ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روایت وزیر پیشین اطلاعات از قتل زهرا کاظمی: «جاسوس نبود»

روایت یونسی از قتل زهرا کاظمی: به‌دلیل مقاومت برای تحویل وسایل، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سرش به جدول خیابان می‎خورد و بعد دچار خونریزی مغزی می‌شود.

علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات ایران ۱۵ سال پس از کشته‌شدن زهرا کاظمی عکاس ایرانی- کانادایی در زندان اوین گفت او جاسوس نبود.

سعید مرتضوی، مسئول شکنجه و قتل زهرا کاظمی
سعید مرتضوی، مسئول شکنجه و قتل زهرا کاظمی

زهرا کاظمی دوم تیرماه ۱۳۸۲ در حالی‌که از گردهمایی خانواده‌های زندانیان سیاسی مقابل زندان اوین عکس می‌‌گرفت، بازداشت شد. او در مدت بازداشت مورد شکنجه و آزار قرار گرفت و در اثر ضربات وارده، روز ۲۰ تیرماه همان سال در بیمارستان نظامی «بقیه‌الله» جانش را از دست داد.  وضعیت جسمانی زهرا کاظمی از پنجم تیرماه رو به وخامت گذاشته بود و او به فاصله کوتاهی به علت خونریزی مغزی به کما رفت و دچار مرگ مغزی شد. بعدتر علت خونریزی او، ضربه‌ مغزی و شکستگی جمجمه تشخیص داده شد.

اکنون علی یونسی در گفتگو با روزنامه ایران درباره چگونگی قتل زهرا کاظمی گفته: «زهرا کاظمی گویا در فرآیند بازرسی، تحویل اشیا و انتقال به بازداشتگاه و نه در بازجویی، به‌دلیل مقاومت برای تحویل اشیای همراه خود، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سر او به جدول خیابان اصابت می‌کند و منجر به خونریزی مغزی او می‌شود».

هر چند وزیر اطلاعات ایران در دوران اصلاحات تصدیق کرده که اگر چنانچه زهرا کاظمی «به موقع» به بیمارستان منتقل می‌شد نجات می‌یافت. او ادامه داد اگر رسیدگی به موقع انجام شده بود در هر دادگاهی، حتی دادگاه‌های کانادایی تنها «مأمور دون پایه‌ای» که قصور کرده بود محکوم می‌شد و نه جمهوری اسلامی.

بازداشت زهرا کاظمی به اصرار سعید مرتضوی دادستان وقت تهران انجام شده بود. این بازداشت بر خلاف نظر وزارت اطلاعات صورت گرفت. بر اساس گزارش‌های بعدی، وزارت اطلاعات این عکاس خبری را جاسوس قلمداد نکرده بود.

علی یونسی اسفند ماه سه سال پیش در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره ضمنی به مسئولیت سعید مرتضوی در پرونده زهرا کاظمی و محاکمه او در پرونده کهریزک گفته بود: «در مورد حادثه‌ای که در خصوص زهرا کاظمی اتفاق افتاد تمامی مدارک مبنی بر این‌که چه کسانی این کار را کرده‌اند وجود دارد؛ اگرچه خدا از جای دیگر آن‌ها را مجازات کرد و تنبیه شدند».

یونسی در آن گفتگو مرگ زهرا کاظمی را عامل برهم خوردن رابطه ایران- کانادا خوانده بود.

اظهارات اخیر یونسی درباره پرونده زهرا کاظمی در حالی بیان می‌شود که ۱۹ بهمن ماه امسال، مرگ مشکوک کاووس سیدامامی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه خبرساز شده است. کاووس سیدامامی نیز تابعیت دوگانه ایرانی- کانادایی داشت و اکنون دولت کانادا مشغول پیگیری این پرونده است.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.