Share

به دستور رئیس جمهور روسیه آتش‌بس انسانی در غوطه شرقی از ساعت ۸ صبح سه‌شنبه ۸ اسفند/ ۲۷ فوریه رسماً آغاز می‌شود. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که آتش‌بس تا ساعت ۱۳ ادامه دارد. در این چند ساعت، غیر نظامیان می‌توانند مناطق تحت محاصره را ترک کنند.

غوطه شرقی: جهنم روی زمین (عکس: آرشیو)

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای خواستار برقراری ۳۰ روز آتش‌بس در سراسر سوریه به ویژه در غوطه شرقی شده است. قطعنامه سازمان ملل بر ضرورت حفاظت از جان امدادگران تأکید کرده و از حکومت اسد خواسته است از بمباران مراکز درمانی، مدارس و سایر اماکن غیر نظامی خودداری کند و همچنین با استقرار نیروهای نظامی خود در مناطق پرجمعیت جان غیرنظامیان را به خطر نیندازد. روسیه اما فقط با آتش‌بس روزانه به مدت چند ساعت برای امداد‌رسانی به غیرنظامیان غوطه شرقی موافقت کرده است.

 در غوطه شرقی همان سناریویی در حال تکرار است که در حلب شرقی اتفاق افتاد: محاصره نظامی، غذایی و دارویی، بمباران و حمله هوایی شدید، ناتوانی بین‌المللی در توقف ماشین جنگی، و تولید خشونت بی‌پایان برای متقاعد کردن مخالفان به بی‌ثمر و مرگ‌بار بودن مقاومت.
تنها گزینه پیش روی مخالفان اسد در غوطه توافق با دولت سوریه برای ترک و واگذاری این منطقه و جابه‌جایی به سمت مناطقی است که هنوز تحت کنترل شورشیان قرار دارد.
چنین سناریویی اما برای ساکنان غوطه شرقی قابل تصور نیست: مرز بسته است، سرزمین‌های اطراف کاملاً در اختیار دولت سوریه قرار دارد، ادلب بسیار دور و انباشته از آوارگان جنگ و فاقد زیرساخت‌ها و منابع لازم برای پذیرش یک موج جمعیتی جدید است و درعا نیز، که به غوطه نزدیک‌تر است، به دلیل تمایل اسرائیل و اردن مبنی بر حفظ بافت جمعیتی محلی و جلوگیری از تجمع مخالفان در آنجا، نمی‌تواند گزینه‌ای برای جابه‌جایی باشد. حرکت به سمت جرابلس و الباب نیز به دلیل حضور و نفوذ ترکیه ممکن نیست.
خالد صالح
غوطه شرقی حلب شرقی نیست

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به رسانه‌های روسیه گفته است که در مناطق «التنف» و «الرکبان» نزدیک مرز اردن گذرگاه‌های ویژه انسانی برای عبور بدون مانع ساکنان محلی ایجاد می‌شود.

بریتانیا اقدامات روسیه برای امدادرسانی به محاصره‌شدگان را ناکافی خوانده است. وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای از روسیه خواسته است به تعهداتش در برابر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل عمل کند. هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه گفته است:

«حکومت سوریه و حامیان روس و ایرانی او به حملات خود به غوطه شرقی که از مناطق پرجمعیت سوریه است ادامه می‌دهند. دولت آمریکا خواهان پایان این حملات و امدادرسانی به مجروحان و غیر نظامیان است.»

غوطه شرقی در شرق دمشق واقع شده و حدوداً ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. این منطقه در دست شورشیان است و از سال ۲۰۱۳ در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد. دمشق و متحدانش هشت روز است که به این منطقه حمله می‌کنند. تاکنون بیش از ۵۲۰ غیرنظامی در بمباران‌های غوطه شرقی جان خود را از دست داده‌اند، از جمله ۱۲۷ کودک و ۷۵ زن. ۲۵۴۱ غیرنظامی نیز مجروح شده‌اند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز گذشته گفته بود: «غوطه شرقی نمی‌تواند در انتظار بماند. وقت آن رسیده که به این جهنم روی زمین پایان دهیم.»

 بیشتر بخوانید:

تأکید دبیرکل سازمان ملل بر اجرای آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه

Share