ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازخوانی پرونده زهرا کاظمی: «سعید مرتضوی مقصر اصلی است»

مرگ کاووس سید امامی در زندان اوین باردیگر پرونده زهرا کاظمی دیگر شهروند ایرانی- کانادایی را گشوده است. مسئولان پیشین دولت و مجلس جزئیات تازه‌ای از این پرونده را افشاء می‌کنند.

حسین انصاری‌راد رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ششم شورای اسلامی می‌گوید: سعید مرتضوی مسئول مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی که در زندان کشته شد، است.

سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران

کشته شدن کاووس سید امامی مدرس دانشگاه امام صادق و پژوهشگر محیط زیست در زندان و ادعای مسئولان قضایی مبنی بر خودکشی او، بار دیگر پرونده قتل زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی- کانادایی که تیر ماه ۱۳۸۳ در زندان کشته شد، را گشوده است.

یک روز پس از آنکه علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی گفت که «کاظمی جاسوس نبوده است»، حسین انصاری‌راد رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران را عامل قتل زهرا کاظمی خواند.

او دوشنبه هفتم اسفند در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران گفت که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در آن زمان سعید مرتضوی دادستان وقت تهران را مقصر این پرونده می‌دانست.

به گفته انصاری‌راد مرتضوی در هیچ‌یک از نشست‌های کمیسیون اصل ۹۰ برای رسیدگی به این پرونده حضور نیافت و حتی کمیسیون را «تهدید می‌کرد».

او گفت که سعید مرتضوی معاون مطبوعات داخلی وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ملزم می‌کرد که بر اساس گفته‌های او یک گزارش بنویسد. به گفته انصاری‌راد، خوشوقت از این کار «خودداری می‌کند».

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گزارش بررسی قتل زهرا کاظمی خواستار رسیدگی به  تخلفات دادستان عمومی تهران و ساير قضاتی كه در مراحل اوليه بازداشت زهرا كاظمی دخالت ودستور غير قانونی داشتند، شده بود.

در این گزارش نیز تاکید شده بود که سندی مبنی بر فعالیت جاسوسانه زهرا کاظمی در دسترس نیست و این خبرنگار با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی به ایران سفر و فعالیت کرده است.

سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران اما همان‌زمان مدعی بود که کاظمی به اتهام فعالیت جاسوسانه دستگیر و زندانی شده و به علت سکته مغزی فوت کرده است.

این ادعا در حالی مطرح شده بود که رئیس بازداشتگاه امنیتی اوین در پاسخ  به وزارت اطلاعات در باره مرگ کاظمی مدعی شده بود که «زندانی از بدو ورود از بستن چشم بند و پوشیدن لباس زندان خودداری و اعتصاب غذا نموده است و به علت عوارض ناشی از اعتصاب غذا در مورخه ۵/۴/۸۲ ساعت ۲۵/۲۳ جهت مداوا به بیمارستان بقیه‌الله اعزام و بستری شده است و هم اکنون به علت پارگی رگ مغز در حال کما بسر می‌برد و هر لحظه امکان وقوع هر نوع حادثه متصور است».

در پیوند با همین موضوع علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی یکشنبه ۶ اسفند گفته بود: «زهرا کاظمی در فرآیند بازرسی، تحویل اشیا و انتقال به بازداشتگاه و نه در بازجویی، به‌دلیل مقاومت برای تحویل اشیا همراه خود، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سر او به جدول خیابان اصابت می‌کند و منجر به خونریزی مغزی او می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.