ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

زهرا موسوی در هشتمین سال حصر: بر سر گمنامان چه بلایی می‌آورند؟

فرزند میر حسین و رهنورد پرسشی را مطرح کرده: وقتی بر ما چنین رفت، بر آن‌ها که تنها هستند چه می‌رود؟ در همان حال وزارت خارجه آمریکا نيز تداوم حصر را محکوم کرده.

در هشتمین سال حصر خانگی میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، زهرا موسوی، فرزند میرحسین و رهنورد در یادداشت کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به سختی‌هایی که والدین‌اش در هفت سال گذشته متحمل شده‌‌اند پرسشی را مطرح کرده است: وقتی بر ما چنین رفت، بر آن‌ها که تنها هستند و شناخته‌شده هم نیستند چه می‌رود؟ در همان حال وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده که هم‌صدا با جامعه بین‌المللی تداوم حصر بدون تفهیم اتهامات و برگزاری دادگاه عادلانه را محکوم می‌کند.

بزرگ‌ کنید
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پس از انتخابات ۱۳۸۸ از اواخر سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. رفع حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در هر دو دوره رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ بود. برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که رهبر جمهوری اسلامی مسئول مستقیم حصر است. شامگاه گذشته هفتمین سال حصر محصوران وارد هشتمین سال شد.

زهرا موسوی، فرزند میرحسین و رهنورد در یادداشت کوتاهی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به سختی‌ها و دردهای سال‌های حصر والدین خود نوشته است:

«وقتی به یاد می‌آورم و می‌بینم که همه این بلاها سر کسانی رفت که مورد حمایت و لطف مردم بوده و رسانه‌های مختلف اخبار ایشان و ما را پوشش می‌دادند و با اینهمه بر ما چنین رفت پس بر آنها که تنها هستند و شناخته شده نیستند چه می‌رود؟»

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در گفت‌وگو با المانیتور ماجرای شب حصر را به این شکل توصیف کرده است:

«از نیمه‌شب ۲۶ بهمن به مدت ۵ روز با هماهنگی نیروهای امنیتی ۴۰ تا ۵۰ تا نفر از اوباش در نیمه‌شب مقابل منزل ما می‌آمدند و فحاشی می‌کردند. بعدش هم به تخریب منزل می‌پرداختند. نیروهای امنیتی که در آن روزها به هیچ‌کس از جمله فرزندان و نوه‌ها و حتی خواهر بزرگ آقای کروبی اجازه توقف چند دقیقه‌ای نمی‌دادند، اما هم‌زمان با ورود اوباش، منزل را در اختیار آن‌ها می‌گذاشتند. اسم این جماعت را هم مردم خودجوش گذاشته بودند. یکی از بدترین شب‌ها بامداد دوم اسفند نزدیک دو و نیم صبح بود که اوباش با ورود به ساختمان، بمب صوتی به‌داخل انداختند. غروب همان روز مأموران به داخل ساختمان یورش آوردند و حبس رسما آغاز شد.»

زهرا رهنورد می‌نویسد که حتی یادآوری مرارت‌های هفت سال گذشته دشوار است:

«سال‌های حصر خیلی سخت است. هر روز با بحرانی و هر دم با دردی که نه می‌شود شمرد و نه حتی بازبینی آن در خاطره‌ها قابل تحمل است.»

۲۸ دی محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد اعلام کرده بود که چشم‌انداز روشنی برای رفع حصر نمی‌بیند.

وزارت  خارجه آمریکا  پنجشنبه ۲۶ بهمن در هفتمین سالگرد حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که تداوم حصر خانگی این سه نفر به معنای نقض تعهدات بین‌المللی ایران از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت و حبس خودسرانه شهروندان است.

هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که ایالات متحده آمریکا هم‌صدا با جامعه بین‌المللی تداوم حصر محصوران بدون تفهیم اتهام یا برگزاری دادگاه عادلانه را محکوم می‌کند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در شهریور سال جاری اعلام کرده بود که حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی ادامه پیدا می‌‌کند. علی شمخانی اما در آبان سال جاری این ادعا را مطرح کرد که عملاً حصر متوقف شده و محصوران می‌توانند با هر کس که مایل‌اند ملاقات کنند. فرزندان محصوران اما ادعای رئیس شورای عالی امنیت ملی را رد کردند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.