سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چه کسانی مغزها را فراری می‌دهند؟

جویا آروین − در ایران برخی از منتقدان فساد و تباهی از قضا خود از زمینه‌سازان و کارگزاران فساد و تباهی هستند.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ایراندوست

  فرار مغزها از حکومت های مغز خر خورده ایی چون ایران به یک کشور توسعه یافته ، برای یک زندگی و امنیت اجتماعی بهتر، از بدیهیات است. بیشتر مدارک تحصیلی در ایران فاقد ارزش واقعی و کاربردی در بازار کار است، در بهترین شکل ممکن فقط در حوزه استفاده تئوریک یا تعمیر خرده آلات در حد یک فارغ تحصیل مدرسه حرفه ایی در غرب نئو امپریالیست. تمرکز علوم و تکنولوژی در حیطه تحقیق،اختراع،اکتشاف،تولید و کنترل، در دست انحصارطلبان است. سه ضلع آمریکا، اروپای غربی( همراه با کشورهای استرالیا و زلاندنو)، ژاپن با مدیریت سیستم مالی جهانی،تولید انبوه و توزیع بین المللی کالا و خدمات ، از طریق تشکیلاتی مانند "کمیسیون سه جانبه " Trilateral Commission رهبری دنیا را هدایت‌گر هستند. ما در زیر سایه ولی فقیه فقط دنباله روهایی هستیم با مشت‌های گره کرده، دهانی پر شعار و دشنام و روحیه ایی طلبکارانه و پرخاشگر !

 • بهنام

  آنها با اندیشه ودانایی در جنگ همیشگی بوده وهستند . اما برای گسترش نادانی و سخن های بیهوده وباز داشتن زنان از آموزش دست به هرکاری میزنند . خواست بی چون و چرای آخوندان بستن در هر گونه آموزش به جز آموزش دینی ( شیعی ) است .

 • جهانگرا

  چه قبل وچه بعد از انقلاب، دانشگاه های ایران وضعیت مضحکی داشته اند. همه وزیران، پایوران، روشنفکران، سخنوران، مهندسان ، تکنوکراتها، کارگزاران سازندگی، اصلاح طلبان ، استادان دانشگاه در این رژیم و اشخاصی نظیر شریعنی، چمران، صحابی، بازرگان، حسین نصر، مطهری، دکتر حاج سید عطا الله مهاجرانی ( دامت افاضاته) ، سروش، گلشنی، صدر حاج سید جوادی، سنجابی، سلامتیان و برخی دیگر فاشیستهای شیعه و اینتلیجنسیای اسلامی از محصولات دانشگاه های قبل از انقلاب هستند. همان بهتر که دانشگاه های بعد از انقلاب مغزها را فراری میدهد. ضمنا در مورد فرار مغزها روایات غلو‌آمیز زیاد است. اغلب کسانی که دارای مدرک تحصیلی از ایران هستندو به غرب مهاجرت می کنند، اصولا مغز به آن معنا محسوب نمی شوندچون مدارک دانشگاه های ایران پشیزی ارزش ندارند. دانشمندانی نظیر مریم میرزاخانی از نوادر روزگار هستند که همان بهتر که از ایران رفت. کدام دانشگاه ایرانی و یا جهان سومی هم پایه هاروارد و استنفورد می باشد که در شان مقام علمی دانشمندانی نظیر او باشد؟

 • تیشک

  کسانی همانند "مـهـدی گـلشـنی" بدنبال اصلاح وضع موجود نیستند، این گونه اشخاص پس از سالها تخریب و ستم به اهل فضل و دانش ناامیدانه بدنبال مفری می گردند تا اسم خود را از لیست تباه کنندگان علم و آموزش پاک کنند. سطحی نگری و بقول عامیانه ماست مالی کردن مشکلات بنیادی دلیل دیگری هم دارد، و آن اینست که با طرح مسائل پیش و پا افتاده، با زیرکی قصد دارند تا اذهان را فریب داده و از مسئله و مشکل اصلی دور کنند. اینجانب به شخصه حدود ده نفر از بهترین استعدادها را میتوانم نام ببرم که در آزمون دکتری با نمرات بسیار عالی قبول شدند، ولی به دلایل واهی در مصاحبه رد شدند. آن افراد هم اکنون در بهترین دانشگاههای آمریکا و اروپا کرسی های استادی را در اختیار دارند. کاش آقای مهدی گلشنی پاسخ می دادند چه کسی و به چه هدفی آن نخبه ها را از ادامه تحصیل در کشور خودشان ممنوع کرد، جرم آن افراد فقط کورد بودنشان بود! امثال آقای مهدی گلشنی و دیگر همفکرانش تیشه ای به ریشه ی ایران زدند که تا قرنها و شاید برای همیشه قابل جبران نباشد. فرق مردم جوامع جهان سومی و عمدتاً مسلمان با دیگر کشورهای مترقی غربی در بینش سطح پایین مردم جهان سومی است. برای مثال یک نماینده مجلس (در قرن 21) با صدای بلند در مجلس فریاد تبعیض سر می دهد و می گوید که در آذربایجان غربی هیچ کوردی حق تصاحب شغلهای مدیریتی را ندارد. البته پُرواضح است که در شرایط کنونی که رژیم در حال فروپاشی است، دستهایی در کارند تا جنگهای قومیتی را شعله ور کنند، ولی هستند بسیاری از مردمان که هدف پشت پرده را نمی دانند و به راحتی در دام جنگ داخلی فرو می اُقتند. در نهایت باید گفت که: این رژیم سالهاست که بر مدار تخریب تمامی زیرساختهای علمی، انسانی، هویتی و فرهنگی ایران و ایرانی قرار دارد. و عجبا که ما مردم ایران در یک بی حسی و گیجی عجیب تمام این خیانتها و ضایع کردن های حقوق انسانی را می بینیم (و با علم به اینکه نا حق هستند) یا از کنارشان می گذریم و یا تأیید می کنیم.

 • bijan

  حوزه علوم انسانی بدترین وضعیت را در مقایسه با سایر حوزه ها دارد . هزاران دکتر و کارشناس ارشد کم دانش که هیچ سودی به حال این جامعه ندارند محصول نظامی است که دستگاه حاکمه آن خواستار اسلامی شدن دانشگاه ها بوده اند ! خود سانسوری و مطابق میل و سلیقه مورد پسند نظام حاکم فکر کردن و نوشتن جز تباه کردن استعدادها چه نتیجه ای دارد ؟! این انبوه جماعت مسخ شده جایی برای کار کردن به جز همان ارگان های دولتی و دانشگاه ها ندارند که آنهم نیازمند داشتن پارتی دردستگاه قدرت است تا استخدام شوند وگرنه باید مسافر کشی کنند .!