ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رویترز: عملیات نظامی عراق برای تامین امنیت انتقال نفت به ایران

در درگیری نظامی ارتش عراق با یک گروه شبه‌نظامی دولت اسلامی در نزدیکی مرز ایران حداقل ۶ تن کشته شدند. این عملیات برای تامین امنیت انتقال نفت کرکوک به کرمانشاه انجام شده.

خبرگزاری رویترز عصر دوشنبه ۵ فوریه/ ۱۶ بهمن به نقل از دو مقام مسئول در دولت عراق گزارش کرد که نیروهای نظامی این کشور عملیاتی را در منطقه کوهستانی حمرین در نزدیکی کرکوک آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز از آغاز عملیات نظامی ارتش عراق برای مقابله با دو گروه شبه نظامی در نزدیکی مرز ایران خبر داد.

برپایه این گزارش شش عضو یک گروه شبه نظامی نزدیک به دولت اسلامی در جریان درگیری نظامی امروز در این منطقه کشته شدند.

به گفته مقام‌های آگاه علاوه بر گروه شبه نظامی وابسته به دولت اسلامی، یک گروه شبه‌نظامی دیگر با نام «پرچم‌های سفید» هم در منطقه کوهستانی حمرین – در مرز ایران و اقلیم کردستان- حضور دارد.

این منابع که نامشان فاش نشده، هدف از این عملیات نظامی را تامین امنیت برای انتقال نفت کرکوک به ایران اعلام کرده‌اند.

ایران و عراق  دسامبر ۲۰۱۷ برای انتقال نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه توافق کردند.

این توافق پس از آن روی داد که نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی به دولت مرکزی عراق برای حمله نظامی به کرکوک و درگیری با پیشمرگه‌های حکومت اقلیم کردستان کمک کردند.

بر اساس این توافق قرار است که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت عراق به ایران انتقال یابد.

به گزارش رویترز انتقال نفت از کرکوک به ایران می‌بایست یک هفته پیش آغاز می‌شد اما مقام‌های نفتی به دلایل مشکلات غیرطبیعی این روند را متوقف کرده‌اند.

حسام الهاشمی تحلیلگر مسائل امنیتی عراق پیش از این به رویترز گفته است که گروه شبه نظامی «پرچم‌های سفید» از آوارگان کرد کرکوک و دوز خورماتو تشکیل شده و در درگیری نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان شیعی با پیشمرگه‌ها حضور داشتند.

او  گفته است که این گروه هیچ ارتباطی با حکومت اقلیم کردستان و داعش ندارد.

یک مقام دولت اقلیم کردستان هم تائید کرده است که گروه شبه نظامی «پرچم‌های سفید» ارتباطی با حکومت اقلیم کردستان ندارد.

همچنین مقام‌های نظامی عراق هم فعالیت گروه شبه‌نظامی «پرچم‌های سفید» را تائید کرده‌اند اما حاضر به ارائه توضیح بیشتر در باره ماهیت و رهبری این گروه نشدند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.