ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دیدار نمایندگان کره جنوبی با رهبر کره شمالی در «فضایی آکنده از صمیمیت»

رایزنی با کیم جونگ‌ اون درباره تنش‌زدایی از روابط دو کره با ضیافت شام و تقدیم دعوت‌نامه رسمی از رئیس جمهور کره جنوبی به پایان رسید. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید خوشبین است.

کره شمالی جزئیاتی از دیدار و گفت‌وگوی کیم جونگ اون، رهبر این کشور با هیأت نمایندگان بلندپایه کره جنوبی را افشا کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) مقامات کره جنوبی در یک ضیافت شام که شامگاه دوشنبه ۶ مارس در پیونگ‌یانگ ترتیب داده شده بود، با کیم جونگ اون درباره تنش‌زدایی بین دو کشور همسایه به رایزنی و گفت‌وگو پرداختند و به توافق «رضایت‌بخشی» هم درباره دیدار احتمالی مون جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی از پیونگ‌یانگ دست پیدا کردند.

۵ فرستاده ویژه سئول به پیونگ‌یانگ به ریاست چونگ لوی یونگ، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کره جنوبی

خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) جزئیات بیشتری از ضیافت شام پیونگ‌یانگ ارائه نداده. در این گزارش آمده است که موضوع دیدار مقامات کره جنوبی با کیم جونگ‌اون این بود که چگونه می‌توان به شکل فعال‌تری روابط بین دو کره را بهبود بخشید با این امید که صلح و ثبات بر شبه‌جزیره کره حاکم شود. مقامات کره شمالی فضای گفت‌وگوها را «آکنده از صمیمیت» توصیف کرده‌اند. سئول فعلاً درباره دیدار مقامات کره جنوبی با کیم جونگ‌اون سکوت کرده است.

مون‌جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی یک هیأت پنج‌نفره را برای دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی به سئول اعزام کرده بود. ریاست این هیأت را مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کره جنوبی به عهده دارد. هیأت یاد شده، بعد از دیدار با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر می‌کند و گزارشی از گفت‌وگوهای فی‌مابین را به اطلاع کاخ سفید می‌رساند. از سال ۲۰۱۱ تاکنون این نخستین بار است که چنین ملاقاتی بین سران دو کشور در شبه‌جزیره کره اتفاق می‌افتد.

در ضیافت شام پیونگ‌یانگ، خواهر مقتدر رهبر کره شمالی و رئیس سازمان اطلاعاتی این کشور هم حضور داشتند. کیم یو جونگ، خواهر رهبر شخصاً دعوت‌‌نامه از رئیس جمهور کره جنوبی برای دیدار از پیونگ‌یانگ را به هیأت نمایندگان کره جنوبی تقدیم کرد. رئیس جمهور کره جنوبی اما درباره سفر احتمالی‌اش به پیونگ‌یانگ سکوت کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که «فعلاً درباره گفت‌وگوها بین کره شمالی و جنوبی خوشبین هستیم.» وزارت دفاع آمریکا می‌گوید وظیفه واشنگتن این است که تسلیحات دفاعی در کره جنوبی را حفظ کند و شانه به شانه کره جنوبی و در کنار این کشور متحد بایستد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که برای مذاکره با کره شمالی آمادگی دارد. پیش از دیدار هیأت بلندپایه کره جنوبی با کیم جونگ اون و صرف شام در «فضایی آکنده از صمیمیت» پیونگ‌یانگ اعلام کرده بود که برای مذاکره «التماس» نمی‌کند. احتمال برگزاری یک رزمایش نظامی هم مطرح شده بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • bijan

    هرجا که آمریکا دخالت نکند کشورها بهتر می توانند باهم گفتگو کنند.