Share

سفر جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به ایران برای حل تنش‌های موجود بین ایران و عربستان سعودی صورت گرفت.

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در تهران با مسئولان فوتبال ایران دیدار کرد.

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در تهران با مسئولان فوتبال ایران دیدار کرد.

سایت یورو اسپورت آلمانی ضمن اعلام این خبر نوشته است که سفر جیانی اینفانتینو به تهران به‌منظور میانجی‌گری بین این دو کشور انجام شد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال و هیئت دو نفره همراه او چهارشنبه شب ۲۸ فوریه / ۹ اسفند وارد تهران شد. او صبح پنج‌شنبه از مرکز ملی فوتبال ایران بازدید کرد، در مسابقه نمادینی با پشکسوت‌های فوتبال ایران فوتسال بازی کرد و بعدازظهر پنج‌شنبه نیز هشتاد و ششمین دیدار دو تیم پرسپولیس و استقلال تهران را در ورزشگاه آزادی تماشا کرد. او همچنین با مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و حسن روحانی، رئیس جمهوری دیداری داشت.

یورو اسپورت نوشته است که اینفانتینو در نشست خود با مسعود سلطانی‌فر، گفته است: «کاملاً مشخص است که سیاست باید از فوتبال جدا باشد و فوتبال هم باید از سیاست جدا باشد».

رئیس فیفا همچنین در این دیدار گفته است که با وجود اختلافات سیاسی ممکن بین ایران و عربستان سعودی، این اختلافات نباید تأثیری بر فوتبال بگذارد: «بهترین راه حل آن است که مسابقات در سایر کشورها، و یا در کشورهای مورد قبول دو طرف برگزار شوند.»

در دو سال اخیر روابط ایران و عربستان سعودی به تیرگی گرایید و سپس قطع شد. این وضعیت سیاسی به جایی کشید که در مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیا تیم‌های ایرانی و سعودی دیدارهای رویاروی خود را در کشورهای دیگر انجام می‌دهند. چنین شرایطی مورد اعتراض فدراسیون فوتبال ایران است. جمهوری اسلامی تلاش می‌کند که نشان دهد ایران کشور امنی است و مسابقات ورزشی می‌تواند در آن برگزار شود اما عربستان سعودی معتقد است ورزشکارانش در ایران امنیت ندارند.

جیانی اینفانتینو نیز در سفر خود به ایران از نگرانی سعودی‌ها در انجام مسابقات در خاک ایران سخن گفته است. به‌گفته رئیس فدراسیون جهانی فوتبال «برای تأمین امنیت قطعاً باید تضمین‌هایی وجود داشته باشد.»

مقام‌های ایرانی در دیدارهای خود با اینفانتینو بارها بر امنیت ایران تأکید کرده و اعلام کردند که «ایران امن‌ترین کشور منطقه است».

Share