ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پارلمان عراق از تهران تمکین کرد: زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی

هدف تهران این است که نیروهای نظامی آمریکا بر اساس یک جدول زمانی از عراق خارج شوند. پارلمان عراق در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در این کشور به خواست تهران تن داد.

بعد از آنکه حیدر عبادی رسماً پیروزی بر داعش را اعلام کرد، تلاش‌های دیپلماتیک تهران برای اعمال فشار روی دولت مرکزی عراق آغاز شد. هدف تهران این است که نیروهای نظامی آمریکا بر اساس یک جدول زمانی از عراق خارج شوند. پارلمان عراق پنجشنبه ۱ مارس این موضوع را تصویب کرد: پارلمان عراق از دولت این کشور خواست تا زمانی را برای خروج نیروهای خارجی تعیین کند. بر این اساس نخست‌وزیر عراق باید یک جدول زمانی را برای خروج این نیروها مشخص کند.

بزرگ‌ کنید
در پایان دسامبر ۲۰۱۷ به‌گفته پنتاگون حدود هشت هزار و ۹۰۰ نظامی آمریکایی در عراق مستقر بودند.

به‌گزارش رویترز، این خبر را هشام سهیل، عضو ائتلاف حاکم در عراق، امروز پنج‌شنبه یکم مارس / ۱۰ اسفند اعلام کرد. او گفت: «پارلمان تصمیم گرفت تا ضمن تشکر از کشورهای دوستی که در شکست دادن داعش حمایت کردند از دولت بخواهد که یک برنامه زمانی برای خروج نیروهای خارجی تعیین کند.»

به‌گفته هشام سهیل «این اکنون با دولت است که تصمیم بگیرد یک سال، دو سال، چقدر زمان نیاز است تا این اقدام صورت گیرد.»

ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه تشکیل شد و هزاران سرباز در عراق مستقر شدند. این ائتلاف از نیروهای عراقی پشتیبانی هوایی کردند و در ادامه در ماه دسامبر سال گذشته پیروزی بر داعش اعلام شد.

دولت عراق ۵ فوریه / ۱۶ بهمن اعلام کرد که پس از پیروزی بر داعش نیروهای آمریکایی کاهش خواهند یافت. با این حال، پشتیبانی از نیروهای مسلح عراق با توجه به نیازهای آن‌ها ادامه خواهد یافت.

آمریکا در ژوئیه ۲۰۱۷ بیش از پنج هزار و ۵۰۰ سرباز به عراق فرستاد که حدود نیمی از نیروهای مستقر ائتلاف ضد داعش در عراق محسوب می‌شوند. پس از آن نیروهای دیگری به عراق فرستاد تا این‌که در پایان ماه دسامبر ۲۰۱۷ به‌گفته پنتاگون حدود هشت هزار و ۹۰۰ نظامی آمریکایی در عراق مستقر بودند.

مقامات عراقی گفته‌اند بنا بر توافقی که با آمریکا شده نزدیک به ۶۰ درصد از نظامیان این کشور از عراق خارج خواهند شد و حدود چهار هزار نظامی ارتش آمریکا برای ادامه آموزش ارتش عراق در این کشور باقی خواهند ماند.

۷ فوریه ۲۰۱۸ کتائب حزب‌الله، یکی از گردان‌های شبه‌نظامیان شیعه که سپاه قدس از آن‌ها حمایت می‌کند اعلام کرد که چنانچه نظامیان آمریکایی از عراق خارج نشوند، بر ضد آن‌ها اقدام می‌کند. جعفر حسینی، سخنگوی این گروه در گفت‌وگو با المیادین، نظامیان آمریکا را «اشغالگر» نامیده است. سپس گروه‌های شبه‌نظامی دیگر طرفدار ایران هم نظامیان آمریکا را تهدید کردند و خواستار خروج آن‌ها از عراق شدند.

کریم نوری، سخنگوی سپاه بدر گفته است حضور نظامی آمریکا در عراق سبب چندپارگی جامعه و تقویت تروریست‌ها می‌شود.

در اکتبر سال گذشته میلادی (مهرماه سال جاری)، و در آستانه پایان نبردها با داعش رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، خواستار بازگشت شبه‌نظامیان شیعه گروه حشد‌الشعبی مورد حمایت ایران به کشورهای خود شد.

یکی از نگرانی‌های آمریکا پس از خروج از عراق گسترش نفوذ ایران در این کشور و خاورمیانه است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مرد آزاد

    یکی نیست بگه سپاهی های بی شرف حالا که داعش نابود شده شماها اونجا چه غلطی می کنید با هزینه مردم .آمریکا کشور ثروتمندیه می تونه تمام کشورهای دنیا پایگاه داشته باشه و هزینه کنه بدون اینکه فشاری به مردمش بیاد اما شما به قیمت نابودی کشور دارید خارج کشور غلطای زیادی می کنید.