ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشکیل مجمع فوق‌العاده برای بازگشت رسول خادم به فدراسیون کشتی

عقب‌نشینی مسئولان در برابر خادم؟ هفته آینده مجمعی تشکیل می‌شود با این هدف که برای رویارویی کشتی‌‌گیران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی در میادین ورزشی چاره‌ای اندیشیده شود.

رئیس هیأت کشتی استان مازندران از برگزاری مجمع فوق‌العاده برای بازگرداندن رسول خادم خبر داد. این مجمع هفته آینده برگزار می‌شود.

رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران

در پی درخواست رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی از مسئولان حکومتی ایران برای تعیین تکلیفِ رقابت‌های کشتی‌گیران ایران با حریفان اسرائیلی و بی‌پاسخ ماندن این درخواست، پنجشنبه ۹ اسفند او و همه اعضای شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی ایران در یک اعتراض دسته‌جمعی از سمت خود استعفا دادند.

رویارویی با اسرائیل: علیرضا کریمی، عضو تیم ملی امید ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم در رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان برای روبه‌رو نشدن با کشتی‌گیر اسرائیلی، در میانه کشتی با حریف روس و در حالی که با نتیجه ۳ بر ۲ پیش بود، به توصیه مربیان تیم ملی به عمد شکست خورد و از رسیدن به مدال طلای جهان بازماند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از او تقدیر کرد. علیرضا کریمی پس از واگذاری مسابقه خود با کشتی‌گیر روسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که وقتی از مربیان خود شنید باید ببازد تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود «دنیا روی سرش خراب شد». او گفته بود: «در یک آن تمام زحمات و سختی‌هایی که ماه‌ها در تمرینات و دور از خانواده به امید کسب مدال طلای جهان متحمل شده بودم از جلوی چشمانم گذشت. شوکه شده بودم و انگار سطل آب یخ را روی سرم ریختند. دیگر قدرت ایستادن روی پاهایم را هم نداشتم.» این دومین باری بود که علیرضا کریمی با قرعه اسرائیل در مسابقات جهانی مواجه می‌شد، او یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به همین دلیل نتوانست به مدال طلا برسد. کریمی در مصاحبه خود درباره این مورد گفت: «به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می‌دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسئولان به قول‌شان شد به او گفته بودند، “به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسرائیل را بدهیم”.» در مرداد سال جاری نیز مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، دو ملی پوش تیم فوتبال ایران که در باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کنند، در ترکیب تیم خود در مقابل تیم مکابی تل آویو به میدان رفتند و این موضوع برای آن‌ها دردسرساز شد.

علی اصغر ثمربخش جمعه ۱۱ اسفند از برگزاری مجمع فوق‌العاده برای بازگرداندن رسول خادم خبر داده. رئیس هیأت کشتی استان مازندران گفته است:

«در تماس‌های مکرری که رؤسای هیئت‌های کشتی با من داشتند، همگی خواستار بازگشت دوباره خادم بودند، به همین منظور قرار شده هفته آینده مجمع فوق‌العاده‌ای برای بازگرداندن او به فدراسیون کشتی تشکیل شود.»

رؤسای هیأت‌های استانی کشتی پنجشنبه ۱۰ اسفند در حمایت از رسول خادم ، رئیس پیشین فدراسیون کشتی ایران به طور دسته جمعی استعفای خود را اعلام کردند. اعضای شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی نیز از مقام‌های خود کناره گیری کردند. این گروه از مدیران ورزش کشتی از وزیر ورزش خواسته‌ بودند دستور برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی را صادر کند. به گفته رئیس هیأت کشتی استان مازندران، این مجمع هفته آینده برگزار می شود.

علی اصغر ثمربخش به رسانه‌های داخلی گفته است:

«باید شرایطی را فراهم کنیم که او [خادم] درباره تصمیمش تجدید نظر کند. اگر این اتفاق نیفتد، کشتی ضربه بزرگی خواهد خورد و مطمئن باشید سال‌ها عقب خواهیم افتاد.»

رسول خادم از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته است چگونگی «عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی» با رقیبان اسرائیل را بررسی کنند و «سیاست‌گذاری مناسبی» برای آن در نظر بگیرند. خادم می‌گوید در غیر اینصورت عواقب بدی در انتظار ورزش ایران است. او تلویحاً مسئولان جمهوری اسلامی را به ریاکاری متهم کرده است:

 «اگر سیاست کشور بر به‌رسمیت نشناختن اسرائیل و عدم مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی است، پس پنهانی به حریف قبلی باختن و برای تهیه گواهی بیماری، به درمانگاه‌ها و پزشکان خارج از کشور مراجعه کردن، چه معنایی دارد؟ (…) اگر توان مردانه ایستادن پای اعتقاداتتان را ندارید، حداقل پای کشتی‌گیر بایستید.»

سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج  در واکنش به اقدام ورزشکاران ایرانی گفته است:

«ما به کمتر از نابودی اسرائیل راضی نیستیم. چنین اظهارنظرهایی جای تأسف دارد، اگر زمانی یک چهره ورزشی موجه این خطا را می‌کند باید نصیحتش کنیم.»

رئیس سازمان بسیج اسرائیل را خط قرمز نظام نامیده و ورزشکاران ایرانی را تهدید کرده بود.

— خبرگزاری فارس (@FarsNews_Agency) <a href="https://twitter.com/FarsNews_Agency/status/968846480617476097?ref_src=twsrc%5Etfw">28. Februar 2018</a>

فدراسیون جهانی کشتی اخیراً علیرضا کریمی را به دلیل باخت اجباری شش ماه تعلیق، و مربی او را به دو سال محرومیت از حضور در رقابت‌های بین‌المللی محکوم کرده است. جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۸۳ از رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسراییلی در میادین ورزشی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • روزبه

    کارش کاملا درسته این یعنی چی پرچم یک کشور رو با خودت حمل کنی بعد جا خالی بدی با. سرشکستگی پرچم بزاری زمین مثل لشگر شکست خورده برگردی تظاهر کنی که ال و بل. این کشتی گیر چطوری میتونه تو مردم سر بلند کنه که با این فضاحت شکستو به مبارزه ترجیح داده.

  • رضا

    مسؤلان نظام، بگو دزدان و قاتلان نظام،