ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات – از میان آن‌ها: اعتراضات کشاورزان ورزنه

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۱۸ اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۱۸ اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

بزرگ‌ کنید
۱۸ اسفند - صف آرایی یگان ویژه مقابل کشاورزان

در گیری یگان ویژه با کشاورزان ورزنه چند زخمی برجای گذاشت

تجمع و راهپیمایی کشاورزان ورزنه (اصفهان) که از چند روز پیش آغاز شده، در روز جمعه، ۱۸ اسفند، ابعاد گسترده‌تری یافت و به یک درگیری خونین تبدیل شد. نیروهای یگان ویژه بر روی کشاورزانی که به سوی محل تأسیسات انتقال آب به یزد در حرکت بودند، آتش گشودند.

درگیری‌ها پس از تاریکی هوا نیز ادامه داشت. یک اتومبیل شخصی به میان مأموران رفت. تصاویری از آتش زدن درختان بلوار محل درگیری‌ها منتشر شده است.

رسانه‌های دولتی که اعتراضات چند روز گذشته کشاورزان ورزنه را مسکوت گذاشته بودند امشب اعلام کردند برخی تاسیسات شبکه برق  منطقه آسیب دیده و آب انتقالی به یزد موقتا قطع شده است.

«قیام رعیت»

دور اخیر اعتراضات کشاورزان ورزنه چند روز پیش شروع شد. آن‌ها که به بارگزاری بیش از ظرفیت بر روی رودخانه زاینده رود و کشیدن شاه لوله به مناطق دیگر از  جمله یزد، قم و کاشان و انتقال آب و فروش آن به صنایعی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان معترض‌اند روز پنجشنبه ۱۷ اسفند در تظاهرات خود در اصفهان از جمله شعار می‌دادند: «روحانی دروغگو، زاینده‌رود ما کو؟» و  «فولاد اگه آب میخواد، کشاورزم نون میخواد».

کشاورزان جمعه ۱۸ اسفند تصمیم گرفتند در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به خواست‌هایشان به سوی تاسیسات انتقال آب به یزد بروند و این تاسیسات را از کار بیاندازند. آن‌ها در ابتدا شعار می‌دادند:

  بزرگ‌ کنید
  ۱۸ اسفند - حرکت کشاورزان ورزنه بسوی تاسیسات انتقال آب به یزد

  حدود ساعت یازده صبح هزاران کشاورز  در بیایان‌های ورزنه براه افتادند. یکی از معترضان در حین راهپیمایی به شیوه واعظان مذهبی از بلندگو می‌خواند:

   نیروهای یگان‌های مقابل کشاورزان صف آرایی کرده بودند. در ادامه راه کسی که بلندگو در دست داشت می‌گفت:

    او سپس شعار می‌داد و کشاورزان  تکرار می‌کردند:

     یگان ویژه با شلیک هوایی،گاز اشک آور و سپس شلیک مستقیم کشاورزان را هدف قرار داد و آن‌ها با چوب و سنگ پاسخ گفتند.

     پس از حمله ماموران به کشاورزان یکی از تظاهرکنندگان سنگی را که در دست گرفته نشان می‌دهد و می‌گوید با سنگ با آن‌ها مقابله می‌کند.

     بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، کشاورزان قهدریجان نیز به کشاورزان ورزنه پیوسته‌اند. درگیری‌هایی نیز در ورودی روستای اژیه میان مردم و ماموران روی داده است.

      یکی از مجروحان که در بیمارستان بستری شده جوانی است که مقابل دوربین می‌گوید در درگیری در ورودی اژیه و با گاز اشک آور و باطوم مصدوم شده است.

     گفته می شود در اولین سری درگیری‌ها دستکم  ۷ تن بشدت مصدوم و به اصفهان انتقال یافته‌اند.

     در ادامه درگیری‌ها فیلمی از برخورد یک اتومبیل شخصی به ماموران منتشر شده. گفته می‌شود چند تن از ماموران در اثر این تصادم  زخمی و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

      واکنش رسانه‌های دولتی

     رسانه‌های ایران در روزهای گذشته درباره تظاهرات و تجمعات کشاورزان ورزنه سکوت کرده‌ بودند. تنها دو روز پیش صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خبری کوتاه نوشت تامین حق آبه بهاره ، تنها خواست کشاورزان است و با اشاره به تجمع کشاورزان در حاشیه پل خواجو به نقل از مدیرعامل آب منطقه‌ای اصفهان وعده کرد حق‌آبه آنان پرداخت می‌شود.

     امروز جمعه  در حالی که درگیری شدیدی میان نیروی یگان ویژه با کشاورزان در جریان بود صدا و سیما به نقل از طباطبایی‌نژاد امام جمعه و نماینده خامنه‌ای در اصفهان کشاورزان را تلویحا متهم کرد با دادن شعارهای «هنجارشکنانه» آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.

     سرانجام خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) امشب با گسترش درگیری‌ها خبر از کار افتادن تاسیسات آبرسانی به یزد را منتشر کرد و افزود:

      « براساس گزارش‌های رسیده، افراد معترض در محل تاسیسات آب انتقالی یزد به برخی از تاسیسات شبکه برق و تیرهای برق آسیب رساندند که باعث اختلال در شبکه برق رسانی و آب رسانی ورزنه شده است.»

     چند فیلم در این رابطه:

     درگیری کشاورزان ورزنه (اصفهان) با ماموران با چوب

     کتک زدن کشاورزان توسط یگان ویژه

     علت درگیری: یکی از تظاهرکنندگان می‌گوید مردم قصد تخریب خط لوله ویژه یزد را دارند و نیروی ویژه با مردم درگیر شده است.

      

     خانواده های دستگیرشدگان روز جهانی زن در انتظار آزادی آن ها

     خانواده‌های بازداشت شدگان تظاهرات ۸ مارس تهران با این امید که بازداشتی‌ها آزاد شوند، پنجشنبه‌شب مقابل بازداشتگاه وزرا ماندند. آن‌ها مقابل بازداشتگاه راهپیمایی کرده و شعار می‌دادند:

      در جریان تجمعی که قرار بود پنجشنبه ۱۷ اسفند در اعتراض به تبعیض جنسیتی مقابل وزارت کار برگزار شود بیش از ۸۰ تن دستگیر شدند.

      بنا بر گزارشی که برگزارکنندگان تجمع منتشر کرده‌اند، تعدادی از بازداشت‌شدگان پس از گرفتن تعهد تا نیمه شب آزاد شدند که در میان آن‌ها یک زن سالمند و یک کودک ۱۰ ساله حضور داشتند.

      بنا بر همین گزارش، هنوز ۱۸ زن و ۸ مرد در بازداشت به سر می‌برند و اطلاعی از وضعیت‌شان به خانواده‌ها داده نشده است.

      برگزارکنندگان تجمع قصد دارند تا آزادی بازداشت‌شدگان با #تاآزادی به بازداشت آنان اعتراض کنند.

      اعتصاب کارگران  نیشکر هفت‌تپه جمعه ۱۸ اسفند ادامه یافت. کارفرما کارخانه را تعطیل کرده بود اما کارگران در کارخانه حضور یافتند.

      اسماعیل بخشی نماینده کارگران طی سخنانی در جمع کارگران اعتصابی از جمله گفت کارفرما به جای پرداخت مطالبات کارگران تصمیم گرفته است یکی از نمایندگان کارگران را که روز ۲۵ اسفند قرار است بازنشسته شود، پیش از این موعد اخراج کند.

      کارگران گروه ملی فولاد اهواز که در اعتراض به تعویق مزدها و حق بیمه دو هفته اعتصاب کرده و ۹ تن از آنان برای چند روز دستگیر و به قید کفالت ازاد شدند، هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

      یکی از کارگران این کارخانه از وضعیت دشوار معیشتی کارگران در استانه عید نوروز نوشته است طی چند روز گذشته مسئولان با دادن وعده‌های دروغ احساسات کارگران و خانواده‌هاشان را به بازی گرفته‌اند.

      با شروع اعتصاب کارگران فولاد اهواز ، بارها رسانه‌های دولتی ایران به نقل از مدیر شرکت و مسئولان استان وعده دادند مزدهای معوقه کارگران  بسرعت پرداخت خواهد شد.

      فیلم و عکس‌هایی از اعتصاب مغازه‌داران سرچشمه تهران در اینترنت منتشر شده است. گفته می‌شود اعتصاب ۱۷ اسفند مغازه داران سرچشمه در اعتراض به کسادی کسب و کار صورت گرفته است.

      کارکنان پیمانی بیمارستان بقایی اهواز مطالبات معوقه دارند

      کارکنان پیمانی بیمارستان بقایی ۲ وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطالبات معوقه دارند و به اخراج تهدید شده‌اند.

      قرارداد یکساله این کارکنان با هلال احمر پایان یافته و مسئولان به جای استخدام آن‌ها گفته‌اند در صدد اخراجشان هستند.

      تجمع اعتراضی رانندگان شرکت نفت قزوین پنج شنبه ۱۷ اسفند

      رانندگان شرکت نفت قزوین پنج شنبه ۱۷ اسفند دست به اعتصاب زده‌اند. فیلمی از اعتصاب و تجمع رانندگان منتشر شده است.

      بیشتر بخوانید

      نظر بدهید

      در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

      نظرها

      نظری وجود ندارد.