Share

رئیس سازمان دامپزشکی ایران از شناسایی و انهدام ۵۰۰۰ واحد مرغداری به دلیل ویروس آنفلوآنزا خبر داد و از مردم خواست هشدار‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

عکس- آرشیو

پس از مدتها تکذیب و تائید رئیس سازمان نظام پزشکی ایران تائید کرد که شیوع آنفلوآنزا در ایران «جدی است».

علیرضا رفیعی‌پور دوشنبه ۲۳ بهمن به خبرگزاری مهر گفت که محدودیت‌های ترددی ویژه‌ای برای مناطق «آلوده به ویروس آنفلوآنزا اعمال خواهد شد».

به گفته او طی یک هفته گذشته  بیش از هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر در استان گیلان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا «تلف شد».

رفیعی‌پور گفت که ویروس شناسایی شده در این پرندگان «جدید است» و  علاوه بر ایران در چین، ژاپن و برخی دیگر از کشورهای آسیای شرقی مشاهده شده است.

سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران طی یک هفته گذشته محدودیت‌های ترددی را در استان گیلان اعمال کرده‌اند.

رفیعی‌پور گفت که محدودیت‌های رفت و آمد به مناطق آلوده تا پاکسازی کامل ادامه خواهد داشت.

به گفته او از آغاز سال تا به حال بیش از پنج هزار واحد مرغداری به دلیل آنفلوآنزا معدوم شده است.

همزمان با انتشار گزارش‌های مبنی بر شیوع نوع جدیدی از آنفلوآنزا مرغی در ایران، قیمت تخم‌مرغ و گوشت مرغ نیز بار دیگر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها قیمت یک عدد تخم مرغ در بازار تهران بار دیگر به ۷۰۰ تومان رسیده است.

ناصر نبی‌پور رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران «شیوع آنفلوآنزا» و «نرخ ارز» را از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ دانسته است.

او گفته است که بیش از ۲۵ میلیون قطعه مرغ به منظور «جلوگیری از شیوع انفلوآنزا» نابود شده است.

نبی‌پور وضعیت تولید تخم‌مرغ در ایران را «پراکنده» توصیف کرده و گفته است که در استان‌ اصفهان ۷۰ درصد مرغ‌های تخم‌گذار نابود شده است.

به گفته او در استان‌های تهران، قزوین، البرز، قم و آذربایجان غربی که بیشترین سهم را در تولید تخم‌مرغ دارند، ۸۰ درصد توان تولید از دست رفته است.

محمد مهدی تندگویان رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی پیش از این گفته بود که «همه کشور درگیر آنفلوآنزا شده است».


بیشتر بخوانید:

شیوع آنفلوآنزا در ۱۰ استان ایران

Share