ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کشورهای همسایه‌ ایران که اعدام نمی‌کنند

ایران در رده نخست کشورهایی است که همچنان به صدور احکام اعدام ادامه می‌دهد درحالیکه بسیاری از کشورهای مسلمان و همسایه ایران دیگر این حکم را اجرا نمی‌کنند.

در حالی که مجازات اعدام از هر ده کشور جهان، در هفت کشور لغو شده است، جمهوری اسلامی ایران در رده نخست کشورهایی قرار دارد که همچنان به صدور احکام اعدام ادامه می‌دهند. در همسایگی ایران کشورهایی مثل ازبکستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، الجزایر، گرجستان، جیبوتی، مالی، مراکش، موریتانی، تونس، بوسنی و هرزگوین، آلبانی، روسیه و برونئی اجرای مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند.

بنیاد عبدالرحمن برومند از سال ۲۰۰۰ میلادی تا شش ماهه نخست سال جاری،‌ دست کم ۲۰۰۰ حکم اعدام را که در محاکم مختلف ایران صادر شده مستند کرده است. فزونی اعدام‌ها نمایانگر وضعیت بحرانی حق زندگی و پیامدهای ناگوار ناشی از آن است که بر زندگی ده‌ها هزار تن از اعضای خانواده‌ قربانیان سایه افکنده است. این وضعیت را نمی‌توان و نباید نادیده گرفت.

باید پرسید که مردمان دیگر کشورها به چه دلیل این مجازات را لغو کرده و به گورستان تاریخ سپرده اند؟ کارشناسان قوانین حقوق بشر،‌ جامعه‌شناسان، روان‌شناسان،‌ جرم‌شناسان، و بسیاری از عالمان فقه و دین بر آن اند که مجازات مرگ توجیه‌پذیر نیست. علاوه بر این، بی‌رحمانه و غیرانسانی است و حقوق بنیادی بشر را که همانا حق زندگی است، نقض می‌کند.

در صفحه پیش رو، داده‌ها و بحث و بررسی‌هایی را از دیدگاه‌های گوناگون در دسترس عموم مردم گذاشته ایم که همگان را به اندیشیدن در این باره دعوت کند و چه بسا مقامات حاکم در ایران را به ضرورت بازبینی در روال رایج وادار نماید.

ازبکستان

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.