ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

انهدام پهپاد ایرانی در اسرائیل، سرنگونی جنگنده اسرائیلی در سوریه

اسرائیل یک پهپاد ایرانی را که به قلمروی این کشور در بلندی‌های جولان نفوذ کرده بود، منهدم کرد و در واکنش، به مقری نظامی در سوریه حمله برد. پدافند هوایی سوریه اف‌ـ‌۱۶ اسرائیل را سرنگون کرد.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک پهپاد ایران را بر فراز آسمان این کشور نابود کرده و پایگاه‌های متعلق به ایران در خاک سوریه را بمباران کرده است. منابع نظامی سوریه نیز از شلیک پدافند هوایی این کشور به هواپیماهای اسرائیل خبر داده‌اند و گفته‌اند «بیش از یک جنگنده اسرائیلی را هدف قرار داده‌اند».

حمله اسرائیل به بلندی‌های جولان ـ تصویر آرشیوی

ارتش اسرائیل شنبه ۱۰ فوریه / ۲۱ بهمن اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی را بر فراز آسمان این کشور سرنگون کرده است: «یک هلیکوپتر ارتش موفق شد پهپادی ایرانی را که از سوریه پرواز کرده و به اسرائیل نفوذ کرده بود، ردگیری و سرنگون کند.» به ادعای ارتش اسرائیل، این پهپاد از ابتدای ورود کشف و تحت مراقبت قرار گرفته بود.

اسرائیل ورود پهپاد ایرانی به خاک این کشور را «نقض جدی و بی‌قاعده حاکمیت ملی اسرائیل» خواند.

اسرائیل در واکنش به نفوذ پهپاد ایرانی، اهدافی را در سوریه بمباران کرد. نخستین بیانیه ارتش اسرائیل جزئیات بیشتری را به همراه نداشت اما بیانیه بعدی تصدیق کرد که یک جنگنده این کشور در این مأموریت از سوی پدافند هوایی سوریه سرنگون شده است.

تلویزیون دولتی سوریه پیش از آن از به نقل از منابع ارتش اعلام کرده بود که حمله اسرائیل دفع شده است و بیش از یک جنگنده اسرائیلی را هدف قرار داده است.

بنابر این گزارش، جنگنده‌های اسرائیلی یک قرارگاه ارتش سوریه را در مرکز این کشور هدف قرار داده بودند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در توئیتر خود ضمن تأیید سقوط یک جنگنده اسرائیلی گفت که خلبان‌های این اف‌ـ‌۱۶ پس از سقوط زنده مانده‌اند و به بیمارستانی در شمال این کشور، محل سقوط هواپیما منتقل شده‌اند.

او گفت که پهپاد ایرانی به قلمروی اسرائیل در بلندی‌های جولان نفوذ کرده بود.

اسرائیل تا کنون بارها انبار اسلحه و پایگاه‌های نظامی و محموله‌های به گفته او متعلق به حزب‌الله لبنان را در سوریه هدف قرار داده است؛ به ویژه در بلندی‌های جولان.

اسرائیل در جنگ‌های ۱۹۶۷ توانست ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال کند و بعداً این قسمت را به خاک خود ضمیمه کرد.

تنها ۳۰ درصد بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیست و از سوی سوریه اداره می‌شود. مخالفان بشار اسد، رئیس‌ دولت دمشق در این منطقه با ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران درگیرند.

پیش از این نیز یک پهپاد ایرانی پس از نفوذ به پاکستان منهدم شده بود.

در همین زمینه

  این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

  آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

  .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

  توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.