Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۸ اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به روز شود.

سه‌شنبه ۸ اسفند – تجمع حدود سه هزار تن از بازنشستگان مقابل وزارت کار

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه در پی خودکشی یکی از کارگران

در پی کشف جسد یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه، همکاران او دست به تجمع اعتراضی زدند.

جسد بی‌جان «علی نقدی» کارگر جوان نی بر نیشکر هفت‌تپه صبح روز سه شنبه، در کانال آبیاری واقع در مسیر شهرحر – هفت‌تپه پیدا شد. به گفته همکاران علی نقدی، او  به دلیل عدم توان بازپرداخت بدهی‌های خود خودکشی کرده است.

تعویق پرداخت مزدها کارگران نیشکر هفت‌تپه را با مشکلات معیشتی زیادی مواجه کرده است به نحوی که بسیاری از کارگران حتی توان خرید مواد غذایی را ندارند و بابت خرید اقلامی مانند نان به دکانداران بدهکارند.

روز ۴ آبان نیز یک کارگر اخراجی نیشکر هفت‌تپه به نام بهروز نیکوفر که پسر و دختر ۱۰ تا ۱۲ ساله خود را نیز به همراه داشت در محوطه کارخانه به قصد خودسوزی بر روی خود بنزین ریخت. او قصد داشت خود و فرزندانش را مقابل کارخانه بکشد اما توسط کارگران نجات یافت.

اعتصاب نیرو‌های شرکت نیکنام  صدرا بوشهر

کارگران شرکت نیکنام  صدرا واقع در بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود از مهرماه دست به اعتصاب زدند.

اعتراض جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه در گردهمایی موسوم به امید اجتماعی

اعتراض دانشجویان دانشگاه علامه به فضای امنیتی دانشگاه

جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه در گردهمایی موسوم به «همایش امید اجتماعی» با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را به کالایی شدن آموزش، عملکرد ریاست دانشگاه و فضای امنیتی دانشگاه ابراز کردند. بنا بر گزارشی که از سوی یکی دانشجویان برای زمانه ارسال شده بر روی پلاکاردهایی که دانشجویان در دست داشتند از جمله نوشته شده بود:

 • دانشجو کیلویی چند آقای سلیمی؟
 • دوستانمان را آزاد کنید
 • دانشگاه پادگان تدبیر امید چاخان
 • تدبیر این وزارت علم است یا تجارت؟

بنا بر گزارش، «پلاکاردهای دانشجویان توسط افرادی ناشناس و نامربوط به دانشگاه علامه از آن‌ها گرفته و ضبط شد. این افراد ناشناس در حالی وارد دانشگاه شدند و به ضبط پلاکاردهای دانشجویان معترض پرداختند که ورود به دانشکده علوم اجتماعی بدون کارت دانشجویی ممنوع است.حراست این دانشگاه حتی از ورود اعضای خانواده دانشجویان و دانشجویان سابق این دانشگاه بدون کارت جلوگیری می کند. به طور معمول در این دانشکده فضای امنیتی حکم‌فرماست. رئیس حراست دانشگاه پس از خروج دانشجویان از سالن یکی از دانشجویان را به طور شفاهی فراخوانده و در رابطه با این اعتراض دانشجوبان به تهدید وی پرداخت. این در حالی بود که رئیس دانشگاه در پاسخ به ما در سخنرانی خود گفته بود: ما با رویی گشاده با انتقادات دانشجویان برخورد می کنیم.»

تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل وزارت کار

بازنشستگان کشوری، لشگری و تامین اجتماعی که روز دوم اسفند در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل مجلس تجمع کرده بودند سه‌شنبه ۸ اسفند مقابل وزارت کار اجتماع کردند. آن‌ها از جمله شعار می‌دادند:

 • دزدی اگر کم بشه مشکل ما حل میشه.

«پیشکسوتان پیشرو کشور» در گزارشی از تجمع امروز تعداد شرکت‌کنندگان را که از مناطق مختلف ایران به تهران آمده بودند حدود سه هزار تن ارزیابی کرده و نوشته‌اند به هنگام شروع تجمع حضور نیروهای امنیتی مقابل وزارت کار بسیار پر رنگ بود. حضور نیروهای امنیتی تا ده‌ها متر اطراف چنان گسترده بود که برخی از بازنشستگان به تصور این که  تجمع لغو شده، محل را ترک کرده‌اند. با اضافه شدن به جمعیت، نیروهای امنیتی به اجبار افراد را به داخل محوطه فرستادند.

در ادامه گزارش آمده است:

«از سوی  وزارتخانه همکاران را به داخل دعوت کردند ولی اعلام شد تا جناب وزیر حضور نداشته  باشند کسی داخل نخواهد رفت و به این ترتیب و با قول حضور ایشان اکثر قریب به اتفاق دوستان به داخل سالن رفتند و تعدادی حدود  ۳۰۰ تن از همکاران خارج از ساختمان ماندند . در داخل سالن دو تن از دوستان صحبت کرده و خواسته‌های به حق و قانونی را اعلام نمودند و پس از آن جناب تقی زاده رئیس صندوق به صحبت پرداختند ولی به علت عدم حضور وزیر تا آن زمان، همکاران داخل سالن نمانده و خارج شدند تا زمانی که اعلام شد جناب وزیر در داخل سالن حضور دارند و مجدد دوستان به داخل باز گشتند. در دومین حضور همکاران در سالن  بعد از صحبت‌های دو تن از دوستان و قرائت قطعنامه توسط یکی ازهمکاران پر تلاش، بانو جلودار زاده سخنرانی کرده و اعلام عمودند، با تمام قوی به همراه سایر نمایندگان همسو از حقوق قانونی بازنشستگان دفاع کرده و زبان گویای بازنشستگان خواهند شد و قول دادند قطعنامه امروز را روز یکشنبه در صحن علنی مجلس قرائت نمایند. پس از صحبت های ایشان جناب وزیر صحبت کرده و قول دادند به همراه همکاران خود با تمام توان در رفع مشکلات بازنشستگان تلاش خواهند کرد و اعلام کردند در تلاش هستند به میزان اعلام شده برای همسان سازی تا حد قابل توجهی اضافه نمایند و قول دادند در مورد مشکل بازنشستگان در هیئت دولت صحبت کرده و قطعنامه را در جلسه هیئت دولت قرائت نمایند بعد از صحبت های ایشان با این پیام که تا تحقق خواسته‌های قانونی حرکتهای اعتراضی ادامه خواهد داشت تجمع خاتمه یافت.»

بخشی از قطعنامه تجمع ۸ اسفند بازنشستگان مقابل وزارت کار:

«بعد از ۳۰ سال درخواست اجرای عدالت کمترین و طبیعی‌ترین خواسته ما است و انتظار داریم حال که دولت و مجلس دم از دغدغه بازنشستگان می زنند و ادعا دارند در تلاش برای بهبود معیشت بازنشستگان هستند یک بار برای همیشه به خواسته‌های قانونی بازنشستگان توجه کرده و مشکل را از ریشه حل کنند. جناب ربیعی فرموده: دولت برای جلوگیری از افتادن بازنشستگان در تله فقر و افزایش حقوق آنان متناسب با شیب تورم، طی هفت سال سیاستگذاری کرده است. جناب ربیعی: ما سال هاست که در تله فقر افتاده ایم و  با روش پلکانی شما هرگز از این تله خارج نخواهیم شد  و فاصله حقوقی ما با سایرین سال به سال بیشتر می شود. ما را با این واژه‌ها بازی ندهید. خواسته‌های خود را بارها و بارها به روش‌های گوناگون بیان کرده  و باز هم خواهیم گفت به امید  استیفای حقوق قانونی و اجرای عدالت.»

اتحاد بازنشستگان هفته گذشته در بیانیه مشترکی با سندیکای شرکت واحد و سندیکای نیشکر هفت‌تپه خواستار تعیین ۵ میلیون تومان بعنوان حداقل دستمزد سال ۹۷ شده است.

هشتم اسفند – اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو

تجمع اپراتورهای برق مقابل وزارت نیرو

صبح سه‌شنبه ۸ اسفند گروهی از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو تجمع کردند. اپراتورها که به نمایندگی از ۴۱۰۰ تن همکاران خود از مناطق مختلف کشور برای شرکت در گردهمایی به تهران آمده بودند.

اپراتورها که بارها در اعتراض به عدم تبدیل قراردادشان به قرارداد مستقیم با وزارت نیرو اعتصاب و اعتراض کرده‌اند سرانجام در خرداد سال جاری موفق شدند وزارت نیرو را ناگزیر کنند طرح جذب آن‌ها را ابلاغ کند اما این ابلاغیه هنوز به اجرا گذاشته نشده است.

 تجمع سپرده‌گذاران کاسپین در رشت

سپرده‌گذاران کاسپین در رشت در تداوم تجمعات ماراتنی خود سه‌شنبه ۸ اسفند نیز مقابل دفتر این موسسه مالی تجمع کردند. آن‌ها به سمت ساختمان و شیشه‌های کاسپین تخم‌مرغ و رنگ پرتاب کرده و شعار می‌دادند:

 • لاریجانی قاضیه با دزد‌ها هم بازیه
 • مدیران کاسپین عوامل دزدی‌ان
 • کاسپین دزدی می‌کنه  دولت کاری نمی‌کنه
 •  نیروی انتظامی به هوش باش مالباخته‌ایم نه اوباش
 •  کشور ما دزدخونه است توی جهان نمونه است

۸ اسفند – سفره خالی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

ادامه اعتصاب کارگران فولاد اهواز: کارگران در خیابان سفره خالی پهن کردند

کارگران گروه ملی فولاد اهواز سه‌شنبه در هفتمین روز اعتصاب خود مقابل استانداری تجمع کردند. آن‌ّ‌ها امروز در خیابان سفره خالی پهن کردند و شعار سر دادند. از شعارهای امروز کارگران:

 • توپ تانک فشفشه، حساب باید پر بشه
 • سفره ما خالیه، ظلم و ستم کافیه
 • حسین حسین شعارشون، دزدیه افتخارشون
 • عرضه کار ندارید، پست رو کنار بذارید
 • حقوق به ما نمیدن، مرگ بر آمریکا

دوشنبه ۷ اسفند –  سومین روز اعتصاب کارگران شرکت صدرا در پارس جنوبی

سومین روز اعتصاب کارگران شرکت صدرا پارس جنوبی

کارگران شرکت صدرا پارس جنوبی که چند ماه است دستمزد نگرفته‌اند دوشنبه ۷ اسفند برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند.

معلمان حق‌التدریسی اندیمشک یک هفته است در اعتراض به تعویق مطالبات خود در اعتصاب بسر می‌برند

یک هفته اعتصاب معلمان حق‌التدریسی اندیمشک

معلمان حق‌التدریسی اندیمشک یک هفته است در اعتراض به تعویق مطالبات خود در اعتصاب بسر می‌برند. آن‌ها اعلام کرده‌اند تا پرداخت مطالباتشان از اعتصاب دست نمی‌کشند.

سه‌شنبه ۸ اسفند –  اعتصاب در نساجی بروجرد

تجمع کارکنان کارخانه نساجی بروجرد

کارگران نساجی بروجرد سه‌شنبه ۸ اسفند برای چندمین بار در اعتراض به تعویق مزدها اعتصاب کردند.

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share