ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پنج سال حبس برای نوجوان ۱۵ساله شرکت‌کننده در اعتراضات اخیر

به‌گفته نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس این نوجوان که به حکم دادگاه بدوی اعتراض کرده متهم شده که در ملایر پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیده است.

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس می‌گوید در شهر ملایر یک نوجوان ۱۵ ساله‌ که در اعتراضات سراسری دی‌ماه اخیر پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیده بود به پنج سال زندان محکوم شده است.

صحنه‌ای از تظاهرات اعتراضی در دی‌ماه ۱۳۹۶ بزرگ‌ کنید
اعتراضات سراسری دی ۹۶ از روز هفتم دی‌‌ماه در مشهد آغاز شد و به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد.

به گزارش سایت جماران، محمد کاظمی، نماینده ملایر و نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران گفت در بازدید گروهی از نمایندگان مجلس از زندان مرکزی همدان، از نزدیک با بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه ملاقات کرده و با نوجوان ۱۵ ساله‌ای که در این رویدادها پرچم جمهوری اسلامی را در یکی از میدان‌های ملایر پایین آورده بود، گفت‌وگو کرده است.

کاظمی گفت: «در حال حاضر دادگاه بدوی مجازاتی معادل پنج سال حبس تعزیری برای نامبرده معین کرده که با اعتراض وی پرونده به مرجع تجدیدنظر ارسال‌ شده است.»

درخواست بازدید تعدادی از نمایندگان مجلس از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه در زندان مرکزی همدان یک هفته پیش به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ارسال و با آن موافقت شد. این بازدید چهار ساعته شنبه ۲۸ بهمن‌ماه انجام شد.

به‌گفته نماینده ملایر، شمار افرادی که در جریان اعتراضات دستگیرشده و در زندان همدان به‌سر می‌برند حدود ۴۰ نفر است که از اهالی شهرهای همدان، نهاوند، اسدآباد و تویسرکان هستند.

اعتراضات سراسری دی ۹۶ از روز هفتم دی‌‌ماه در مشهد آغاز شد و به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد. در این اعتراضات دست‎کم ۲۷ نفر کشته شدند. بنا بر آمار ارائه‌شده توسط اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید، آمار کل زندانیان اعتراضات سراسری اخیر ۴۹۷۲ نفر بود که از کل این افراد ۴۵۳۴ نفر آزاد شده‌اند و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. افزون بر این ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

به‌زیر کشیدن و یا آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات دی‌ماه در چند شهر دیده شد. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که تصویر خودش نیز در اعتراضات سراسری توسط مردم معترض به زیر کشیده شده بود، ۲۸ دی‌ماه نسبت به آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را «صحنه نابخردانه» که توسط «نادان‌ها» صورت گرفته، دانسته بود.

پیش از این نیز گروهی از نمایندگان مجلس در روز ۱۰ بهمن‌ماه، پس از ۲۰ روز و به دنبال به تأخیر افتادن‎های مکرر توانستند از زندان اوین بازدید و با بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر دیدار کنند. اطلاعات درباره شمار بازداشت‌شدگان پس از این بازدید ارائه شد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.