Share

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفرش به ایران یک بار دیگر خواهان خروج نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، از جمله حزب‌الله لبنان از خاک سوریه شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ب اف ام فرانسه با اشاره به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه گفته است:

«من خواهان خروج تمامی نیروهایی هستم که نباید در سوریه حضور داشته‌ باشند، از جمله شبه‌نظامیان ایران، همینطور حزب‌الله.»

 وزیر خارجه فرانسه در آذر سال جاری هم خواهان خروج شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از سوریه شده بود. لودریان ایران را به «سلطه‌طلبی در خاورمیانه» و تلاش برای گسترش نفوذش در لبنان، یمن، سوریه و عراق متهم کرده است.

ژان ایو لودریان برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای، برنامه موشکی ایران و مسائل خاورمیانه اسفند سال جاری به ایران سفر می‌کند. به گفته وزیر خارجه فرانسه زمینه‌های چنین گفت‌وگوهایی با تهران از قبل آماده شده.

احمد خاتمی هفته گذشته در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود که ایران نه تنها به ساختن موشک‌های بالستیک ادامه می‌دهد، بلکه تا جایی که بخواهد برد آن را افزایش خواهد داد:

«وزیر خارجه فرانسه و دیگران نیز این پنبه را از گوش‌شان بیرون کنند که اگر می‌خواهند برای این بیایند مذاکره کنند، جوابش همین است که شنیدید.»

حسن روحانی اما در سخنانی بار دیگر تأکید کرده که تهران از «توانمندی‌های دفاعی» نظامی عقب‌نشینی نخواهد کرد، اما [با قدرت‌های غربی درباره این موارد] مذاکره می‌کند.

بیشتر بخوانید:

حسن روحانی: بر سر قدرت نظامی دفاعی صحبت می‌کنیم، اما عقب‌نشینی نمی‌کنیم

Share