ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمادگی روسیه برای وتوی قطعنامه محکومیت ایران در شورای امنیت

با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا، روسیه و بریتانیا پیشنهاد داده‌اند، ایران به عنوان کشوری که صلح و ثبات جهانی را به خطر می‌اندازد معرفی می‌شود. روسیه مخالف است.

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه ۷ اسفند پیش‌نویس دو قطعنامه متفاوت درباره یمن را به رأی می‌گذارد. در پیش‌نویسی که آمریکا و فرانسه پیشنهاد داده‌اند ایران به دلیل نقض تحریم تسلیحاتی یمن محکوم می‌شود. بریتانیا ویراست تازه‌ای از این پیش‌نویس را ارائه داده که در آن به صراحت به ایران اشاره‌ای نمی‌شود. خبرگزاری رویترز گزارش داده که روسیه خود را آماده کرده که قطعنامه پیشنهادی آمریکا و فرانسه و شکل ویرایش شده آن توسط بریتانیا را وتو کند. روسیه پیش‌نویس قطعنامه دیگری را پیشنهاد داده که به موجب آن، بدون آنکه به ایران اشاره‌ای شود، تحریم تسلیحاتی یمن یک سال دیگر تمدید می‌گردد.

واسیلی نـِبـِنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد،

برای تصویب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا و فرانسه و بریتانیا لازم است که دست‌کم ۹ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به آن رأی دهند و علاوه بر این روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آمریکا هم که از حق وتو برخوردارند، آن را وتو نکنند. خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه خود را برای وتو قطعنامه علیه ایران آماده کرده است.

در همان حال بریتانیا، پیش‌نویس متنی را آماده کرده که ایران را به سبب نقض تحریم تسلیحاتی یمن محکوم نمی‌کند، اما نگرانی خود را از نقض تحریم تسلیحاتی یمن با تکیه بر گزارش‌های ناظران سازمان ملل از ارسال موشک و خودروهایی برای حوثی‌های یمن از سوی ایران اعلام می‌کند.

پیش‌نویس هر دو این قطعنامه‌ها، چه پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که از ایران به صراحت یاد می‌کند و چه پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که به تازگی بریتانیا پیشنهاد داده، ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن را ممنوع اعلام می‌کند و ناقضان این تحریم تسلیحاتی را در فهرست سیاه اشخاصی قرار می‌دهد که صلح و ثبات در جهان را به خطر می‌اندازند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل ژانویه گذشته قطعاتی از موشکی را که گفته شده بود انصارالله به سوی عربستان سعودی شلیک کرده، در ساختمان وزارت دفاع در واشنگتن به نمایش گذاشت و اعلام کرد که این موشک‌ها ساخت ایران است. مقامات جمهوری اسلامی یک‌صدا این اتهام را رد کردند.

در همان حال که روسیه در تلاش است مانع از محکومیت ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران، شامگاه یکشنبه ۶ اسفند گزارش داده‌اند که انصارالله یمن با یک فروند موشک قاهر ام ۲ پادگان نیروهای نظامی سعودی در مارب را هدف قرار داده است.  در سال ۲۰۱۷ حوثی‌های یمن در مجموع ۴۵ فروند موشک بالستیک به عربستان و امارات و مواضع نظامیان ائتلاف به رهبری عربستان شلیک کردند.

کارشناسان سازمان ملل گزارش داده‌اند که دست‌کم چهار موشک شلیک‌شده از سوی حوثی‌ها علیه عربستان سعودی «دارای بردی بیش از برد موشک‌های شناخته‌شده یمنی» بوده‌اند. آنها اعلام کرده‌اند که دو موشک شلیک‌شده در ژوئیه و نوامبر سال گذشته به سوی عربستان مانند موشک «قیام ۱» ایران طراحی شده.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.