشناسان اقتصادی خروج سپرده‌ها پس از کاهش نرخ سود بانکی را یکی از دلایل احتمالی افزایش تقاضا برای ارز می‌دانند که به تنهایی توان شوک قیمتی در بازار ارز را ندارد. برای همین نیز برخی از فعالان اقتصادی از دولت خواسته‌اند که چنانچه اتفاق خاصی در ارتباط با تبادل تجاری رخ داده، اعلام شود.

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی ایجاد مشکل در انتقال ارز به ایران را تکذیب کرد و مدعی شد: انتقال بانکی روان انجام می‌گیرد. بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی نیز یکشنبه ۱۵ بهمن تهاتر نفت با سلاح را تکذیب کرد.

مقام‌های دولتی در حالی پیاپی مشکل در انتقال درآمدهای نفتی به ایران را تکذیب می‌کنند که پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اجرای سیاست ارز تک‌نرخی را به حل «مشکل انتقال بانکی» منوط کرده بود.

ولی‌الله سیف که پیشتر به خریداران خرد دلار توصیه کرده بود: در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکنند، همچنان سکوت پیشه کرده است. یک عضو اتاق بازرگانی اما هشدار داده: آثار افزایش قیمت دلار با گذشت زمان نمایان خواهد شد.

فرهاد فزونی گفته است: سیاست‌های نابسامان بانک مرکزی صادرات را فلج و وضعیت بازار ارز اقتصاد را دچار تشنج کرده است.

به گفته او، افزایش قیمت دلار قیمت تمام شده کالاهای وارداتی و تولیدی را افزایش خواهد داد.

تداوم این وضعیت نابسمان در بازار ارز تحریک نرخ تورم در ماه‌های پایانی سال که به صورت طبیعی شاهد رشد بیشتر از میانگین این شاخص است، را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • navid

  به عالم و آدم پول و نفت مجانی و طلا و رشوه میدهنداز جمله چین و روسیه و... تا به حکومت ادامه دهند در حالیکه مردم ایران از چپاول اموالشان٫ جانشان به لب آمده اند...

 • پدرام

  این سیاست حکومت است که در هر زمینه ای مسئولان مربوطه هر کدام متفاوت از دیگری در مورد وجود مشکلات آن بخش صحبت میکند. در زمینه روان بودن یا نبودن تبادلات ارزی با بانک های خارجی وزیز نفت ابراز داشت با هند و چین در زمینه پرداخت و دریافت پول نفت مشکلاتی وجود دارد. معاون ایشان میگوید هیچ مشکلی برای گرفتن پول نفتمان نداریم.رئیس کل بانک مرکزی اجرای سیاست ارز تک‌نرخی را به حل «مشکل انتقال بانکی» منوط کرده که یعنی در زمینه انتقالات ارزی مشکل وجود دارد.عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه در یک برنامه تلویزیونی ایجاد مشکل در انتقال ارز به ایران را تکذیب کرد و مدعی شد: انتقال بانکی روان انجام می‌گیرد. اینجاست که مخاطب از این همه تناقض موجود در گفته های مسئولین ، گیج و مبهوت شده و از شنیدن اخبار این چنینی بحالت دل بهم خوردگی و استفراغ میرسد.

 • sattar beheshti

  معاون وزیر نفت از فروش ۴۰ میلیارد یورو نفت در سال گذشته خبر داد!. خبرگزاری ایلنا به نقل از امیر حسین زمانی نیا گزارش داده است که ایران مشکلی بابت دریافت پول فروش نفت به اروپا، هند و آسیا ندارد. به گفته او ایران هیچ مطالبه‌ای بابت فروش نفت ندارد و همه طلب‌های خود را دریافت کرده است. پس اینهمه پول را به کی داده اید!؟ همه رفته سوریه و یمن و هزینه اهدای بیمارستان در کشور اذربایجان و کربلا و کارخانه موشک سازی لبنان و اسلحه سازی سودان و یا جیب گشاد انواع و اقسام نهادها و نیروهای امنیتی و یا صرف بسیج سوریه و عراق شده و یا صرف خانه سازی در ونزویلا شده...؟!

 • faryad

  نه رفع تحریمها و نه ضمانت اوباما برای حفظ حکومت اسلامی چیزی از نفرت مردم ایران از فساد و دیکتاتوری و تحجر و چماق و بی قانونی و صدور تنش و جنگ انها کم نکرد.