ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رسول خادم به سرداران سپاه و بسیج: اگر قرار بر باخت است، با هم ببازیم

رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران، در پاسخ به مقامات سیاسی و نظامی ایران درباره منع رویارویی ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی در میادین ورزشی آن‌ها را به ریاکاری متهم کرده.

رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران، در پاسخ به مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی درباره منع رویارویی ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی در میادین ورزشی نامه‌ای نوشته و آنها را به بی‌اعتقادی به آنچه که می‌گویند متهم کرده است. این کشتی‌گیر نام‌آور از سرداران دعوت کرده که اگر راست می‌گویند به میدان بیایند. آنگاه – به تعبیر او - «اگر قرار به باختن است، با هم ببازیم».

رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران

در پی درخواست رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی از مسئولان حکومتی ایران برای تعیین تکلیفِ رقابت‌های کشتی‌گیران ایران با حریفان اسرائیلی و بی‌پاسخ ماندن این درخواست، پنجشنبه ۹ اسفند او و همه اعضای شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی ایران در یک اعتراض دسته‌جمعی از سمت خود استعفا دادند. روز گذشته رئیس هیأت کشتی استان مازندران از برگزاری مجمع فوق‌العاده برای بازگرداندن رسول خادم خبر داده بود. در آستانه برگزاری این مجمع، رسول خادم در نامه‌ای که شنبه ۱۲ اسفند منتشر کرده، مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی را به ریاکاری متهم کرده است:

رویارویی با اسرائیل: علیرضا کریمی، عضو تیم ملی امید ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم در رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان برای روبه‌رو نشدن با کشتی‌گیر اسرائیلی، در میانه کشتی با حریف روس و در حالی که با نتیجه ۳ بر ۲ پیش بود، به توصیه مربیان تیم ملی به عمد شکست خورد و از رسیدن به مدال طلای جهان بازماند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از او تقدیر کرد. علیرضا کریمی پس از واگذاری مسابقه خود با کشتی‌گیر روسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که وقتی از مربیان خود شنید باید ببازد تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود «دنیا روی سرش خراب شد». او گفته بود: «در یک آن تمام زحمات و سختی‌هایی که ماه‌ها در تمرینات و دور از خانواده به امید کسب مدال طلای جهان متحمل شده بودم از جلوی چشمانم گذشت. شوکه شده بودم و انگار سطل آب یخ را روی سرم ریختند. دیگر قدرت ایستادن روی پاهایم را هم نداشتم.» این دومین باری بود که علیرضا کریمی با قرعه اسرائیل در مسابقات جهانی مواجه می‌شد، او یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به همین دلیل نتوانست به مدال طلا برسد. کریمی در مصاحبه خود درباره این مورد گفت: «به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می‌دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسئولان به قول‌شان شد به او گفته بودند، “به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسرائیل را بدهیم”.» در مرداد سال جاری نیز مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، دو ملی پوش تیم فوتبال ایران که در باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کنند، در ترکیب تیم خود در مقابل تیم مکابی تل آویو به میدان رفتند و این موضوع برای آن‌ها دردسرساز شد.

«تمام سخن من به عزیزانی که نام "رژیم صهیونیستی" آنها را به یاد خط قرمز نظام سیاسی می‌اندازد این است که، اگر به آنچه می‌گویید به عنوان یک اصل... اعتقاد دارید، سلاح بردارید و پیشاپیش ورزشکاران ملی‌پوش حرکت کنید. نه این که قهرمانان ملی را سپر بلای خود قرار دهید.»

خادم مقامات جمهوری اسلامی را به بی‌اعتقادی به آنچه که می‌گویند متهم کرده است:

«هم شعار عدم مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی را به عنوان خط قرمز و پیام انقلاب سر می‌دهید و هم پشت سر، تلاش می کنید ورزشکاران ایرانی از طریق گواهی پزشکی و یا به حریف قبلی باختن، به گونه ای تدبیر کنند که کسی متوجه عدم رویارویی آنها، با رژیم صهیونیستی نشود. آدمی را به این نتیجه می رساند که، شما به آنچه می‌گویید اعتقاد ندارید.»

سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج در واکنش به اقدام ورزشکاران ایرانی گفته بود:

«ما به کمتر از نابودی اسرائیل راضی نیستیم. چنین اظهارنظرهایی جای تأسف دارد، اگر زمانی یک چهره ورزشی موجه این خطا را می‌کند باید نصیحتش کنیم.»

— خبرگزاری فارس (@FarsNews_Agency) <a href="https://twitter.com/FarsNews_Agency/status/968846480617476097?ref_src=twsrc%5Etfw">28. Februar 2018</a>

رئیس سازمان بسیج اسرائیل را خط قرمز نظام نامیده و ورزشکاران ایرانی را تهدید کرده بود. به نظر می‌رسد نامه رسول خادم در پاسخ به اظهارات اوست. این کشتی‌گیر نامدار و صاحب مدال نوشته است:

«ما قهرمان ملی را منفعلانه و مظلومانه جلو می‌فرستیم، بدون هیچ حمایت دیپلماتیکی. بعد مجبور می‌شویم بر خلاف ادعای‌مان از ورزشکار بخواهیم پیش از مواجهه با رژیم صهیونیستی، ببازد و یا مریض شود.»

او سپس از سردارانی مانند غلامحسین غیب‌پرور دعوت کرده که اگر راست می‌گویند به  میدان بیایند و آنگاه - به تعبیر او - اگر قرار به باختن است «با هم ببازیم».

فدراسیون جهانی کشتی اخیراً علیرضا کریمی را به دلیل باخت اجباری شش ماه تعلیق، و مربی او را به دو سال محرومیت از حضور در رقابت‌های بین‌المللی محکوم کرده است. جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۸۳ از رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسراییلی در میادین ورزشی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • وای وای

    کسی که پرچم استبداد مذهبی را می افراشد و برای او افتخار و نام می افریند، قهرمان ملی نیست، بلکه مزدور فاشیسم است. همان طور که در زمان هیتلر و موسولینی این طور بود.

  • تیشک

    آقای خادم به درستی گفته اند که سرداران سپاه و بسیج و ... ریا کارند، آنها در پشت ژست ضد اسرائیلی در تلاشی ذلیلانه در فکر حفظ قدرت و رانت هستند، و نه مبارزه بر اساس اعتقادی که هیچ پشتوانه عقلی، و دیپلماتیکی ندارد. این تشت رسوائی نظامی است که سالها براساس دروغ و ریا به مردم خود خیانت کرد.