Share

بحرین ۱۷ هزار کتاب درسی انگلیسی پایه سوم این کشور را به خاطر استفاده از واژه «خلیج فارس» (Persian Gulf) جمع‌آوری کرد تا آنها را دوباره چاپ کند.

در یک نقشه تاریخی به نمایش‌گذاشته‌شده در «خانه شیخ سعید» در دبی، امارات متحده عربی، واژه «پرشین» حذف شده است

وزارت آموزش بحرین توضیح داده است که سفارش این کتاب‌ها به یک شرکت خارجی داده شده بود و هنگام توزیع آنها به دانش‌آموزان پایه سوم متوجه این «خطا» شده است.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از به کار بردن این نام به‌رسمیت‌شناخته‌شده به لحاظ بین‌المللی امتناع می‌کنند. آنها می‌گویند این نام تاریخی برای «اعمال سلطه ایران بر منطقه» است. ایران این اتهام را بی‌اساس می‌داند و «خلیج فارس» را تنها نام معتبر خلیجی می‌داند که در مجاورت دریای عمان قرار دارد.

کشورهای عربی فعالانه برای تغییر نام خلیح فارس کوشش می‌کنند. در یک نقشه تاریخی به نمایش‌گذاشته‌شده در «خانه شیخ سعید» در دبی، امارات متحده عربی، واژه «پرشین» از این سند حذف شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اکتبر گذشته در یک سخنرانی درباره سیاست خارجی به جای استفاده از «خلیج فارس» از ترکیب مورد استفاده کشورهای عربی مجاور آن، یعنی «خلیج عربی» استفاده کرد.

سال گذشته نیز در عربستان یک کتاب درسی علوم اجتماعی دبیرستان به دلیل چاپ کولاژی از فیصل بن عبدالعزیز، پادشاه سابق این کشور در کنار یودا، شخصیت خیالی جنگ ستارگان جمع‌آوری شد.


در همین زمینه

جدل لفظی جدید ایران و بحرین

 

Share